MyGreenAngel
01.10.14,19:26
Dobrý deň.
Pracujem v sociálnom zariadení. Moje pracovné zaradenie je "kľúčový pracovník" (termín známy len v sociálnej sfére). Z toho vyplýva i moja pracovná náplň - odborná činnosť v zmysle sociálneho zákona č. 448/2008 Z.z. V praxi však vykonávam prácu zdravotnej sestry.Nejedná sa len o nenáročné ošetrovateľské výkony ako podávanie liekov, polohovanie imobilných klientov, ale i o odbornú ošetrovateľskú starostlivosť ako je preplach močového katétra, odsávanie z dýchacích ciest, podávanie stravy sondou, podávanie injekcií a i.v. infúzií, preväzy rán, ...
Môžem poskytovať takúto odbornú ošetrovateľskú starostlivosť i keď v zariadení nie som zamestnaná ako zdravotná sestra a nemám to stanovené v náplni práce? Má zamestnávateľ právo odo mňa vyžadovať, aby som napriek tomu vykonávala prácu zdravotnej sestry?
Ďakujem za každú radu alebo pomoc odborníka.
arizona
01.10.14,18:20
Nie, taketo ukony smie vykonavat iba "odborne" vzdelana zdravotna sestra,alebo lekar.
Pozicia klucoveho pracovnika, je skor "socialneho",ako odborneho zdravotnickeho charakteru.
Keby sa klientovi nieco stalo, tak ty si brana na zodpovednost /alebo by si to mozno zariadenie nejako "ututlalo", co sa casto robi,lebo v praxi sa zial, vyuzivaju lacnejsie pracovne sily namiesto drahsich,odbornych.

Pises, ze tieto ukony nemas ani v pracovnej naplni. Ak ich od teba bude nadriadeny pozadovat, pytaj si od neho pisomny prikaz.Verim tomu, ze tak neurobi nikto...
MyGreenAngel
02.10.14,12:01
Ďakujem za Vašu reakciu. Ešte mám otázku. Neexistuje nejaký zákon, paragraf, na ktorý by sme sa mohli u zamestnávateľa odvolať? Keď sme sa totiž ohradili voči výkonu našej práce a prekračovaní kompetencií, bolo nám odkázané: "Keď sa vám nepáči, môžete si prácu hľadať inde!"