mien
28.09.14,20:55
údajne " neoprávnene " som vykonal zásah -otvor na dodatočné vetranie, do obvodového plášťa paneláku. Ventilačný systém je - alebo bol nefunkčný, v kúpeľni sa tvorila pleseň tak som si pomohol dodatočným otvorom. Tri roky to nikomu nevadilo a teraz na podnet prajného suseda ma OSBD vyzýva dať situáciu do pôvodného stavu. Viem, svojvoľne a neoprávnene . . . Nikomu som škodu nespôsobil ani ujmu ani náklady naviac . Akurát sa mi ozdravil byt. Je OSBD také všemocné aby sa mi pri tomto čine vyhrážalo právnikmi . Cˇo s tým ďalej. Vie mi niekto poradiť . Ďakujem za radu
misoft
28.09.14,20:41
Je! Pretože je to jej majetok. Ty - ako nájomník - zo svojho si povinný udržiavať prenajatú bytovú jednotku v riadnom stave a vykonávať drobné a nevyhnutné údržbárske práce. Ostatné má pod palcom družstvo. Prerazenie otvoru dokonca do obvodového plášťa bytovky - je hrubým porušením stanov a pravidiel bytových družstiev.
Nečuduj sa, ak družstvo pristúpi k tomu, že ti zruší užívacie právo k bytovej jednotke!
mien
28.09.14,20:45
užívacie právo mi zrušiť nemôže, lebo som vlastníkom bytu, panelák nie je majetkom OSBD je len a len jeho správcom , za naše peniaze . . . či ??
misoft
28.09.14,20:51
V texte si to neupresnil! Nabudúce podávať úplné informácie.
A teraz k veci.
Obvodový plášť patrí VŠETKÝM! Takže si zasahoval do vlastníctva i ostatných vlastníkov bez ich súhlasu.
Správca preto postupuje správne - chráni záujmy väčšiny vlastníkov bytovky!
mien
28.09.14,21:01
áno , to chápem, ale ak som nespôsobil škodu, nikomu žiadnu ujmu ,... ide mu len o nejaké porušenie pravidla, ktoré nemá pokračovanie ? Chce ma trestať za nesplnenie si povinnosti o to požiadať ? OK, požiadam dodatočne , otvor som vyhotovil v úrovni svojho bytu , nikoho sa to fyzicky nedotklo. Myslím je úradník je ješitný a ide dodržiavať vyhlášku . . . viem že som to " nemal " , ale medzi nami, musel som to urobiť - najhoršie situovaný byt v paneláku,plesne, zima , choré deti a nik ťa nerieši ?? A naraz jedna diera a už sú na nohách . ... nuž niečo poraď, vymysli !! Ja sa len bránim proti mašinérii, nie som záškodník .
misoft
28.09.14,21:03
Veď podaj. Ale to si mal urobiť ako prvé a získať i súhlasy ostatných....
mien
28.09.14,21:06
máš pravdu, mal, Ja som živnostník , a tí sú trestaní od rána do večera prácou. Chvíle s rodinou sú vzácne a zabudol som , nemal som čas, potom sa mi nechcelo, potom som bol preč , potom ... potom ,
misoft
28.09.14,21:09
Či si živnostník, robotník, majiteľ firmy - to mi je fuk. Ja len poukazujem na skutočnosť, že ty - ako majiteľ bytu a SPOLUMAJITEĽ bytovky - si svojim zásahom porušil práva ostatných.....siahol si neoprávnene na ich majetok...
mien
28.09.14,21:15
dobre, čo teda môže urobiť, odstrániť to nedám, lebo sa mi situácia bude opakovať .
misoft
28.09.14,21:16
Písal som - podaj dodatočne.....a argumentuj.....
mien
28.09.14,21:18
OK, poslúchnem ťa , potom dám vedieť ,..... a prajem dobrú noc
Zussik
29.09.14,05:18
no daj to by aj mna zaujimalo :)
taiko
29.09.14,05:41
rozmyslam, ako si ten otvor :"vyriesil" z vonkajsej strany panelaku. Na ktorom poschodi byvas?
sito
29.09.14,12:40
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

Pri správe domu je správca povinný, zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome.



Pred tým si mal škodu ty, pleseň. Vraj bol nefunkčný ventilačný systém, spoločný, že?

Teraz, akú škodu majú ostatní spoluvlastníci, či len ten jeden, neprajný, má? Zohyzdil dom ten otvor, že si sa stal taký netvor?
Chobot
29.09.14,13:37
Na tvojom mieste by som počkal na najbližšiu schôdzu vlastníkov a tam by som zaradil jeden bod - dodatočné schvaľovanie stavebnej úpravy. Na schôdzi by som vysvetlil, prečo som to urobil a že ti to pomohlo pri odvetraní kúpeľne. Zdôraznil by som, že fasáda sa nenarušila a že otvor je esteticky zakrytý. Preto žiadam prítomných, aby dodatočne odsúhlasili túto stavebnú úpravu.

Prípadne prisľúb, že niečo do domu za to zakúpiš (napr. informačnú vitrínu).

Alebo ešte pred schôdzou obehaj susedov a vysvetli im im a požiadaj ich, aby na schôdzi boli "ZA". Ak ti to odsúhlasí nadpolovičná väčšina prítomných, tak ten neprajný sused sa môže aj roztrhať a bytové družstvo môže len "poslúchnuť" rozhodnutie schôdze.

Ak ti to neschvália, prejdi to protiútoku - určite nájdeš na fasáde zopár satelitov. Tie asi tiež nebudú schválené....
dmc
29.09.14,14:01
Vsetky presklenia logie, montaz satelitov na fasadu, vonkajsie klimatiacne jednotky - na toto vsetko je potrebny suhlas nadpolovicnej vecsiny. V praxi sa to vsak vooobec nedodrziava - staci sa pozriet na presklenia logii - co logia to ine presklenie.

Je sidce pravda ze je to nieje dovolene ale za porusenie nieje stanovena ziadna sankcia - ak sa mylim - opravte ma.
sito
29.09.14,14:52
Pravdepodobne pri tom prídu na to, že nie sú vlastníci, vlastne sú vlastníci bytov! Ale, anarchisti, či nie?
mien
29.09.14,20:03
otvor končí zarovno fasády mriežkou, mriežka je biela - fasáda krémovožltá, otvor je v úrovni prvého poschodia ,
mien
29.09.14,20:05
Dˇakujem Ti za radu .
mien
29.09.14,20:06
Dˇakujem za radu .
mien
29.09.14,20:06
Dˇakujem a určite si idem pozrieť vyššie poschodia.
mien
29.09.14,20:38
chvíľu to potrvá, ale dám vedieť výsledok. Dakujem