dubacik
29.09.14,13:24
Pekný deň prajem,

V januári 2014 som ako živnostník plátca DPH a účtujúci v JÚ kúpil byt na prízemí v rodinnom dome, ktorý by som chcel prerobiť na obchod. Kúpený bol od FO nepodnikateľa.

Teraz prosím o rady, lebo s účtovaním nehnuteľnosti v JÚ nemám skúsenosti.

1) Kedy mám byt vložiť do obchodného majetku - hneď alebo až po rekonštrukcii?

2) Ako to bude s bežnými výdavkami ako elektrina, plyn, voda. Môžem ich dávať do nákladov priebežne hneď alebo až po rekonštrukcii?

3) Aká bude obstarávacia cena - kúpna cena alebo kúpna cena + náklady na rekonštrukciu?

4) Ako to bude s DPH za rekonštrukciu, môžem si uplatniť odpočet DPH keď byt bol kúpený od občana.

Predstavu mám asi takúto:
Byt by som dal do majetku podľa výpisu z katastra. Bežné náklady na energie by som dával do nákladov hneď počnúc vkladom do OM. Odpisy by som účtoval až po kolaudácii rekonštrukcie. Obstarávaciu cenu by som počítal ako kúpnu cenu bytu s DPH (mínus cena pozemku) + súhrnne náklady na rekonštrukciu v priebehu rokov 2014 a 2015 (projekt, stavebná firma, dokumenty, kolky proste všetko a to bez DPH). DPH z jednotlivých faktúr by som uplatňoval do daňových priznaní na DPH priebežne podľa zdaniteľného plnenia.

Prosím Vás o rady, či je tento môj postup správny. Ďakujem veľmi pekne za postrehy.