Richard
30.09.14,09:36
Táto téma vzniká ako odnož z diskusie o hlasovaní. Viď odkaz na príspevok od Taika.

Taiko súhlasím s tebou, ale začať sa nedá len od otázok. V prvom rade sa my musíme správať ako komunita dospelých ľudí, ktorých cieľom je tu písať odpovede a diskutovať spôsobom, ktorý nikoho nedehonestuje a pri ktorom sa tu bude každý cítiť príjemne bez toho aby si musel nasadiť na seba hrošiu kožu.

Ak si uvedomujeme svoju pozíciu, tak potom môžeme začať riešiť druhých, čiže otázky.

Odlíšiť dobré otázky od zlých sa dá aj teraz:

- hlasujme za dobré a odpovedajme na ne

- nehlasujme za zlé a neodpovedajme kým nie je otázka kompletná a spĺňa predpoklady na to aby bola zodpovedaná
- ak tak napíšme nech otázku konkretizuje, doplní, opraví názov (ale slušne bez ironických a mudrlantnských poznámok)
- ak ide o duplicitnú otázku, moderátori môžu tému uzavrieť s tým že sa linkuje na už zodpovedanú tému (ak je zodpovedaná téma v 100% zhode a nie je staršia ako rok). Častokrát sa tu linkujú nie 100% rovnaké témy, prípadne staré debaty, ktoré sú neprehľadné (tie určite nelinkovať)

Málo sa tu využíva priraďovanie otázky do rôznych Porád. Viacerí tu máme na to práva. Tu je o tom téma: http://www.porada.sk/t215948-zapojte-sa-do-moderovania-priradenie-otazok-a-debat-do-rubrik.html


Postupne som začal dávať moderátorské práva tým, ktorí na porade radia a diskutujú konštruktívne, takže táto skupina dokáže priamo uzatvárať otázky, upravovať názvy tém a pod.

Ak máte návrhy, píšte. Ak bude komunitné moderovanie fugnovať dobre, môžeme doplniť aj negatívne hlasovanie za otázky, alebo nejaký iný motivačný systém, ktorý by viac nútil autora otázky napísať ju kvalitne. Momentálne sa však nedostatočne používa hlasovanie za otázku smerom hore.
Negatívne hlasovanie za témy sme už spravili v debatách o odkazoch (LINK DEBATA). Aj táto téma je debata k linku (taikovmu príspevku) a teda tu už funguje negatívne hlasovanie za tému.
Richard
30.09.14,07:53
Odmeňte odpoveď svojim hlasom, nielen keď Vás zaujíma. Odlíšite tým slabé otázky od dobrých otázok.

Hlasujme za každú otázku, ktorá:
- má dobre zadaný názov
- má konkrétny obsah (nie je všeobecná, vágna a nejasná)
- nebola ešte na Porade kvalitne zodpovedaná (zodpovedaná je len ak je v úplnej zhode s inou otázkou na Porade - nie debatou - a ak má jej odpoveď aspoň 3 hlasy a pôvodná otázka nie je príliš stará čo môže spôsobiť jej neaktuálnosť, alebo vznik aktuálnejších odpovedí s novými skúsenosťami a poznatkami)

Momentálny stav hlasovania za dobré témy je taký, že len pár tém získa viac ako dva hlasy (pričom jeden hlas pochádza vždy od jej zadávateľa) http://www.porada.sk/feed.php?type=time&time=7
avalik
30.09.14,08:34
moderatori a admin by mali zdovodnovat upravu prispevku - a podla mna zbytocne neopravovat kazdu gramaticku chybicku (mozno nazov otazky aby bol zrozumitelny) ... zadavatel si moze chyby sam opravit - ak mu na tom zalezi

moderatorsko- adminsky vstup inac povazujem za potrebny len v pripade vulgarizmov - aj tie by som len nahradila hviezdickami ... vymazavanim celych prispevkov z vulgarneho jedinca len robite slusneho, ktory ma cisty stit
Richard
30.09.14,08:43
Rozširovaním skupiny členov s moderátorskými právami vytvára väčší priestor na zdôvodňovanie. Treba si však uvedomiť že vzhľadom na slovenský prístup k autoritám je zdôvodňovanie kontraproduktívne a vytvára vášnivé diskusie s moderátorom, čo je nežiaduce. No to je veľká téma, ak je však priestor, nech sa napíše dôvod, je to však luxus.

S tým úplným mazaním to je pravda, budeme však prísnejší vo vylučovaní. Hlasovanie je v tomto prípade super, príspevok sa zbalí a vidno tie bludy...
avalik
30.09.14,08:51
ako bude kontraproduktivne posobit zdovodnenie napr. "uprava nazvu otazky" ... alebo "oprava gramatiky"? ... ja ako citatel mam tym zdovodnenim rychlu info o tom co sa menilo a ci napr. musim danu otazku znova citat - napr. ak som uz odpovedala alebo sa chystala odpovedat ... zaroven ale vstupenim moderatora do otazky/prispevku sa strati info o pripadnej uprave otazky/prispevku samotnym autorom
kopretinka
30.09.14,08:56
niečo k priraďovaniu do Porád.Niekedy je tá prvá porada úplne od veci a nedá sa to zmazať. Ja aj keď neviem odpovedať,aspoň priradím do Porady,do ktorej to patrí.Ale veľakrát neviem kam priradiť,lebo taká porada neexistuje.Nedalo by sa vytvoriť poradu priamo pri jej zadávaní?
Richard
30.09.14,09:14
avalik, verím že si vieš predstaviť kedy môže vzniknúť kontraproduktívna diskusia. Tu sa nebavime len o uprave nazvu, ale prispevkov vobec...
Ak si precitas este raz moju odpoved, dôvodenie nevylučujem...
Richard
30.09.14,09:17
Tí čo majú moderátorské práva môže presunúť tému do príslušnej "hlavnej" Porady.
Nenechal som možnosť pridávať nové Porady (myslím tým vznik/založenie nových Porád/rubrík nie priradenie existujúcich k otázke) len tak, bol by to zmätok. Je tu však možnosť navrhnúť nové: http://www.porada.sk/navrhy-novych-rubrik Túto možnosť chcem truchu ešte uľahčiť. Pôvodne sme tu mali taký formulár na navrhovanie rubrík, ten trošku upravím a zverejním.
kopretinka
30.09.14,09:19
Ako mám zmazať tú prvú Poradu,do ktorej je otázka priradená automaticky? To je moja otázka
misoft
30.09.14,09:32
S tým súhlasím - prvé zaradenie je pevné a nie je možné to zmeniť - a často je to nesprávne zadelenie. No a toto my už zmeniť, resp. upraviť nemôžeme (i keby sme vedeli to správne zaradiť). Máme len možnosť upravovať to druhotné zaradenie - mali by sme mať možnosť i toto upravovať.
Kvaka
30.09.14,09:40
Kopretinka, môžeš presunúť tému do inej porady, vtedy sa tá hlavná zmaže sama.
Richard
30.09.14,09:40
Zatiaľ to má skupina s moderátorskými právami a druhotné majú všetci VIP. Využívajú to však slabo, ak narastie používanie, môžem dať presúvanie tém v hlavných Poradách všetkým...
kopretinka
30.09.14,21:31
Kvaka,nezmaže sa.
Kvaka
01.10.14,18:58
Dnes som takto presunula 3, zmazali sa. Z Porada o stránke na Právo. Nie je to úprava cez ceruzku, tam sa len priradí do inej porady, hlavná ostane. Presúva sa inak.
kopretinka
01.10.14,21:13
ja nemám právomoc presunu.