Janca1
24.04.06,07:32
Dobrý deň , téma CK je tu už na porade preberaná ale bohužial nenašla som tam odpoved na moju otázku tak ju pridávam ako novú tému. Prevádzkujeme cestovnú kanceláriu prvý rok a stratávam sa po prvý krát s takýmto problémom. Pri uplatnovaní DPH postupujem podľa par. 65. Poskytujeme zájazdy skôr adrenalínoveho charakteru do krajín ako napr. Kaukaz,Tanzánia a pod. Pri takýchto zájazdoch je veľmi ťažké určiť náklady na cestu vopred, pretože podla majiteľa CK a zároven sprievodcu sa tieto ceny pohybujú rozne a nikdy vopred nevie koľko nákladov sa počas takejto cesty vyskytne. Zákazník zaplatí vopred za takýto zájazd už napr. v marci ale cesta sa uskutoční až v júni. Povinnosť odviesť DPH je už v marci, ale v tomto čase máme k dispozícii len predbeznú kalkuláciu podľa ktorej sa stanovila cena v turistickom kalendári vydanom na začiatku roka. Až po uskutočnení zájazdu budeme vedieť ,či bola cesta pre nás zisková alebo stratová. V druhom prípade by podla mna bola DPH 0 pretože prirážka vlastne nebola žiadna. To ma privádza zároveň na dotaz, či správne chápem že prirážka sa vyráta podľa skutočných nákladov a k nim doložených dokladov a nie podľa predbežnej kalkulácie. Pokiaľ poskytujeme sprievodcu a dopravu z vlastných zdrojov, do nákladov mi zároven vstupuje aj cestovné a stravné sprievodcu /konateľa firmy/ a tiež PHM prepočítané podľa spotreby na km prislúchajúce k zájazdu? Alebo na túto službu si stanovíme kalkuláciu sami, k nej pridáme DPH a odvedieme a ked sa mi do rúk dostane blok PHM tankovanie na Slovensku súvisiace s touto cestou DPH môžem odpočítať?. Ak je prirážka aj 0 /náklady vyššie/ s vlastnej služby by som mala DPH odviesť však?

Ďakujem skúsenejším vopred za odpoveď.
DušanČ
24.04.06,08:21
Ja by som postupoval tak, že v marci by som odviedol DPH na základe predbežnej kalkulácie ceny zájazdu a vykalkulovanej prirážky. Predpokladám, že účastníci zájazdu sú uzrozumení s tým, že cena, ktorú zaplatili, je len predbežná. Tak isto predpokladám, že po ukončení zájazdu dôjde k upresneniu ceny na základe skutočných nákladov a účastníci buď rozdiel zaplatia alebo im nejaká čiastka bude vrátená. Potom na základe skutočnej prirážky sa DPH v daňovom priznaní vykáže z rozdielu predbežnej a skutočnej prirážky.
Janca1
01.05.06,09:53
ďakujem za odpoved. Takto nejako mi to vysvetlili na DU v B.B. DPH podla predbežnej kalkulácie a potom oprava po skončení zájazdu.