zizaka
30.09.14,19:42
Potrebovala by som radu , robím skladové hospodárstvo manželovi , ktorý má stolársku firmu, a teraz ked tak pozerám na minuloročné výdajky k jednotlivým faktúram, raz som dala použitie napr.100 šróbov, inokedy som na to zabudla, ale šróby si aj tak minuli... nuž ja len , že ak by došli daňováci, kontrolujú takéto veci do bodky? Ďakujem :D
zlatica76
01.10.14,05:14
Treba robiť najpoctivejšie ako sa dá. :)

Ruku na srdce, ktorý daňovák je schopný skontrolovať, či sa minulo 100 šróbov alebo 150?

Ak máte vela položiek, alebo sú príliš drobné, skús použiť metódu ABC:
skupina A - najhodnotnejšie zásoby (či sa týka hodnoty alebo množstva, skrátka zásoby, ktoré ti štandardne tvoria cca 60 - 80 % celkovej skladovej hodnoty) - tieto treba sledovať úplne najpodrobnejšie, príp. sú to základné materiály, bez ktorých firma nemôže ísť

skupina B - menej hodnotné zásoby, ale stále tvoria cca 15-20%, tieto je potrebné sledovať minimálne na mesačnej báze, ak sa dá, tak aj výdaje, ale raz do mesiaca spravíš inventúru a dorovnáš spotrebu

skupina C - najmenej hodnotné položky, kde sa v určitých prípadoch môže použiť spôsob B účtovania (t.j. všetko hádžeš rovno do spotreby), príp. spotrebu určíš len na základe koncomesačných inventúr (resp. inventúry raz za dva-tri mesiace).

Podľa mojich skúseností, skupina A zvykne mať tak do 20 položiek, skupina B tak 30-50 položiek a ten zvyšok je nezaujímavý.

Konkrétne šróby - tam by som sa s nejakou evidenciou asi veľmi netrápila - malá hodnota, ťažko sa počíta, ťažko sa sleduje.... skrátka, by som to hádzala rovno do spotreby.