maryann
24.04.06,08:28
Milí skúsení poraďáci,
chcela by som sa spýtať ako je to s dochádzkou zamestnanca v prípade, keď zamestnanec navštívi pohotovosť v nedeľu (má na to aj doklad) a v pondelok do práce nepríde. Dá sa akceptovať doklad z pohotovosti, ak je na ňom dátum z predošlého dňa, ktorý nie je pracovným dňom?
Ďakujem vopred.
Tweety
24.04.06,06:32
Milí skúsení poraďáci,
chcela by som sa spýtať ako je to s dochádzkou zamestnanca v prípade, keď zamestnanec navštívi pohotovosť v nedeľu (má na to aj doklad) a v pondelok do práce nepríde. Dá sa akceptovať doklad z pohotovosti, ak je na ňom dátum z predošlého dňa, ktorý nie je pracovným dňom?
Ďakujem vopred.Ak má na tom doklade dátum potrebného dňa voľna aj na pondelok je to v pohode, ale ak je tam iba nedeľa, je to nedostačujúce na ospravedlnenie neprítomnosti v pondelok.:cool:
Chobot
24.04.06,06:50
Ak má na tom doklade dátum potrebného dňa voľna aj na pondelok je to v pohode, ale ak je tam iba nedeľa, je to nedostačujúce na ospravedlnenie neprítomnosti v pondelok.:cool:

Tweety, podľa mňa lekár nemôže vystaviť potrebné voľno na pondelok, ak bol na vyšetrení v nedeľu, nemá to opodstatnenie v ZP, tam je ospravedlnená absencia len z dôvodu ošetrenia alebo vyšetrenia u lekára v ten deň (alebo počas nevyhnutnej doby).

Na to, aby mohol mať pondelok ospravedlnený, musí mať PN-ku. Na druhej strane pohotovosť PN-ku nevystavuje, takže je nutné navštíviť praktického lekára (trebárs aj v utorok, ak zamestnancovi choroba neumožňuje ísť k lekárovi s dokladom z pohotovosti v pondelok) a nechať si vystaviť PN-ku. Lekár ju vystaví aj spätne, najmä ak má doklad z pohotovosti.

Alebo musí zájsť v pondelok aj k praktickému lekárovi, ktorý mu potvrdí návštevu na pondelok.

Takže ten doklad z nedele by som nebral ako ospravedlnenie na pondelok.
Tweety
24.04.06,06:54
Tweety, podľa mňa lekár nemôže vystaviť potrebné voľno na pondelok, ak bol na vyšetrení v nedeľu, nemá to opodstatnenie v ZP, tam je ospravedlnená absencia len z dôvodu ošetrenia alebo vyšetrenia u lekára v ten deň (alebo počas nevyhnutnej doby).

Na to, aby mohol mať pondelok ospravedlnený, musí mať PN-ku. Na druhej strane pohotovosť PN-ku nevystavuje, takže je nutné navštíviť praktického lekára (trebárs aj v utorok, ak zamestnancovi choroba neumožňuje ísť k lekárovi s dokladom z pohotovosti v pondelok) a nechať si vystaviť PN-ku. Lekár ju vystaví aj spätne, najmä ak má doklad z pohotovosti.

Alebo musí zájsť v pondelok aj k praktickému lekárovi, ktorý mu potvrdí návštevu na pondelok.

Takže ten doklad z nedele by som nebral ako ospravedlnenie na pondelok.Ak také potvrdenie nemôžu na pohotovosti dať, potom súhlasím s tým, že praktický obvodný lekár dodatočne môže vypísať na základe potvrdenia z pohotovosti buĎ DPN, alebo ošetrenie.:cool:
dana9
24.04.06,07:07
Nám sa stalo, že ZC bol v mieste bydliska na "všeobecnej " pohotovosti v nedeľu v noci, a lekár ho poslal na ďalšie ošetrenie, na zubnú pohotovosť, toto druhé ošetrenie trvalo do druhej nad ránom, (tiež mu dávali nejaké upokojujúce lieky), tak sme mu to uznali aj na pondelok. Mal o tom samozrejme doklad.
Dúfam, že sme neurobili chybu:confused:

dana:) :)
maryann
24.04.06,07:19
Ďakujem všetkým za príspevky.
Na doplnenie - na potvrdení je uvedené: nádcha, kašeľ, škriabanie v krku, teplota 38 stupňov a čas ošetrenia je 09.04. 2006 10,40 hod.
Takže ako ospravedlnenie na pondelok to brať nebudem.
Tweety
24.04.06,07:22
Ďakujem všetkým za príspevky.
Na doplnenie - na potvrdení je uvedené: nádcha, kašeľ, škriabanie v krku, teplota 38 stupňov a čas ošetrenia je 09.04. 2006 10,40 hod.
Takže ako ospravedlnenie na pondelok to brať nebudem.Nie neber, ak donesie potvrdenie od praktického , budeš akceptovať to.:cool:
Chobot
24.04.06,07:30
Nám sa stalo, že ZC bol v mieste bydliska na "všeobecnej " pohotovosti v nedeľu v noci, a lekár ho poslal na ďalšie ošetrenie, na zubnú pohotovosť, toto druhé ošetrenie trvalo do druhej nad ránom, (tiež mu dávali nejaké upokojujúce lieky), tak sme mu to uznali aj na pondelok. Mal o tom samozrejme doklad.
Dúfam, že sme neurobili chybu:confused:

dana:) :)

Papierovo to nie je v poriadku, ale z ľudského hľadiska sa to dá akceptovať. Podľa správnosti by si mal zobrať buď dovolenku alebo PN. Naša firma umožňuje zamestnancom čerpať až 2 dni zdravotného voľna za polrok, práve na takéto prípady, aby si človek nemusel čerpať dovolenku.

V tvojom prípade by som z však z toho vedu nerobil, zamestnanec sa sťažovať nebude a ak mu to nadriadený schváli, iný nemá kto namietať.

AKo obranu by som to videl skôr u "ulievákov", ktorí sa snažia rôznymi pofidérnymi potvrdenkami od lekára získať v práci voľno. Tam by som si na nich posvietil a požadoval riadne zdokladovať neprítomnosť.
dana9
24.04.06,08:14
Papierovo to nie je v poriadku, ale z ľudského hľadiska sa to dá akceptovať.

To som nevedela :eek: , mne sa zdalo, že keď mu aj ten pohotovostný zubár poskytol doklad o vyšetrení, (aj keď je pravda, že sa z neho nedá vyčítať čo presne ZC robil, je to len pečiatka na priepustkovom papieriku a detailný opis zo strany ZC :) ), tak sme to považovali za dôvod podľa § 141 ods. 2 písm. a) ZP. V čom je teda problém, pls. ?

(ešte že máme poradu!:D )

ďakujem,

dana:) :)
Chobot
24.04.06,08:43
To som nevedela :eek: , mne sa zdalo, že keď mu aj ten pohotovostný zubár poskytol doklad o vyšetrení, (aj keď je pravda, že sa z neho nedá vyčítať čo presne ZC robil, je to len pečiatka na priepustkovom papieriku a detailný opis zo strany ZC :) ), tak sme to považovali za dôvod podľa § 141 ods. 2 písm. a) ZP. V čom je teda problém, pls. ?

(ešte že máme poradu!:D )

ďakujem,

dana:) :)

Ide o presné znenie ustanovenia ZP:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Čiže on to má ospravedlnené na tú dobu, kým bol u lekára ošetrený alebo vyšetrený, prípadne cestu k a od lekára.

Ak bol niekto na odbere krvi a lekár mu potvrdí, že bol na vyšetrení o 9:00, mal by prísť do práce do 10:00 (ak cesta od lekára je do 1 hodiny).

Obdobne je to u toho vášho zamestnanca. Podľa toho, čo si napísala, bol na ošetrení na pohotovosti v pondelok o 02:00 ráno. Na začiatku pracovnej smeny však už nebol u lekára na ošetrení, preto teoreticky mal do práce prísť, pokiaľ nepreukázal iný dôvod neprítomnosti.

Ak je niekto na komplexnom alebo odbornom vyšetrení, ktoré môže trvať aj celý deň, tak dostane potvrdenie, že vyšetrenie bolo celý deň - vtedy má ospravedlnený celý deň. Keby ten váš zamestnanec išiel k zubárovi ráno o ôsmej, ten by ho poslal na chirurgiu o 10:00, tam by mu sprvili RTG o 11:00, zákrok by spravili o 13:00, hodinu by musel ležať a kontrolovali by ho o 14:30, tak by to bolo celodenné ošetrenie.

Avšak on bol ošetrený v noci z nedele na pondelok (mimo pracovnej doby) a v pracovnej dobe mal byť v práci (keby nemal bolesti). Ak mal bolesti, tak podľa správnosti si mal zobrať dovolenku alebo PN.

Na druhej strane však text paragrafu 141 tesne pre tým bodom hovorí:

2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

Čiže ak bol v noci na ošetrení, tak zamestnávateľ môže (ak s tým súhlasí) mu dať voľno aj na pondelok celý deň, ak ten zamestnanec mal bolesti a nebol schopný pracovať (čo asi bolesti mal, keď bol po chirugickom zubnom zákroku). Preto som uviedol, že v tomto prípade je to možné udeliť mu aj voľno vo väčšom rozsahu, než prikazuje ZP. Ak by ste s tým však nesúhlasili, tak zákonný nárok na voľno v pondelok nemá.
dana9
24.04.06,09:02
My sme vychádzali z toho, (zabudla som to jasnejšie napísať), že ošetrenie bolo v mieste bydliska - stred. Slovensko, firma inak sídli v BA. Preto som to brala tak, že ZC cez vikend moze robit co chce a kde chce;), a ak bolo v tej dobe z jeho strany nevyhnutne navstivit lekara, tak sa teoreticky nemohol zo SSlovenska dostat do BA tak, aby stihol zaciatok pracovneho casu (nooo, keby velmi chcel... tak mozno hej). Tak sme mu s prizmurenim oka ospravedlnili cely ten den.

Neviem, ci spravne, ale vychadzala som z toho, ze nevyhntne potrebnym casom sa rozumie aj cas vynalozeny na cestu na vysetrenie a z vysetrenia. Keby to vysetrenie bolo v BA, tak by sme to neakceptovali.

dana :)
Chobot
24.04.06,09:12
My sme vychádzali z toho, (zabudla som to jasnejšie napísať), že ošetrenie bolo v mieste bydliska - stred. Slovensko, firma inak sídli v BA. Preto som to brala tak, že ZC cez vikend moze robit co chce a kde chce;), a ak bolo v tej dobe z jeho strany nevyhnutne navstivit lekara, tak sa teoreticky nemohol zo SSlovenska dostat do BA tak, aby stihol zaciatok pracovneho casu (nooo, keby velmi chcel... tak mozno hej). Tak sme mu s prizmurenim oka ospravedlnili cely ten den.

Neviem, ci spravne, ale vychadzala som z toho, ze nevyhntne potrebnym casom sa rozumie aj cas vynalozeny na cestu na vysetrenie a z vysetrenia. Keby to vysetrenie bolo v BA, tak by sme to neakceptovali.

dana :)

Áno, veď o to práve ide, že do toho času a zarátva aj čas na cestu k lekárovi a späť.

Ak by niekoho poslal praktický lekár z BB do BA na odborné vyšetrenie, tak si na to nebude brať predsa dovolenku, ale má na to celý deň, prípadne aj dva, ak to okolnosti vyžadujú.

V tom Tvojom prípade to bolo úplne v poriadku, že ste mu to akceptovali.
dana9
24.04.06,10:26
Ďakujem.

prajem všetkým pekný deň.

dana :) :)
Adrika37
01.06.14,16:32
Mne sa stalo,že som musel ísť v sobotu doobeda na pohotovosť a pritom som mal smenu lebo ide o nepretržitú prevádzku.Tam mi lekár vystavil potvrdenie UPS ambulancia s dátumom,časom a presnou diagnózou.Lekárska správa-nález.Uznajú mi to v práci,keďže je to iné ako potvrdenie paragraf.
avalik
01.06.14,16:54
neotvaraj stare temy a nezakladaj duplicitne otazky http://www.porada.sk/t244726-potvrdenie-z-pohotovosti.html#post2556417