sam3
29.09.14,22:00
Zaujimala by ma jedna vec....sme vyrobna automotive spolocnost aktualne zamestnavajuca cca 430 zam-cov. Z toho 30 je administrativa. zo 400 zam-cov je 150 agenturnych. zastresujem HR+mzdovu agendu. mam jednu podriadenu ktora ma na starosti prevazne tu mzdovu agendu. je to celkom uz neunosne....neviem presvedcit majitela (zahranicneho ktory neposobi na SK) ze je nas malo, nestiham naberat, nakolko nasa fluktuacia je relativne vysoka, najmä teraz v casoch ked rapidne rastieme. nastupne mzdy do vyroby sa pohybuju takmer na minimalnej mzde. vela zam-cov po nastupe odchadza po kratkom case lebo ostatne spolocnosti v regione taktiez naberaju a ponukaju vyssi nastupny plat. teda ak o 2 tyzdne po nastupe sa mu naskytne lepsia ponuka, takyto zam-nec nevaha a odide. nestiham naberat, starat sa o personal, prepustat. z casti aj BOZP zasteŕesujem, pracovne pomocky a OOPP, lekarske prehliadky, stravovanie, vzdelavanie, povinne skolenia, no vsetko co sa tyka ludi. ake su Vase skusenosti? kolko ludi by malo byt na mojom oddeleni pri takom pocte zam-cov a zodpovednosti? a to je majitelovi jasne, ze potrebujeme rapidne narast do dalsich mesiacov. aj o 300 zam-cov v priebehu zopar nasl.mesiacov. ja uz nemam dobry pocit z odvedenej prace, cakam co vybuchne, nestiham poriadne terminy, aj teraz som reg.uraz nahlasila po dvoch tyzdnoch od jeho vzniku... ake este argumenty pouzit? len zo zaujimavosti by som chcela vediet ako to funguje v inych firmach...
zlatica76
30.09.14,05:29
Asi ti nepomôžem (nepoviem presné číslo), ale to, že ste na HR iba dve, sa mi zdá na počet zamestnancov málo. Pozri, všetko, čo si tu napísala je potrebné predložiť zahraničnému vlastníkovi, ale aj s dôkazmi.

Určite patríte do nejakej skupiny - skús sa opýtať svojich kolegýň / kolegov v sesterských spoločnostiach, aký je tam pomer zamestnanci / HR.

Zisti si (zase u kolegov u sesterských spoločnostiach) akú majú oni fluktuáciu (určite to musíte každý mesiac hlásiť) a zdôvodni, že máte o toľko a toľko vyššiu fluktuáciu. Zober si výšku platov - čo ponúka konkurencia a čo ponúkate vy (napr. ak dorovnáte platy, možno budete mať fluktuáciu menšiu a teda menej roboty pre teba).

Opýtaj sa byrokraciu okolo prihlasovania/odhlasovania v zahraničí a na SK (tu toho máme na 90 % ako inde :) )

A takto si zozbieraj všetky problémy vrátane porovnania čo je v zahraničí - ale musí to byť podložené číslami, nielen tvojím (správnym) pocitom, že to skrátka nestíhate. Zahraniční majitelia majú tendenciu z človeka vyžmýkať o kúsok viac ako dokáže (nestíhaš robiť za 8 hodín - rob 10 - nestíhaš? - Rob 12 hodín).

A keď ani toto všetko nepomôže, tak pomôže len zmena práce :) :) ale to je fakt až to úplné posledné riešenie.
jales
30.09.14,11:41
Mám podobné skúsenosti, tiež s prácou v zahraničnej firme. Dokonca mi bolo povedané niečo v takom zmysle, že nás nemôže byť viac, lebo my neprinášame firme žiadne peniaze, iba firma má na nás náklady. Skrátka v zahraničnej spoločnosti je administratíva častokrát nutné zlo. A vidno to aj na finančnom ohodnotení. Vážia si len tých, čo majú na starosti výrobu a predaj. Ja viem, že sú dôležití, ale všetko so všetkým súvisí. Tak Ti milá sam3 prajem veľa úspechov pri vyjednávaní, ak vôbec majitelia budú mať záujem si Tvoje argumenty vypočuť.
frzanony
30.09.14,11:54
Doporučujem si prečítať:
- § 22 odsek 4, a 5, zákona 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov
- Prílohu 1, a 1b k zákonu 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov

Ak tieto ustanovenia zákona dokážete správne aplikovať celkový problém Vám celkovo nevyriešia, ale dokážu Vám pomôcť. Myslím si, ale nepoznám predpis ktorý by to riešil, že firma má mať nejakú organizačnú štruktúru s určením počtu personálneho obsadenia. Viac toho neviem.