ekon_odd
29.09.14,18:28
Ahojte poraďáci, chcela by som vás poprosiť o nasledovnú radu. Slovenská s.r.o. (platiteľ DPH) sa v Maďarsku zaregistruje ako platca DPH u nich a bude zo SR voziť do Maďarska tovar. Ako budem faktúrovať, nakoľko program je v € a nastavený na našu výšku DPH. Spravia to v programe programátori, či budem musieť fakturovať bez DPH aj v prípade, že budem mať u nich IČ DPH? Ďakujem krásne.
Simona Privat
29.09.14,18:13
V prvom rade do softveru nahodíte svoje madarske IC DPH, zadate si tam aj príslušné madarske sadzby DPH (myslím že väčšina programov toto dnes podporuje);
pri vystavovaní faktúry si na základe klasickych kritérií (miesto dodania, typ odberateľa - zdanitelna/nezdanitelna osoba, odkade tovar odberateľovi z HU veziete - teda ak máte napr. aj sklad v HU; atd., atd.) zvolíte, či ide pod SK alebo HU IČDPH a je to. Takisto volíte menu, v ktorej faktúrujete.
Bez DPH faktúrujete len a len dodávky, ktoré podľa zákona podliehajú oslobodeniu a s príslušnou DPH/IČDPH tie, ktoré spĺňajú zas podmienky takejto fakturácie, veľa toho nie je na Vašom rozhodnutí, aj účtovný program predsa musí korešpondovať so zákonom.
Ak budete dodávať maďarskému platiteľovi DPH (máte jeho IC DPH) tovar, ktorý ide priamo zo slovenského skladu k nemu do Maďarska, budete ďalej faktúrovať s oslobodením od dane. Maďarské IČDPH použijete u tohto odberateľa len ak ste svoj tovar najprv premiestnili z SK do svojho skladu v HU a následne mu ho predali (tu nezabudnite zdanenie premiestnenia vlastného tovaru v HU a SV na SK). Maďarské IČDPH použijete aj pri predaji do HU pre nezdaniteľnú osobu. Atď.
ekon_odd
02.10.14,14:41
Dobrý deň, ďakujem krásne, takú odpoveď som nečakala, ale ste mi veľmi pomohli, veľká vďaka. :) je to od Vás veľmi pekné. :) Chcem sa ešte len jednu otázku spýtať, keď budem posielať tovar z SK skladu neplatcovi DPH v HU a budem mať maďarské IĆDPH, ide mu to bez DPH alebo S DPH? Ďakujem veľmi pekne. :)
Simona Privat
02.10.14,15:47
Podľa môjho názoru podľa Zák o DPH § 13 Miesto dodania tovaru
"(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14, "
takže miestom dodania v prípade, ak nie ste zásielkový obchod (§14), je SK a účtujete teda s naším IČ DPH a našou daňou.
V tomto prípade nie je podstatné, že máte HU -VAT, lebo dodanie je na Slovensku.
Overte si však u odberateľa v HU či nie je u nich registrovaný na DPH (tj má pridelené IČ DPH) analogicky ako sú registrovaný u nás podľa §7 alebo 7a. Vtedy ide o oslobodené plnenie a daň si rieši (priznanie a platba) tento odberateľ.
ekon_odd
03.10.14,08:36
Ďakujeeeem :) takže či som správne pochopila:
mám maďarské IČ DPH na našu s.r.o. na Slovenku a tovar posielame z SK skladu:
- ak budem faktúrovať maďarskému platiteľovi DPH, tak fakturujem bez DPH a obaja si to samozdaníme, t.z. že moja registrácia v HU na DPH nemá v tomto prípade na to vplyv
- ak budem faktúrovať maďarskému neplatiteľovi DPH, tak fakturujem s DPH, ale nie s maďarskou DPH, ale slovenskou DPH.