mamihi
30.09.14,20:08
Dobrý deň,
prosím o radu: k 1.9 som sa vrátila do práce po dvoch rodičovských dovolenkách, počas MD mi vznikol nárok na 43 dní dovolenky, od 1.9. do 10.10 si čerpám túto starú dovolenku, avšak zostane mi 13 dní nevyčerpaných. Pred nástupom na MD som pracovala na full time (5dní po 8 hod), od 13.10 budem pracovať na part time (5 dní po 4 hodiny). Vysvetlite mi, prosim, čo sa stane s nevyčerpanou dovolenkou po 13.10 - bude sa násobiť len 4-mi hodinami namiesto 8-mimi alebo tu funguje iný výpočet? Na koľko dní dovolenky mám potom nárok do konca roka? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
veronikasad
30.09.14,18:23
Nárok na dovolenku (počet prac.dní) sa nezmení, len náhradu mzdy za čerpanú dovolenku ti zamestnávatel preplatí namiesto 8 hod. len 4 hod. denne. Skús sa dohodnúť so zamestnávatelom aby ti urobil zmenu prac.zmluvy až po vyčerpaní celej starej dovolenky.

Dovolenka za rok 2014 - spočítaj si pracovné dni rodičovskej dovolenky, vrátane sviatkov. Nárok sa bude krátiť - za prvých 100 prac.dní o 1/12, za každých celých 21 dní o ďalšiu 1/12. Náhrada mzdy bude vo výške pracovného úväzku v čase čerpania dovolenky.
mamihi
03.10.14,18:23
Veronikasad, dakujem velmi pekne za odpoved. Lutujem, ze som sa nepytala skor, ukratila som sa o cast dovolenkovej mzdy, dohodnut sa uz neda. A vraj prechod na part time sa nemoze uskutocnit v strede mesiaca ako som si ja myslela a tak som ukratena este viac akosom ocakavala , nuz moja chyba.
Vies mi prosim ta povedat ako to je s cerpanim tejto starej dovolenky - nasla som si, ze si ju musim vycerpat do konca tohto roka inak prepradne, ale zamestnavatal mi tvrdi, ze si ju mozem vycerpat az do konca buduceho roku.
Dovolenka za 2014 mi podla tohto vypoctu vysla na 13,5 dna, ale to si prenesiem az do dalsieho roku. Budem mat co robit s tou starou dov.
veronikasad
03.10.14,18:33
Dovolenku za obdobie MD by si si mala vyčerpať do konca roku 2014. Nárok za rok 2014 si môžeš čerpať do konca roku 2015.

Ako si počítala nárok za rok 2014 ? (zdá sa mi to málo). Spočítaj si prac.dni rod.dovolenky, vrátane sviatkov od 1.1.-31.8.2014.
mamihi
03.10.14,19:02
Vyslo mi to 173 dni, potom som pocitala 1/12 (za 100dni) a 3/12 (73/21), potom som pocitala (4/12)x20=6,66 a to som odpocitala od 20 dni (20-6,5=13,5) je to tak ok?

Moze mat zamestnavatel svoje pravidla ohladom vycerpania tej starej dovolenky? Udavali mi dovod, ze ak sa mamicka vracia v decembri nestihne si tu dov predsa do konca tohto roku vycerpat takze sa to musi dat vraj vycerpat do konca buduceho roka. Viem, ze to nie je moj pripad, ale logiku to ma. Na druhej strane nechcem im slepo doverovat, uz teraz som sa spalila na svojej naivite.
veronikasad
03.10.14,21:27
Výpočet za rok 2014 je správny.

K čerpaniu dovolenky pozri § 113 ZP. Aj zamestnankyňa ktorá nastupuje do práce v decembri má možnosť vyčerpať dovolenku do konca kal.roka - v súbehu s poberaním rod.príspevku (zamestnávatelovi treba mesiac vopred oznámiť ukončenie RD a požiadať o čerpanie dovolenky)

§ 113
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Jana Joneková Cibáková
07.10.14,12:45
ahoj, prosim ta ak by si mi vedela poradit,mam podobny problem, som este na rodicovskej ale od 2 rokov dietata som sa vratila do prace na skrateny uvazok, predtym som robia 100hodin do mesiaca a teraz bude robit 60hodin. Predtym mi vyratali dovolenku 4dni za rok 2011 19dni za rok 2012 a 14,5dna za 2013 a este nejaku za rok 2014. Pracujem uz cely september a nova zmluva je uz podpisana, dovolenku som zatial necerpala a dnes som sa dozvedela ze ju budem cerpat uz iba z nizsieho platu...ale dalsia vec je ze mi tvrdia ze mam iba 25dni dovolenky pricom vtedy,este pred nastupom do prace mi vypocitali 37,5 dni za ten rok 2011-2013 + nieco za 2014 nechapem teda preco vraj teraz mam mat iba 25dni ked som nic necerpala ani mi nic nepreplacali. vopred dakujem za pomoc.
veronikasad
07.10.14,15:20
Doplň týždenný fond prac.času - počet hodín a dní, ktoré pracuješ.