emily 2
24.04.06,09:43
Prosím Vás o radu. Nemám žiadne skúsenosti s platbami v zahran. menách.

Máme zákazníka, ktorý chce zaplatiť zmluvu ( tá je v SK ) v EURO - zálohu aj doplatok. V účtovníctve by sa mi to nemalo objaviť. Aspoń dúfam, že nebude chcieť príj. doklad na EURO.

Jedná sa mi o to ako počítať kurz. Šéf vravel, že NBS stred t.j. 37,17 Sk za EURO .
Podľa mňa nám ako firme v banke kúpia EURO za 36,16 Sk( cca) .
Jedná sa o väčšiu sumu - záloha na práce 227.000,- Sk , tak nechcem aby sme na tom prerobili .

Naozaj sa v tom nevyznám, prosím poraďte.

Veľmi pekne ďakujem.
emily 2.
KEJKA
24.04.06,18:23
ak ti zaplatí v EUR v hotovosti do pokladne, tak mu dáš pokl. doklad na EUR a zaúčtujš vo valutovej pokladni. Kurz NBS zo dňa prijatia hotovosti.
Ak tie peniaze vloží na Váš účet Sk - teda to zamení odberateľ v banke... budeš maš čiastku v Sk, potom nemáš starosti s kurzom.
Upresni otázku, prosím.
emily 2
25.04.06,08:14
ak ti zaplatí v EUR v hotovosti do pokladne, tak mu dáš pokl. doklad na EUR a zaúčtujš vo valutovej pokladni. Kurz NBS zo dňa prijatia hotovosti.
Ak tie peniaze vloží na Váš účet Sk - teda to zamení odberateľ v banke... budeš maš čiastku v Sk, potom nemáš starosti s kurzom.
Upresni otázku, prosím.
Nemá to nič spoločné s účtovníctvom, bude nám to platiť v EUR neoficiálne.
Faktúry aj pokladničné doklady sú v SK.

Išlo mi len o to či by sme nemali trvať na tom, aby pri platbe sa to počítalo podľa valuty nákup . Napr. Zákazník má zaplatiť 199 800,- Sk a
on v ten deň ( kurz NBS stred napr. 37,- Sk) povie že zaplatí 5 400,- EUR.
No v banke nám vymenia ( valuty nákup napr. 36,- Sk ) 194 400,- Sk.

Neviem či som dobre popísala odborné termíny , ale chcela som len objasniť čo som myslela mojou otázkou, nemám s tým praktické skúsenosti .
Dik za odpoveď , ale" zákazník náš pán " tak bude tak ako sa dohodol so šéfom,
včera podpísali zmluvu.
Možno aj zarobíme, však kurz sa stále mení...
Chobot
25.04.06,08:44
Nemá to nič spoločné s účtovníctvom, bude nám to platiť v EUR neoficiálne.
Faktúry aj pokladničné doklady sú v SK.

Išlo mi len o to či by sme nemali trvať na tom, aby pri platbe sa to počítalo podľa valuty nákup . Napr. Zákazník má zaplatiť 199 800,- Sk a
on v ten deň ( kurz NBS stred napr. 37,- Sk) povie že zaplatí 5 400,- EUR.
No v banke nám vymenia ( valuty nákup napr. 36,- Sk ) 194 400,- Sk.

Neviem či som dobre popísala odborné termíny , ale chcela som len objasniť čo som myslela mojou otázkou, nemám s tým praktické skúsenosti .
Dik za odpoveď , ale" zákazník náš pán " tak bude tak ako sa dohodol so šéfom,
včera podpísali zmluvu.
Možno aj zarobíme, však kurz sa stále mení...

V takompto prípade, ak budeš stanovovať sumu v EUR, ktorú má zaplatiť, tak musíš dať pozor, aby si po konverzii na SKK dostala minimálne tú sumu, ktorá je v zmluve uvedená. Čiže musíš pozrieť kurz valuty nákup (ak bude platiť v hotovosti) alebo devíza nákup (ak bude platiť na váš EUR účet).

Čudujem sa ale, že to takto chce, lebo on na tom prerobí. Totižto on tie EUR bude musieť nakúpiť kurzom valuta predaj, čo je vyšší ako valuty nákup. Jedine, že by mal možnosť zohnať lacnejšie EUR.

A ak si on bude určovať sumu v EUR kurzom NBS, tak na tom prerobíte, pretože za výhodnejší kurz to na SKK neotočíte, prerobíte na tom.