andrea123
01.10.14,09:00
Dobrý deň, v pondelok sme mali vo firme audit na ochranu osobných údajov, že čo treba zlepšiť, opraviť dopracovať...
Mám tu takú úlohu a som z toho zmatená - vymedzenie zodpovednosti za porušenie prostupov pri nakladaní s OU, vymedzenie postihov pre porušenie ustanovaní týkajúcich sa OOU.
Ako je to napísané ako taká omáčka, ale znamená to vlastne to, že mám dať do bezpečnostného zámeru nejaký bod, že čo spravíme ako ZĽ oprávnenej osobe, pokiaľ poruší zákon o OOU :-) tiež jej nemôžeme spraviť čokoľvek a tiež nie za čokoľvek - okrem toho - niektoré veci proste musia byť iba na papieri, samozrejme že všetko sa snažíme riešiť interné veci individuálne...ale iba by ma zaujímalo,, čo môže zamestnávateľ urobiť...pravdepodobne navrhnete okamžité skončenie...neviem ešte čo by som tam mohla dať, aby to nevyzeralo ani príliš tuhé a zas ani odfláknuté...neviem fakt...

Ďakujem za radu

Andrea
Ing. Ľubomír Janoška
01.10.14,07:22
Bežne robím takéto audity a nikdy by ma nenapadlo na základe auditu vyžadovať od klientov, aby vo svojich normatívnych aktoch niečo "dupľovali" so zákonmi.
Zákon o ochrane osobných údajov hovorí, že každá oprávnená osoba má mať vymedzené kompetencie v poučení. Na tom musíte bazírovať. Ak oprávnená osoba poruší tieto kompetencie alebo urobí niečo zakázané, budete ju postihovať za porušenie pracovnej disciplíny podľa Zákonníka práce. Ak by ste ju chceli postihovať inak, tak to bude protiprávne.
Záver: odporúčam Vám použiť túto omáčku v internom predpise: zamestnávateľ bude porušenie povinností vyplývajúcich z poučenia oprávnenej osoby hodnotiť ako porušenie pracovnej disciplíny podľa § 37 ods. 1 písm. b) a ďalších ustanovení Zákonníka práce.
Do bezpečnostného zámeru by som nezasahoval.
Ing. Ľubomír Janoška
01.10.14,07:34
PS - zažil som dosť veľa kontrol z Úradu a ani raz sa nestalo, že by inšpektori vyžadovali takúto internú úpravu, duplicitnú so zákonmi.
andrea123
01.10.14,15:43
Dakujem velmi pekne za odpoved. Myslela som si to rovnako. Ale hodim mu to tam nech ma radost:)