Sarlotka
29.09.14,14:33
Ahojte,

prosím vedeli by ste mi poradiť a potvrdiť, resp. uviesť ma do pravého svetla, ak som úplne vedľa...

Slovenska sro – platiteľ DPH organizovala pre slovenskú sro podujatie –firemnú akciu pre zamestnancov na území SR. Vrámci podujatia bol prítomný český umelec na zmluvo o dielo maliar – uviedol svoje české dič , kreslil portréty pre deti zamestnancov .

Miesto dodanie tejto umeleckej činnosti sa určí podľa §15 ods. 1, čiže sro je povinná platiť daň z prijatej služby uvediem na riadky 11,12 a mám právo na odpočítanie kedže je platiteľom DPH uvedie na riadky 20,21???
Česky umelec nie je registrovany na ic dph cize v KV k DPH asi neuvediem radsej nic resp. „0“, má len DIČ.


Príjem nerezidenta z umeleckej činnosti podlieha zrážkovej dane (patrí sem aj „maliar“?, v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenie sr a čr je uvedene nasledovne a neviem teda či sem zahrnúť aj maliara? : 1. Príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu ako na verejnosti vystupujúci umelec, a to ako divadelný, filmový, rozhlasový alebo televízny umelec alebo ako hudobník, alebo ako športovec, z takýchto osobne vykonávaných činností v druhom zmluvnom štáte sa môžu bez ohľadu na ustanovenia článkov 7 a 14 zdaniť v tomto druhom štáte.)
Ak áno strhnem mu z odmeny 19 percent, a odvediem najneskôr 15 dní nasledujúceho mesiaca a zašlem tlačivo oznámenie platitela dane o zrazeni a odvedení dane.

Dakujem.
a_je_to
22.10.14,11:04
Táto otázka je tu už dosť dlho a nikomu sa do takej zložitej témy nechce. Zrejme sa pýtaš za sro, ktorá má zmluvu s českým umelcom. Problém je, že český umelec nemá svoje IČ DPH a bude mať problém aj on, aj sro. Lebo dodanie podľa § 15/1 je len vtedy, keď sú tam dve IČ z dvoch krajín EU. Ťažko uplatniť samozdanenie v riadku 11, 12 a 21, keď chýba IČ dodávateľa. Ešte ťažšie je čakať, že soft ho zahrnie do B.1 KV aj bez IČ a KV sa bude dať podať aj bez IČ v sekcii B.1. Ak by som mal byť kvôli tomu zablokovaný, tak by som pred jeho DIČ uviedol CZ a dal to do KV. Nech sa s tým trápia iní. Jasné, že jeho príjem sa zdaní zrážkovou daňou podľa § 43/2 ZoDP, lebo ide o príjem podľa § 16/1/d a zmluva o zamedzní dvojitého zdanenia to akceptuje /?/. Nezabudni si vo všeobecnej registrácii na DÚ nahlásiť zrážkovú daň.
Sarlotka
23.10.14,21:34
dakujem ajeto za reakciu, tu registraciu na zrazkovu dan som vykonala cez registracny formular, len neviem ci sa mam teraz z nej zas odhlasit , netusim ci bude este nieco tykajuce sa zrazkovej dane... s nou som sa stretla prvykrat teraz ...
cech sa doregistroval na ic dph aj ked teda neskor ale do cca 10 dni poslal ic dph cz takze sme to uviedli do KV..... v manuali ku KV som ale nasla aj co robit ak ic dph nie je, ze nechat "0" tak je to aj napr, v pripade 3.krajin , takze som si pripravila takuto druhu variantu ak by sa neregistroval...:)