martushqa
02.10.14,07:55
Pozdravujem :) potrebujem poradiť v dvoch veciach, keďže sa s cestovným veľmi často nestretávam :)

1. Obec je zriadovateľom základnej školy, riaditeľka bola na dvojdňovom školení organizovanom spoločným školským úradom, ktorý zabezpečoval okrem stravy a ubytovania aj dopravu pre účastníkov na miesto školenia. Naša riaditeľka sa však rozhodla, že ona nepôjde spoločným autobusom, ale "zvezie sa" s nejakou kolegyňou. Doniesla nám na úrad cestovný príkaz s tým, že si žiada preplatiť cestovné do výšky cestovného lístka, keďže dotyčnej osobe, s ktorou sa zviezla prispela na benzin. Má nárok na nejaké cestovné ak bola doprava vopred zabezpečená? Obec totiž prispieva školskému úradu každoročne sumou, z ktorej sú financované, resp. dofinancované takéto podujatia.

2. Učiteľky chodievajú na rôzne školenia... ak prinesú cestovné lístky je to ok, ale včera sa mi znova stalo, že doniesla jedna cesťák s tým, že ona bola autom a chce preplatiť cestovné za použité auto... pritom nemá žiaden súhlas od starostky na použitie vlastného auta. Patrí jej len cestovné do výšky cestovného lístka hromadnej dopravy že?

Vopred ďakujem a pekný deň vám :)

Maťa
avalik
02.10.14,06:33
Zákon o CN

§ 3

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

V cestovnom príkaze musí mať uvedený spôsob dopravy. Ak tam mala, že použije dopravu zabezpečenú zamestnávateľom (autobus organizátora), tak nemá nárok na cestovné.

Doplnenie:

Pre istotu koho? Nech si riaditeľka dá od starostky dopísať do cestovného príkazu spôsob dopravy - ak starostka vie o zabezpečení dopravy organizátorom, musí tam doplniť tento spôsob dopravy - ak by uprednostnila auto zamestnanca, musela by to oddôvodniť - veď predsa máte nejaké smernice o finančnej kontrole, niekto musí byť podpísaný, že vykonal predbežnú finančnú kontrolu.
martushqa
02.10.14,06:54
ona v tom cestaku nema uvedene nic .. pre istotu :D alee ak by mala uvedene v cestaku vlastne auto ale nemala na to suhlas od zamestnavatela ze moze auto pouzit, kedze je zabezpecena spolocna doprava, tak cestovne jej nepatri?
Chobot
02.10.14,07:10
NA to, aby sa jej (aj tým učiteľkám) preplatilo cestovné do výšky cestovného za verejnú dopravu, musí to byť vopred a písomne dohodnuté s nadriadeným (napr uviesť na cest. prikaze, že zamestnanec použije vlastný dopr. prostriedok a uhradí sa cestovné vo výške lístka za verejnú dopravu). Viď § 7 ods. 10 zákona o cest. náhradách:


(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

Takže nie je automaticky nárok na túto náhradu. MAla možnosť isť zadarmo spoločným autobusom, ona sa rozhodla ísť individuálne, tak nech si to zaplatí. Prečo by mal zamestnávateľ kvôli jej rozhodnutiu mať vyššie náklady.

U tých učiteliek by som zohľadnil to, že aj keby išla verejnou dopravou, tak by zamestnávateľ zaplatil ten cest. lístok, takže tam by som bol ústretovejši a to cestovné uhradil. Ale musí o tom rozhodnúť nadriadený.
avalik
02.10.14,07:18
doplnila som odpoveď
martushqa
02.10.14,07:20
tiez som tak reagovala, ked chce pohodlie nech si to plati sama. najhorsie na tom je, ze ony si nevedia ani cestak vypisat, dolezite veci tam nie su... a kedze starostka nedala suhlas na pouzitie vlastneho auta nikomu tak zostanem pri preplateni do vysky cestovneho listka :) a dakujem za odpoved :)