malinka
30.09.14,10:57
Priateľ by chcel začať podnikať v doprave nad 3,5t. Momentálne to má rozbehnuté na kamarátovu firmu. Ale samozrejme mu dáva % za "ochotu". Keďže to vyzerá, že to bude fungovať, chcel by si to "dať" na seba. Už má živnosť ako šofér. Kúpili sme 2 7,5t vozidlá, ktoré sú vyťažené každý deň.
Chcem sa spýtať, či je lepšia s.r.o., alebo živnosť, aby viac zarobil pre seba, nie pre štát... viem, že živnostník ručí celým svojím majetkom... ale s.r.o. vraj musí platiť daň z príjmu aj keď nič nezarobila...
Mesačná fakturácia je okolo 6.000,-
náklady PHL a 2 vodiči na živnosť sú okolo 4.000
Ďakujem za každú odpoveď
zlatica76
30.09.14,09:19
Podľa tvojich prepočtov to vyzerá na zisk cca 2.000 eur mesačne, tj. 24.000 eur ročne.

Z toho daň 22 % je cca 5300 eur, čo je výrazne viac ako daňová licencia (480 eur pre neplatcu DPH, 960 eur pre platcu DPH).

Asi by som skôr rozmýšľala nad tou s.r.o. - predsa len si ochrániš majetok, a v nákladnej doprave nikdy nevieš, čo sa môže stať.
malinka
30.09.14,09:54
Ešte má príjem ako šofér 1000, a tam nemá žiadne náklady - jazdí pre firmu. To by sme tiež asi dali ako s.r.o., takže by bol ročný zisk 36.000 a daň 7920,-, čo by asi aj tak nebolo nakoniec zlé, lebo by stále zarobil 28.000/2.333 mesačne. Takto to znie super, ale asi je ešte veľa vecí, ktoré musí platiť a to všetko mu "ukrojí" zo zisku ( cestná daň, poistenie za škodu, poistenie áut... toto sú vlastne náklady o ktoré si poníži zisk a bude platiť menšiu daň???
Možno sa pýtam hlúpo, ale účtovníctvu dokonale nerozumiem - chystám sa na kurz PÚ.
zlatica76
30.09.14,09:59
to, čo zarobí ako zamestnanec inej firmy nepliesť do s.r.o. !

Takže, ešte raz si k tomu sadnite, aké všetky náklady vzniknú - áno, aj cestá daň, poistky, a iné náklady (napr. aj na účtovníčku, softvér na účtovníctvo) mu daný zisk budú znižovať.

Kým si spravíš kurz PÚ - zožeňte si účtovníčku, ktorá ťa naučí, čo je účtovníctvo v praxi. Len s kurzom by som sa do vedenia účtovníctva nepúšťala :) (ale ja som bojko :) ).
malinka
30.09.14,10:17
On tam nie je ako zamestnanec, ale na živnosť , tak som myslela, že načo by bol aj živnostník a mal aj s.r.o., a že by prácu vodiča, ktorú robí momentálne fakturoval ako s.r.o. a nie už ako živnostník. Nemusela by som robiť 2 účtovníctva. Ja v práci účtujem, ale len pokladňu, banku a došlé faktúry ale nemám šajn o daň.priznaniach, výkazoch, majetku... tak v tom by som sa chcela zdokonaliť.