ynna
01.10.14,13:58
Ahojte,
hoci problematika skonta bola uz preberana mam otazku v suvislosti so skontom. chcela by som postupovat v pripade poskytnuteho skonta zakaznikovi (teda ak zakaznik uhradi na nas ucet pred lehotou splatnosti) podla par.25 dos.6 zakona o DPH a tj. neupravovat zaklad pre dan, nevystavovat dobropis. Skratka system si nastavim na automaticke skonto a ked mi pride platba od zakaznika v nizsej sume tak mi sparuje podla VS s fakturou a zvysok - skonto hodi na ucet skonta. Moja otazka vsak znie ci mozem postupovat podla tohto paragrafu ak ide o obchod vramci eu. Nie je to tuzemsky zakaznik. Alebo v pripade ze to nie je tuzemsky musim ist podla par22 odst.4 ? Ak tomu spravne chapem tak potom by som musela vystavovat na kazde skonto dobropis a upravovat tak zaklad pre dan...Chcem sa vyhnut vystavovaniu dobropisov.
+ este otazka na skonto z pohladu dane z prijmov.....je skonto danovy vydavok?

Velmi pekne vam dakujem.
a_je_to
02.10.14,10:49
Skonto ako podmienečná zľava má zmysel vtedy, ak zvýši obrátky tvojho obchodu a odberateľovi poskytne motiváciu k rýchlejšej úhrade, než je doba splatnosti. Prakticky , splatnosť je 14 dní, ale ak uhradí do 7 dní, má zľavu – skonto 3% z ceny bez DPH. Fakturuješ plný základ, plnú DPH a za tým skonto podľa § 25/6, ako zľavu po dodávke. Nie podľa § 22/4, ktorá je pred ukončením dodávky. Svoju faktúru napr. na 1200 Eur účtuješ ako :
311 ........ 1200
604 ....................... 1000
343 ........................ 200 .... s poznámkou, že kupujúci má právo znížiť sumu fa o 30 Eur pri splátke do 7 dní. Takto pôjde aj do súhrnného výkazu. Úhradu s uznaným skontom 3% = 1170 Eur zaúčtuješ v prvom riadku zápisu ako 221/311 = 1200 a skonto v druhom riadku zápisu ako 221/604 = - 30. S DPH už nehýbeš, lebo ty ju odvedieš a on si ju odpočíta v pôvodnej sume, lebo ste sa tak dohodli. Skonto nie je otázkou DPH, ale otázkou DP. Nevidím dôvod, prečo by nemohlo byť uplatnené aj pri predaji do EU. Kupujúci si uplatní samozdanenie zo základu, ktorý posúdi podľa svojho platného zákona, to nie je tvoj problém. Tak isto samozdanenie môže uplatniť z plnej faktúry a svoju DPH si odpočíta v tejto sume. Ale svoj základ si zaúčtuje ako 504 = 970 a úhradu 321/221 = 1000 si zníži o skonto 504 /321 = -30. DPH zo samozdanenia ako 343/343 = 200.
ynna
06.10.14,09:53
Dakujem velmi pekne. Velmi ma pomylil jeden vyklad skonta ktory som nasla na nete. kde bola odvolavka ze par 25/6 mozem uplatnit len pri tuzemskych preto som vahala...este raz vdaka za pomoc!