bagristka
29.09.14,08:44
Dobry Den. Viete mi prosim poskytnut navod, akou formou mam viest pokladnu vo firme? Ake doklady je potrebne vystavovat, co sa vobec do pokladne pocita a pod. Jedna sa o drobne polozky - napr. sa vyberu peniaze z firem. uctu s kartou, nieco sa zaplati - co s vydavkom?
Este nikdy som pokladnu neviedla, takze prosim o "polopatisticky" navod. Dakujem.
jslancik
29.09.14,06:51
aký druh zodpovednosti máš za pokladňu?
zlatica76
29.09.14,07:05
Ak nemáš stanovné nejaké hranice, tak si ich stanov sama :)

Nejaké nápady:

1. daj si kúpiť hoc aj malý trezor, niekde ho rozumne umiestnite - je to pre tvoju bezpečnosť, aby si mala aspoň akú takú istotu, že ti peniaze nezmiznú. Kľúčiky maj k dispozícii len ty, príp. nejaká druhá osoba, ktorej 1000% dôveruješ (že ti nebude v tvojej neprítomnosti "vyžierať" trezor)
2. vždy, keď prijímaš alebo vydávaš peniaze vystavuj príjmový/výdavkový pokladničný doklad. Ak nemáš prístup do účtovníctva (tj. neúčtuješ hneď tieto doklady) tak si veď pokladničnú knihu aspoň v exceli (úplne jednoduchá tabuľka, ktorú určite zvládneš). Pokladničné doklady si dávaj podpisovať tým, od koho peniaze berieš alebo komu peniaze dávaš.
3. pravidelne (minimálne raz mesačne) si sama pre seba kontroluj, či máš reálne toľko peňazí, koľko ti ukazuje tvoja pokladničná kniha
4. inventúry k pokladni (pre auditorov) je potrebné mať minimálne 4x ročne

Mala by si mať podpísanú hmotnú zodpovednosť za pokladňu, ale pokiaľ to zamestnávateľa nenapadne, tak mu to veľmi nepripomínaj. :) :)

A lopatisticky - riaď sa sedliackym rozumom! Peniaze si vyžadujú byrokraciu, tak na nej trvaj! Nedaj sa dotlačiť do situácie "veď ja ti to neskôr podpíšem"! Napíš si pravidlá a stoj si za nimi! (ver tomu, že rozumný pochopí)
bagristka
29.09.14,07:17
Mám HZ. Do pokladne idú len výdavky z nákupov. Keďže nie som účtovník, neviem čo s tým.
bagristka
29.09.14,07:49
Dakujem
DANAK1
29.09.14,07:50
My máme jednoduchý linajkovaný zošit, kde si spravím stlpiky dátum, popis pohybu, príjem, výdaj, zostatok a podpis. Ak vydávam, dám podpísať v tom riadku. Zároveň mám stále prehľad o zostatku v pokladni. Na konci dňa si prerátam pokladňu, či tam mám toľko, ako mám mať podľa zošita... a je poriadok...
zlatica76
29.09.14,07:51
tiež dobrý spôsob.

Ale by som trvala na vypisovaní PPD a VPD, nakoľko zadávateľka nie je účtovníčka, a teda nejaké doklady sa musia odovzdať (externej) účtovníčke - preto povinne PPD a VPD.
DANAK1
29.09.14,09:47
asi by sa mala spýtať svojej účtovníčky, ako to chce - neviem si predstaviť, že by chcela účtovať každú položku osobitne. Našej dávame jeden PPD - tržbu za celý mesiac, a aj bločky od jedného dodávateľa sa dávajú spolu na jeden VPD.