pirios
28.09.14,15:49
Zdravím vás, zaujíma ma, či je u nás právne (okrem bežného ZEP) platný aj ručný digitálny podpis, ktorý sa dá vykonať napr. prostredníctvom systému Adobe EchoSign, ktorý je súčasťou programu Adobe Reader. ES umožňuje vložiť už existujúce faksimile alebo vložiť nové z externého obrázku, cez webkameru alebo napísať ručne cez elektronické pero (resp. myškou). Je možné takto podpísaný dokument vôbec použiť? Ďakujem.
misoft
28.09.14,13:51
Veď sa pozri v banke, ako to majú...... tiež sa podpisuješ "ručne" na digitálnej podložke. Dokonca i na polícii sa takto podpisuješ....
Takže i taký podpis je asi zaručený - nakoľko si ho vykonal vlastnoručne a previedol sa do digitálnej grafickej podoby.
pirios
28.09.14,14:02
to hej, ale nie pri vsetkom, dolezite dokumenty podpisujes tzv. mokrym podpisom (realne perom), okrem toho si tam osobne, je ine, ak to podpisujes doma za kompom, lebo oni si nemaju ako overit, ze si to naozaj podpisal prave ty, v tom je ten hacik... mne ide o to, ci je to pravoplatne aj takymto sposobom, lebo videl som, ze zalezi od prijimatela takejto formy a dokonca akceptuju aj prefotene podpisy, co by rozoznal aj slepec, ze to nie je original, ale takto podpisane dokumenty nie su prilis koser, alebo ano?

btw. v zahranici mi uz tento sposob akceptovali cez ES, ale neslo o nic zasadne, iba webhostingove sluzby, alebo dokonca aj profesia.sk, tam zas islo o "pisomne" schvalenie zverejnenia fotografie, napriek tomu, ze to pozadovali postou, tak som sa ich na to spytal a akceptovali to, lenze ja spatne mozem povedat, ze je to zfalsovane :) ale myslim, ze tam mam casovu zamku a identitu kluca, aj ked vlastnu...
Ing. Ľubomír Janoška
28.09.14,14:29
Podľa Občianskeho zákonníka je dokument podpísaný zaručeným elektronickým podpisom rovnocenný s overeným "mokrým" podpisom. Je to ale jednostranná implikácia, neznamená, že iný elektronický podpis (hlavne certifikovaný EP s PKI supportom) by nemohol byť hodnoverný. Je vecou zmluvnej dohody, aký "podpis" budú zmluvné strany akceptovať - dôležité je, aby sa zmluvné strany zhodli na tom, že pri použitom spôsobe podpisovania je zaručený obsah dokumentu a jeho autorstvo je nepopierateľné. Naopak, pokiaľ nie je použitý zaručený EP a neexistuje dohoda o akceptovaní iného podpisu, je možné kedykoľvek formálne spochybniť autorstvo alebo obsah dokumentu... výsledok bude závisieť od súdneho znalca, ktorý vie porovnať "silu" ZEP a alternatívneho podpisu, zabezpečenie kľúčov a algoritmov atď.
Použitie faksimile vôbec nie je relevantné pre posudzovanie dôveryhodnosti podpisu medzi dvomi stranami, má význam iba pri internom použití v rámci jednej inštitúcie, kde sa dá zagarantovať, že nedôjde k podvrhu falzifikátu.
pirios
28.09.14,14:40
"Naopak, pokiaľ nie je použitý zaručený EP a neexistuje dohoda o akceptovaní iného podpisu, je možné kedykoľvek formálne spochybniť autorstvo alebo obsah dokumentu"

tak toto som chcel vediet, to som ale nikdy u nikoho este nevidel :)

dakujem!
misoft
28.09.14,20:19
pirios
28.09.14,23:13
toto vsetko viem, odpoved som uz dostal.