Letko
30.09.14,05:20
Dobre rano,

Ak zalohove faktury nie su danovym dokladom, musim pri ich vystavovani dodrziavat casovu naslednost?

Dakujem :)
zlatica76
30.09.14,05:24
Osobne som zálohové faktúry nikdy nečíslovala - lebo mnoho z došlých zálohoviek som ani nezaplatila :) (typu Poradca podnikatela, Verlag Dashofer).

Keďže sa účtuje 314/221, tak som prislušnú zálohovú faktúru prikladala k bankovému výpisu.
Letko
30.09.14,05:41
Mne ide o moje zálohové faktúry - 221/324.
Tweety
30.09.14,05:54
Ak vystavuješ ZF, majú mať svoj číselný rad, hoci do účtovníctva nepatria. Účtujeme, len ich úhradu, teda zálohu vopred a to prijatú 221/324, alebo pri dodáv. 314/221.
evuš
30.09.14,05:58
Hoci sa zálohové faktúry iba evidujú, dodržiavam časovú následnosť... napr. ZF001/2014 vystavená 8.1., ďaľšia ZF vystavená 9.1 má číslo ZF002/2014
zlatica76
30.09.14,06:11
Nevidím dôvod, prečo sa nedá dodržať časová súslednosť. Ale v zásade - nie je to účtovný doklad, nie je to daňový doklad, teoreticky časovú súslednosť dodržať nemusíš. Čo by som dodržala je neprerušený číselný rad. Dúfam, že nerobíš také niečo, že keď ti zálohovku nezaplatia, tak vymažeš a potom na jej miesto nahráš novú?!?
Letko
30.09.14,10:30
Je to tak, že ja sa dozviem o prijatej úhrade až z výpisu z pošty (občania nám platia poštovými poukážkami). Väčšinou vydáme tovar skôr ako sa platba objaví vo výpise z účtu. Ale teraz sa nahromadili platby a tak si nechávam týždeň a potom robím zálohové faktúry na prijaté platby. Ale stalo sa mi, že mal som pripravených odberateľov a prišiel odberateľ s tým, že nám chce zaplatiť zálohu. Tak som mu musel hneď vystaviť ZF s dátumom napr. 18. 9. 2014 a potom som urobil ZF pre občanov s dátumom skorším. Takže je to síce v rovnakom mesiaci, ale poradie nesedí.
evuš
30.09.14,10:33
...občanom by som zálohovú faktúru nevydávala...až na základe ich úhrady, by som vystavila ostrú faktúru a spárovala priamo s platbou z poštovej poukážky...
Letko
30.09.14,10:40
Napr.?
1. 9. príde platba, do 15 dní musím vystaviť faktúru k prijatej platbe. Tak to robím tak, že urobím zálohovú faktúru k 1. 9., ak tovar nevydám, 16. 9. urobím DPH faktúru a potom, keď mu dáme tovar, urobím faktúru za tovar.

Ty by si ako postupovala?
evuš
30.09.14,10:50
K 1.9. by som žiadnu zálohovú fa nerobila, najneskôr 16.9. by som vystavila DD k platbe...po dodávke tovaru konečnú faktúru s odpočtom vyfakturovaného preddavku...
zlatica76
30.09.14,10:53
škoda, že si všetky tieto skutočnosti nenapísal do otázky - ľahšie by sa všetkým vyjadrovalo k tvojmu problému.

Na tvojom mieste by som to riešila dvoma číselnými radmi:
1. číselný rad by bol vyslovene na zálohové faktúry, ktoré môžu a nemusia byť uhradené a nie sú ani účtovným ani daňovým dokladom.
2. číselný rad by som použila na faktúry k prijatej platbe.

Čo sa týka časovej súslednosti - v prvom prípade by som to veľmi neriešila - ale tam by to akosi malo vyplynúť z podstaty - skrátka vystavíš zálohovú faktúru, a automaticky by si to mal mať v časovej súslednosti.

Čo sa týka daňových dokladov k platbe - máš pravdu, do 15 dní musíš vystaviť daňový doklad. Keďže pravdepodobne neúčtujete bankové výpisy každý deň, resp. o úhrade sa dozvieš neskôr, tak daňový doklad vystavíš vtedy, keď sa o platbe dozvieš (nie neskôr ako 15 dní).

Na faktúre máš predsa uvedený aj "dátum prijatia platby" a dátum vystavenia. Tieto môžu byť rozdielne.

BTW, na základe čoho ti príde platba?

Čiže tvoj príklad:
1. niekedy v auguste si vystavil zálohovú faktúru (jedna číselná rada)
2. zákazník ti ju zaplatil 1.9. ale do 15.9 si neprišiel po tovar
3. vystavíš daňový doklad k prijatej platbe (15.9), kde dátum prijatia bude 1.9: (a teda aj zdaniteľné plnenie) a dátum vystavenia bude 15.9.
4. 16.9. vystavíš riadnu faktúru, kde odpočítaš prijatú zálohu, s dátum dodania 16.9.

Je to zrozumiteľné?
Letko
30.09.14,11:10
Platba mi príde na základe poštovej poukážky, ktorú dá v lese lesník záujemcovi o drevo. Ja sa o tom dozviem až z výpisu z účtu.
Jeden číselný rad mám ZP - zálohové faktúry, ďalší mám FM - faktúry malopredaj.
Zálohové platby vystavujem až vtedy, keď mi príde platba, takže sa nestane, že mám nezaplatenú zálohovú faktúru.

S bodom 1 až 3 je mi to jasné. Pri bode 4, predpokladám, že je myslené vystavenie faktúru po odovzdaní tovaru. To všetko tak robím aj doteraz.

Hlavne mi ide o bod číslo 1 - či musia mať zálohové faktúry časový sled.
zlatica76
30.09.14,11:22
ale z tvojho mi vyplýva, že nevystavuješ zálohové faktúry, ale rovno daňové doklady k prijatej platbe. Iste, vy to vo firme môžete volať zálohové faktúry, ale podstata je v tom, že odkedy sa DPH platí aj z prijatej platby tak sa relatívne striktne vymedzuje zálohová faktúra (resp. pro forma faktúra) - doklad k prijatej platbe - faktúra (ostrá faktúra). Resp. vystavuješ zálohové faktúry dodatočne (po prijatej platbe)? (kvôli systému?)

Vy vlastne bod 1 nerobíte - máte to nahradené tými poštovými poukážkami.

Vážne, otázka bola zle položená!

Keď nič iné, napíš si internú smernicu, kde popíšeš ako to robíš a prečo ti napr. zálohové faktúry nejdú v časovom slede a ako si kontroluješ úplnosť prijatých zálohových platieb a ich vyúčtovanie.

A ešte čosi - keď zarátam aj vystavené faktúry, tak by si mal mať 3 dokladové rady:
1. zálohová faktúra
2. daňový doklad k prijatej platbe
3. faktúra malopredaj
Letko
30.09.14,11:40
Zálohové faktúry robíme (tie, kde sa nerozpisuje bez dph, dph a spolu). Medzi zaplatením poukážky a prijatím platby na účet je rozdiel niekedy aj 4 dni. Takže ak niekto zaplatí poukážku a tovar dostane zajtra, tak vystavím normálnu faktúru za tovar. Teda najprv vydám tovar, potom príde platba.
Ak najprv príde platba a nestihneme vydať tovar, vystavím zálohovú faktúru s dátumom, ktorý je na ústrižku (môžem si to odôvodniť tak, že ráno som urobil zálohovú faktúru a zaplatili ju popoludní). Potom, ak vydám tovar do 15 dní, vystavím faktúru na tovar s odpočítanou zálohou. Ak nestihnem ho vydať, urobím už spomínanú faktúru k DPH (na konci mesiaca automaticky) a keď vydám tovar, vystavím faktúru na tovar s odpočítanou zálohou.

Mne sa otázka zle položená nezdá. Len chcem vedieť, či musia mať zálohové faktúry (zálohy prijaté) časovú následnosť.