zden80
01.10.14,22:10
Vratena pôvodná otazka, otázky na porade sa nemažu:

Musim platit odvody do socialnej poistovne? keby som nechcel od statu dochodok ani prachy ked pridem o pracu? je mozne proste neodvadzat socialke a setrit si to?

A dodatok, na ktorý autor tu pôvodnú otázku zmenil:

dakujem vsetkym za odpovede..vidim ze to nema zmysel..kazdy si pise co pozna a v com je doma..jslancik je asi ucitel slovenciny ze tu kontroluje pravopis a asi vysoku ma sukromnu ked tak pise o mojej vysokej skole..ale bevadi dakujem aj tebe za komentar.

ja som tu zdravotnu nechcel riesit len socialku ale som to zle napisal..
Tak si uzivajte vase dochodky a spokojnost s tymto uzasnym statom ako sa o vas socialne stara..lepsie sa uz ani nemoze!!!
arizona
01.10.14,20:25
Ked prides o pracu a budes nezamestnany a nezaregistrujes sa na urade prace, si povinny si platit iba zdravotne poistenie
taiko
01.10.14,20:28
neviem, ci to zadavatel nemyslel tak, ze chce usetrit na odvodoch do socialnej poistovne, s tym, ze by potom nechel ziadne davky ak bude nezamestnany.
bodliak
01.10.14,20:29
Nejde o to, či chceš alebo nechceš, ale či musíš (povinne poistený) alebo nemusíš (dobrovolne poistený).

http://www.finance.sk/dochodok/informacie/dochodkove-poistenie/povinne-poisteny/

Musíš, ak si zamestnaný, ak ako SZČO dosiahneš príjem aspoň 4830 eur za rok, atď.
Nemusíš, ale môžeš v ostatných prípadoch.
zden80
01.10.14,20:31
ide mi o to ze ked budem cely zivot platit odvody tak zaplatim statu dame tomu 400 000 eur a ked budem 10 rokov na dochodku dostanem od statu 40 000 eur. tak rozmyslam ze by som si tieto prachy odkladal a nedal statu mojich 360 000 eur len tak... o toto mi ide...a chcem vediet ci to mozem alebo nie...
ze by som proste statu neplatil..ale si to odkladal
zden80
01.10.14,20:37
ano takto som to myslel..ze co zarobim tak nebudem davat percenta statu ale si to proste ulozim na ucte...a to bude moj dochodkovy pilier:) proste ci sa taketo nieco da...ze neodvadzat statu peniaze z toho co zarobim a potom by som od statu samozrejme nic nechcel..
avalik
01.10.14,20:50
461/2003 Z. z.Zákon o sociálnom poistení

§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia

(1) Povinne nemocensky poistení sú

a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1,

b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu6) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5.

§ 15
Osobný rozsah dôchodkového poistenia

(1) Povinne dôchodkovo poistení sú

a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 a 2,

b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,

c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len „dôchodkový vek”) a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,

d) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až c), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,

e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),

f) na účely starobného poistenia fyzická osoba, ktorej sa vypláca úrazová renta priznaná podľa § 88 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku.

(2) Fyzická osoba uvedená v odseku 1 písm. c) a d) je rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, jeho manžel (manželka) a fyzická osoba, ktorej bolo toto dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

§ 19
Osobný rozsah poistenia v nezamestnanosti

(1) Povinne poistený v nezamestnanosti je zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený, ak tento zákon neustanovuje inak.
Chobot
01.10.14,21:49
Len dúfaj, že po 2 rokoch neplatenia si poistenia nebudeš mať úraz a nezostaneš na vozíku. Lebo už ťa vidím, ako naťahuješ ruku a žiadš štát, aby ti v tvojej situácii pomohol. Alebo budeš robiť verejnú zbierku na invalidný vozík. Alebo sa o teba postará tvoja rozvetvená rodina?
Dáša_
02.10.14,04:26
no veď ak vieš zarobiť dobré prachy, tak si urob sro a potom môžeš naozaj platiť iba zdravotné poistenie. Ale samozrejme so všetkými dôsledkami popísanými spoluodpovedajúcimi.

Okrem toho, je ťažké šetriť celý život na dôchodok a nikdy na tie peniaze nesiahnuť. Aj keď prídu krízy alebo naopak lákavé finančné investície.
Dav
02.10.14,05:20
Slovo Sociálna znamená, že platia tí, ktorí majú peniaze, na tých, ktorí peniaze nemajú. To znamená, že si ľudia nešetria v SP na svoje dôchodky a dávky, ale platia dávky a dôchodky tým, ktorí to aktuálne potrebujú. S tým, že keď budú oni potrebovať dávky, niekto iný sa im na ne poskladá. Príklad : z mojich odvodov sa platí rodičák dcére a na môj dôchodok bude robiť ona.
Ak nemáš povinnosť platiť do SP, nemusíš sa dobrovoľne prihlásiť a šetriť si môžeš. To je tvoje súkromné rozhodnutie. Doporučujem ale dôkladnú životnú poistku, lebo jeden nikdy nevie, čo sa môže stať. Zdravý mladý človek, našetrené iba na 1/2 roka a ostane dlhodobo práceneschopný - bez dávok zo SP, bez invalidného dôchodku, alebo zomrie a rodina ostane bez nároku na vdovský a sirotský dôchodok ...
P.S. A na tie sociálne dávky, na ktoré bude mať nárok, sa mu poskladajú tí, čo pracujú a platia odvody do SP.
jslancik
02.10.14,06:30
no, bratu, neviem, ako si ty došiel k číslam, ktoré si napísal v svojom komentári (400k odvodov...). Ja ti to troška objasním.
Budem počítať iba odvody na starobné poistenie. Zdravotné a iné drobné odvody - by si sa s prepáčením pos*al, keby si si mal sám platiť lekárov. Je vysoko pravdepodobné, že každý človek bude raz potrebovať nejakú operáciu. By si musel zobrať úver (alebo predať obličku), aby si to zaplatil...
Poďme k tým odvodom "na dôchodok". Ak by si nejak docielil, aby si neplatil ani ty, ani zamestnávateľ. Spolu je to 14+4%. Ak máš teda HM 600€, mesačne ide za teba so SP na starobné poistenie 108€. Za 40 rokov trvalého platenia odvodov je to 51840€. A snáď nechceš umrieť ako cca 75-ročný... Dôchodok budeš brať napr. 20 rokov. 51840/20/12= "dôchodok" rovných 216€ mesačne. Ak by si chcel žiť snáď dlhšie (30 rokov?), tak by to vyšlo ešte nižšie (144€).

Dúfam, že som vo svojom výpočte nespravil niekde zásadnú chybu, lebo bude hanba :) Dalo by sa ešte diskutovať o Rezervnom fonde solidarity (4,75%). Vtedy by vyšiel "dôchodok" 273/182€ (20/30 rokov).


Chceš hovoriť o úrokoch? Ja budem hovoriť o inflácii...

Skutočne by si prijal dôchodok mesačne 216€? Vieš, koľko stojí teraz "starobinec"? cca 600€ mesačne. O 40 rokov to bude minimálne dvojnásobok...

Nie si vo svojich úvahách ojedinelný... Sú tisíce živnostníkov, ktorí odvádzali minimálne odvody (a snáď sa tvárili, že si šetria sami, lebo nebudú kŕmiť tento blbý štát...). A vieš, ako to dopadlo? Pomaly každý deň je nejaký v televíznych novinách, že AKO MÁ VYŽIŤ Z MINIMÁLNEHO DôCHODKU? Ale veď si si šetril celý život, nie?

Doplnenie o dávky v nezamestnanosti:
Pri rovnakom príjme (600€) zaplatíš za tri roky (čo je podmienka PVN) poisťovni 518,40€. Potom keď budeš nezamestnaný 6 mesiacov, dostaneš cca 1800€. Stále sa ti zdá, že na tebe poisťovňa nehorázne zarába? (samozrejme, môžeš tvrdiť, že nebudeš za vyše 6 rokov hľadať prácu).
buchač
02.10.14,06:40
Herci, speváci, umelci, športovci zarábajú/li ťažkéééé lóve.

Nie jeden skončil dosť úboho práve preto, že nemali nič ušetrené a samozrejme aj tie odvody sa neplatili.
Proste ..."život pěříčko"...žiť a užívať.

Menovať konkrétne osoby nemienim...ale je ich dostatok.
Dáša_
02.10.14,06:53
jasne, je veľa možností - je to taká stávka. Mmch, prečo počítaš iba so starobným poistením. Celkový odvod za zamestnanca do socialnej poistovne pri hrubej mzde 600€ je niečo cez 200€. Nehovorím, že to nejak podstatne mení tvoje výpočty, ale treba počítať všetko.

Na druhú stranu - zomrie pred dôvodkovým vekom, ale napríklad deti už nebudú mať nárok na sirotský dôchodok a manželka ešte nebude mať nárok na trvalý vdovský - a vtedy sú tie peniaze tiež niekde inde. Samozrejme rozumiem tomu, kde sú a nikdy nič nie je na 100% spravodlivé. Len pripomínam, že nič nie ja ani biele ani čierne.

A druhý detail - keď bude potrebovať operáciu, tá sa bude hradiť zo zdravotného poistenia a tomu sa je ťažšie vyhnúť, každý musí byť zdravotne poistený. Nebude mať nárok na maródku, ale nie na zaplatenie lekárov - to si zase netreba pliesť
Dáša_
02.10.14,06:55
naozaj je problém v tom, vytvoriť si tú rezervu, dobre ju spočítať a nerozflákať. To mne vysvetľovať nemusíš :) Na druhej strane, veľa umelcom "tečú" alebo teda "kvapkajú" peniaze aj z rôznych práv - napríklad za použitie skladby...
jslancik
02.10.14,07:12
So starobným počítam kvôli autorovi otázky - ten nechcel dôchodok ani PVN. Pliesť tam iné zložky poistenia určené na iné účely by nebolo správne.
O spravodlivosti nič nepíšem. Ani o spoluobčanoch, ktorých musíme živiť...
Apropo operácie a zdravotná starostlivosť. Hypoteticky, keď už si začala. Ak by aj zomrel pred dôchodkovým vekom, napr. by mal autonehodu. Samotná operácia (ktorú by neprežil), by stála násobne viac, ako zaplatil za celý život "štátu". Takže by na tom "zarobil". Ak by náhodou prežil operáciu a bol by pár dní na IS-ke, ďalšie desaťtisíce eur v háji. A potom by ešte chcel dôchodok, nie? :)
Ak by sa liečil na onko alebo KV ochorenia (čo je príčina drvivej väčšiny smrti mužov na SK), liečba opäť stojí mnohonásobne viac, ako kedy zaplatil. Zas by "neprerobil".
Nebodaj bude musieť chodiť na dialýzu? Fuu...
Ja sa len divím, odkiaľ sa na to peniaze berú. Áno, je to neudržateľné...
Dáša_
02.10.14,07:18
po a) - ťažko je možné oddeliť dôchodkové poistenie samostatne, ke´d sa platí iba v balíkoch. Nedá sa jedno platiť poistenie samostatne. (samozrejme nehovorím o zdravotnom poistení, to je iná kategória)
po b) - opakujem, pobyt v nemocnici aj liečba napríklad onkologická sa hradí zo zdravotného poistenia, nie zo sociálneho. Dokonca aj kúpeľná liečba sa hradí so zdravotného poistenia.

Skús si na začiatok ujasniť pojmy a dojmy.
Pravdu máš samozrejme v invalidnom dôchodku, ale keď nechce starobný, iste nechce ani invalidný.
Chobot
02.10.14,07:27
Práve kvôli takýmto "špekulantom" bolo vytvorené povinné sociálne zabezpečenie. Lebo všetci si mysleli, že sa o seba postarajú a keď nastal problém, každý naťahoval ruku k štátu, aby mu pomohol.

Je to tak aj v prípade poistenia nehnuteľností. Načo by si niekto platil poistku za poistenie nehnuteľnosti? Však on má nový dom, jemu sa nič nestane. A potom príde povodeň, alebo jednoducho mu dom zhorí a zrazu začne nariekať, že ako má teraz prežiť? A čaká, že štát mu dá na nový dom.

No myslieť si mal na to vtedy, keď si odmietol poistenie!

Alebo vytáčajú ma reportáže, kde si dvaja narobia kopec detí a potom nariekajú, že za čo ich majú vychovať, že štátne dávky na to nestačia. No na čo si si narobil toľko detí, keď ich neuživíš?
jslancik
02.10.14,07:44
ale veď ja viem. Hovorím o odvodoch ako celku, koľko celkovo zaplatil štátu, atď.
okrem toho sa bavíme v čisto hypotetickej rovine. Jasné, že je to ťažké oddeliť. Ani sa o to nik nebude snažiť. Len som sa snažil poukázať na to, čo odvedie človek štátu, a čo za to dostane. Odvinul som sa od zadanej otázky.
BXLmiami
02.10.14,10:39
Si si istý,že od zajtra nebudeš na PN a potom na invalidnom?Na 100% isty?
alaya1
02.10.14,11:30
mnohi si boli isti a stacila jedna minuta.
Katy a R
02.10.14,11:40
Áno - je to možné - ale len v takom prípade, ak nemáš povinné sociálne poistenie.
Kedy ho máš a kedy nie - kuk do zák o SP. :) http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni.html
tom_i
02.10.14,11:41
ja len jeden dotaz - ty si si doteraz sám platil MŚ, ZŚ, SŚ, VŠ a všetky ošetrenia u lekára? pretože aj na to sa ti niekto poskladal
jslancik
02.10.14,11:45
tom_i: to vieš, pokiaľ sa od "štátu" berie, tak to je OK. ale keď doň treba dávať, tak to už OK nie je... Takisto jeho žena nebude dostávať materskú, deti bude učiť doma, atď. Len to už ide nielen z poistení, ale aj z daní.
zden80
02.10.14,17:30
Ahoj dik za cisla len neviem preco to pocitas zo 600 eur mesacne keby si to pocital z 1200 tak by som mal 2 nasobok.a viem ze operacie su drahe..a ved do zdravotnej by som si odvadzal.ja sa pytam na socialku. A neodvadzam iba do sovialky ale aj dph 19percent zo svojehonplatu.co turz nie je malo. A nevidim nic ze by stat za tieto prachy pre mna robil.
Ale dik za komentare.
BXLmiami
02.10.14,19:18
Tie školy čo si doteraz vychodil?Cesty po ktorých chodíš?Zdravotná starostlivosť od narodenia doteraz?Dôchodky Tvojich rodičov a svokrovcov?atd.
zden80
02.10.14,20:30
No skoly som si platil sam myslim vysoku, teraz mas sukromne skolky takze zase stat nic..a cesty? to nemyslis vazne..tie cesty po ktorych chodim su hrozne..tie este komunisty vybudovali a odvtedy sa s nimi nic nedialo..a co sa tyka dochodku..mama cely zivot robila a dostava 200eur mesacne...nema skoro ani ako zaplatit najom na byt to je 170eur..takto dopadnut teda nechcem...
zden80
02.10.14,20:36
aha tak ja mam platit ciganom statne byty a moja mam dostane 200eur mesacne? hej? takyto je to socialny system..tak dakujem pekne...aj urad prace ked zarobim 5000 nedostanes 60% ako bolo niekedy ale uz je tam strop..a ja za 5000 mesacne platim 19% dan kazdy mesiac!!! nemyslim si ze toto je socialny stat
jslancik
03.10.14,06:32
no... zo začiatku si kládol rozumné (aj keď veľmi hypotetické) otázky. Ide to s tebou dolu vodou... Musel som veľa rozmýšľať, či vôbec reagovať. Ostatní to vzdali.
So 600 eur mesačne počítam preto, lebo si mi neposlal svoje výplatné pásky. A o takej sume môže snívať viac ako polovica pracujúcich na Slovensku.
Pomer platu a výsledného dôchodku je rovnaký. A skúsenosti sú jasné - keď si celý život zvyknutý na nejaký plat, tak zníženie príjmu zlomok dovtedajšieho príjmu spôsobí veľkú traumu. Nech je ten zlomok 500 eur alebo 200 €. Možno tí s vyšším platom to znášajú ešte ťažšie, lebo nie sú zvyknutí sa obmedzovať, šetriť.
Takže do zdravotnej by si odvádzal, do sociálnej nie? Využívať zdravotný systém, do ktorého dáš za život 20k a dostaneš 200k? Na to by nás všetkých bolo. Ak by náhodou niekto odsúhlasil neplatenie do SP, tak by mali odsúhlasiť aj nevyplácanie podpor, príspevkov pre najbližšiu rodinu, a nejaké "konto" v zdravotnej poisťovni, kedy po "prečerpaní" si všetko hradí človek sám.
DPH 19% neodvádzaš zo svojho platu. Na tej súkromej VŠ ťa toho veľa nenaučili. Odvádzaš daň z príjmu z nejakej časti platu. A s daňami nič neurobíš, tie tu nepleť.
Ty si si platil školy? Vysokú vravíš? Teda začal si študovať prvú VŠ až po 26. rokoch života? A platil si si všetko komplet? Aj základnú, strednú? Nemáš šajnu, koľko sme do teba investovali.
Komunisti sa skloňujú podľa vzoru žena? Komunista - žena, komunisty - ženy, to by sedelo :)
Ale záverom - kľudne to sprav. V určitej obmedzenej forme je to možné. Sprav si živnosť. Plať minimálne odvody. Rob všetko načierno. Neplať ani daň z príjmu. Šetri si na dôchodok. Len ako som písal, takých bolo habadej. Ak si myslíš, že si dokážeš mesačne odkladať niekoľko stoviek eur, nemal by byť problém. Nastav trvalý príkaz a máš to vyriešené.
Chobot
03.10.14,08:24
Bože človeče splietaš hrušky s jablkami! čo má spoločné daň z príjmu s podporou v nezamestnanosti? Ak si platíš poistenie v nezamestnanosti, aj tam je strop v odvodoch.

Maximálny vymeriavací základ bol pre rok 2013 3930 EUR. Takže je jedno, či máš 4000 alebo 5000 EUr, zaplatíš poistné na poistenie v nezamestnanosti iba 39,30 EUR.

Túto sumu by si si chcel šetriť pre prípad, že by si prišiel o prácu. To máš ročne 471 EUR. Ak by si bol nezamestnaný, tak by si dostal zo soc. poisťovne 812 EUR mesačne, za pol roka cca 4800 EUR. Za aký čas by si si našetril túto sumu sám, z mesačnej úspory 39,30? (je to 10 rokov).

A ešte - auto máš havarijne poistené? Máš poistenie domácnosti? Z tvojho postoja by som povedal, že asi nie.
jslancik
03.10.14,08:39
kľud, kľud :) škoda sa rozčuľovať nad myšlienkovými pochodmi niekoho...
taiko
30.11.14,21:57
zadanie bolo zmenene a teraz je tema zmatocna. Zatvaram