Kysel
29.09.14,09:52
Prosím o radu,
ak vyhlási môj zamestnávateľ súťaž, ja ako zamestnanec sa jej zúčastním a vyhrám výhru 300 €, bude sa mi to zdaňovať (§5odst.3.písm.c), alebo výhra do 350 € je od dane oslobodená (§9 odst.2 písm.m)???
Ďakujem.
avalik
29.09.14,08:00
podľa § 5 ods. 3 písm. c

c) cena alebo výhra prijatá zamestnancom, ktorý sa zúčastnil súťaže vyhlásenej svojím zamestnávateľom; za príjem zamestnanca sa považuje aj takáto cena alebo výhra prijatá manželom (manželkou) zamestnanca a deťmi zamestnanca, ktoré sa na účely tohto zákona považujú u tohto zamestnanca za vyživované (§ 33), ak sa takejto súťaže zúčastnili, pričom táto cena alebo výhra sa u týchto výhercov posudzuje samostatne [§ 9 ods. 2 písm. m)].



doplnenie:

§ 9 ods. 2 písm. m len u manželky alebo detí - nie je tam uvedené "... u týchto výhercov a zamestnanca ..."
Kysel
29.09.14,08:38
ale zo znenia tohto zákona mi to nie je jednoznačne jasné, výhra do 350 € sa nezdaňuje ani u zamestanca, či len pri jeho rodinných príslušníkoch ?
avalik
29.09.14,08:44
doplnila som odpoveď
Kysel
29.09.14,09:02
ja som bola toho názoru, že výhra zo súťaže, vyhlásenej vlastným zamestnávateľom, je pre zamestnanca zdaniteľný príjem bez ohľadu na výšku, ale pomýlilo ma v Olympe, že tam, keď si zadám výhru zamestanca do 350 €, tak to nezdaňuje. V Olypmpe mi tvrdia, že to majú legislatívne správne...
Kvaka
29.09.14,09:57
Ja si myslím, že je takáto výhra u zamestnanca (300€) oslobodená od dane.
Zákon čítam tak, že príjem manžela a detí sa posudzuje samostatne na účely oslobodenia od dane, teda každý z nich má v prípade výhry nárok na oslobodenú sumu do 350€. Ak hodnota výhry manžela alebo jeho detí prevyšuje oslobodenú sumu, za príjem manžela sa bude považovať z výhry každého z nich len suma prevyšujúca oslobodenú sumu.
Zamestnanec nie je v § 9 ods. 2 písm. m) vylúčený z oslobodenia, takže tvoj program Oplymp to má legislatívne správne.