simonova815
30.09.14,15:02
sme 3 spolocnici v sro, ja, manzel a moja teta. teta (inak je obciankou Rakuska) chce teraz previest svoj podiel vo vyske 1992€ na mna. Je lepsie urobit bezodplatny prevod alebo je lepsie aby mi to darovala? Dakujem
M K
06.10.14,19:56
Podla mna bezodplatny prevod (teda aspon z pravneho hladiska; neviem ci spominane alternativy mozu mat rozne danove implikacie). Vychadzajuc z § 115 Obchodneho zakonnika totiz dochadza k prevodu obchodneho podielu na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu s osvedcenymi podpismi stran na zmluve a pripadneho suhlasu valneho zhromazdenia (ak si to vyzaduje spolocenska zmluva).

Je otazne ci mozno previest obchodny podiel inac ako zmluvou o prevode obchodneho podielu (napr. darovacou zmluvou). Registrovy sud zapise do OR SR zmenu v osobe spolocnika len na zaklade zmluvy o prevode OP alebo inej listiny, z ktorej vyplyva zmena v osobe spolocnika. Pouzitie inej listiny sa podla mna ale vztahuje len na pripady kedy nie je mozna zmena v osobe spolocnika na zaklade zmluvy o prevode OP (napr. nadobudbutie OP dedenim pri smrti jedneho zo spolocnikov, vylucenie spolocnika na zaklade rozh. sudu, a pod.)
PARKER LOYD
23.10.14,20:25
Je možné obchodný podiel predať iba na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. - Môže tam byť uvedené , že bezodplatne. Darovacia zmluva neprejde cez súd.

Profesne sa venujem prevodom spoločností a rada je z praxe. Ak Vám pomohla budem rád ak môj komentár ohodnotíte, ak nepomohla, rád odpoviem na ďalšie otázky.
Moja SRO
23.10.14,22:46
Zmluvou o prevode obchodného podielu bezodplatne, príp. za symbolické 1,- €.