horicka
29.09.14,11:17
Spoluvlastník prišiel z požiadavkou na vysporiadanie spoluvlastníckeho podielu
na nehnuteľnosti rozdelením rodinného domu na dve bytové jednotky. Ako je to realizovateľné? Myslím si, že pôjde o zníženie hodnoty domu a tiež o zmenu
účelu užívania nehnuteľnosti. Ostáva tiež nevyriešená otázka správy domu, fond opráv a ďalšie skutočnosti, predovšetkým však nepôjde o vysporiadanie nehnuteľnosti v zmysle zákona. Prosím, poraďte.
kopretinka
29.09.14,09:36
bytový dom má podľa zákona viac ako tri byty,takže stále to ostáva rodinný dom.
horicka
29.09.14,10:07
A môže sa považovať spoluvlastníctvo za vysporiadané?
buchač
29.09.14,10:38
Bytový dom je (podľa Stavebného zákona) budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Bytový_dom

Spoluvlastníctvo rieši zákon č. 40/1964 S.b. ( Občiansky zákonník ) v § 123 až 142 - podielové spoluvlastníctvo
buchač
29.09.14,10:39
Štyri byty...
ivka70
29.09.14,10:54
Ved viac ako 3 = 4 a viac :)
horicka
29.09.14,11:09
Podľa uvedených paragrafov mi vychádza, že nepôjde o vysporiadanie- zrušenie spoluvlastníctva, pretože v predmetnom rodinnom dome budú mať obe bytové jednotky svojich vlastníkov, ale ostatné zariadenia domu a príslušenstvo domu ( od bleskozvodu po kanalizačnú výpusť, spoločné priestory atď) budú v spoločnom vlastníctve.
ivka70
29.09.14,11:13
Ved ti vsetci jasne pisu, rodinny dom by sa bytovym domom stal az v pripade, ze by v nom boli aspon 4 byty, 2 bytove jednotky nestacia.

A nasledne by ste museli zalozit spolocenstvo vlastnikov ...
Rodinny dom sa takto rozdelit neda ....
Chobot
29.09.14,11:44
Nevidím to až tak nereálne či nevýhodné. Podľa mňa to je realizovateľné, no nebude to jednoduché.

Predpokladám, že v súčasnosti ste spoluvlastníkmi rodinného domu (ako celku) v nejakom podiele, asi každý vlastníte 1/2. Podľa LV teda nie je určené, kto je vlastníkom ktorej časti, jednoducho ste vlastníkmi celého domu obaja.

Nechcem tu rozoberať porobne zákony, na to nech sa zamerajú právnici. Ale podľa tohto stanoviska DRSR, ktoré síce bolo vydané ohľadne iného problému, je možné mať rodinný dom s viacerými (2 - 3) bytovými jednotkami:

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/prvyprev.pdf

tak, že sú samostatne zapísané v katastri nehnuteľnosti. Podľa definície pojmov bytovým domom je síce dom so 4 a viac bytmi, ale to neznamená, že nemôže existovať rodinný dom s 3 samostatnými bytmi. Akurát to nebue zapísané ako bytový dom, ale ako rodinný dom.

Z hľadiska vlastníctva a prípadného budúceho predaja je výhodnejšie byť vlastníkom bytu v rodinnom dome, ako byť 1/2 vlastníkom rodinného domu. Samostatný byt v rodinnom dome sa predá ľahšie, nakoľko je presne stanovené, čoho je daná osoba vlastníkom. Navyše, pri 2 bytových jednotkách nie je potrebné zabezpečovať správu domu správcom či zakladať SVB, aj keď sú zapísané ako 2 samostatné bytové jednotky. NA takýto dom sa zákon o vlastníctve bytov nevzťahuje.

Hľadal som nejaký príklad takého rodinného domu, a našiel som nie len nepriame dôkazy, že také domy existujú:

http://reality.sme.sk/otazka-v-poradni/kupa-samostatnej-bytovej-jednotky-v-rodinnom-dome-na-co-si-dat-pozor

ale aj konkrétne taký dom - LV som priložil do prílohy. Podľa LV je to dom, kde majú vlastníci rôzne spoluvlastnícke podiely na dome z dôvodu, že podlahová plocha bytov je rozdielne veľká.

Na to, aby vám to zapísali ako 2 bytové jednotky, to bude musieť byť tak skolaudované. Tu už moje znalosti končia, skús sa popýtať nejakých stavebníkov, alebo architektov, prípadne priamo na katastri sa poinformuj, aký je postup zapísania bytov v rodinnom dome do katastra.

Ešte je otázka, čo si pod pojmom vysporiadania spoluvlastníctva predstavuješ. Ak máte presne určené podiely, tak aj teraz máte vysporiadané spoluvlastníctvo - viete, kto aký podiel vlastní.

Ak by ste urobili zmenu na bytové jednotky, tak spoluvlastníctvo spoločných priestorov a spoločných častí by sa odvíjalo od veľkosti bytu. Ak sú oba byty rovnako veľké, podiel by ste zase mali len 1/2 a 1/2. Ak by mal jeden z vás väčší byt, tak by sa stal väčšinovým spoluvlastníkom na spoločných častiach - tak ako je to na tom priloženom príklade LV.
Chobot
29.09.14,11:49
To je v poriadku, že má podľa zákon bytový dom 4 byty. Ich dom by nebol bytový, bol by stále rodinný dom, ale na katastri by boli zapísané 2 samostatné bytové jednotky. Vlastníkom jednej by bola jedna osoba a vlastníkom druhej by bol horicka a mali by spoluvlsstníctvo na spoločných častiach.
Chobot
29.09.14,11:59
V takomto ponímaní nepôjde o zrušenie spoluvlastníctva - vyššie som písal, čo by sa dosiahlo. Ak ide o jeden objekt, nikdy nedosiahnete stav, že by ste nemali žiadne spoluvlastníctvo. Nejaké spoločné časti budú stále.
horicka
30.09.14,08:43
Ďakujem za cenné rady, prekvapilo ma však to, že bude musieť ísť novú kolaudáciu. Dom je 70-ročný, vidím v tom problém....
Chobot
30.09.14,09:14
Neber to ako zaručenú informáciu. Vychádzam len z predpokladu, že na katastri to na základe niečoho budú musieť zapísať ako rodinný dom s bytmi. A jeden z podkladov na zápis stavieb je kolaudačné rozhodnutie (v prípade pozemkov to je napr. geometrický plán). Možno existuje aj niečo iné, na základe čoho to zapíšu, neviem. Treba sa spýtať na katastrálnom úrade, čo potrebujú k zápisu takej stavby.

Ešte je otázne (keďže píšeš, že ide o 70 ročnú stavbu), či je aj fyzicky možné budovy rozdeliť na 2 samostatné bytové jednotky. Teda či skutočne ide o 2 samostatné byty.

Ten dom, ktorého LV som pipojil, je vlastne dvojdom - dva domy prilepené jednou stenou k sebe. Aj som bol tam na obhliadke, ale nechcel som ho (aj preto, že to bolo spoločné vlastníctvo). Poznám ešte iný dom, kde sú 2 byty nad sebou - majú samostatné schodisko.