pirios
28.09.14,19:55
Je možné vôbec vystaviť aj elektronickú zmenku a podpísať ju rovnako elektronicky (či už platným ZEP alebo inak)? Lebo čo som sa dočítal, tak by mala byť iba na papieri, keďže je to cenný papier s ktorým sa dá obchodovať.
misoft
28.09.14,21:07
Mám dojem, že naše finančníctvo a ani legislatíva v oblasti financií pojem elektronická zmenka nepozná.
Uviedol si, že je to cenný papier - takže el. zmenka nemôže spĺňať tieto náležitosti (i keby mala ZEP).
petereak
29.09.14,06:48
Zmenka je listinný cenný papier, ale v zásade by sa dala zmenka nahradiť napr. poukážkou v elektronickej forme, ktorá nemusí byť v listinej forme alebo iným typom záväzku.
zlatica76
29.09.14,07:07
Len pre zaujímavosť - pozri si, z ktorého roku je Zákon zmenkový a šekový :) a pokiaľ nebude nový, tak podľa mňa nemôže existovať v slovenskej praxi niečo také ako elektronická zmenka.
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.14,07:19
Ak sa uspokojíte so zmenkou, ktorá je vystavená na meno a nedá sa s ňou obchodovať, tak elektronickou zmenkou môže byť dĺžny úpis v elektronickej forme, opatrený elektronickým podpisom. Keďže sa po vyplatení dĺžnej sumy nedá vrátiť vystavovateľovi, treba prispôsobiť tejto skutočnosti registratúrne lehoty, aby bolo možné aj dodatočne preukázať, že dĺžna suma bola vyplatená. Okrem toho by (z toho istého dôvodu + párovanie zmeniek s platbami) takáto elektronická zmenka musela mať nad rámec povinných náležitostí svoj identifikátor (variabilný symbol).
Chobot
29.09.14,07:19
Nemôže byť elektronická, pretože legislatíva, ktorá zmeny upravuje, nerátala s takouto alternatívou. V zákone sú úkony, ktoré je možné vykonať len na papierovej zmenke. Preto zmenka môže byť len materiálna - papierová.
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.14,07:23
toto zabolelo :)
pirios
29.09.14,07:32
co nie je moze byt :) ono v praxi s nou by by bol iba jeden jediny problem - ze sa da kopirovat, ale lahsie by sa vracala majitelovi ako klasicka papierova...