szivics
02.10.14,07:23
Dobré ránko,
prosím Vás potrebujem súrne poradiť ohľadom čestného výhlasenia. Matka darovala dcére pozemky na základe darovacej zmluvy - potvrdené na matrike, odnesené spolu s návrhom na vklad do katastra na príslušný kat.úrad. No bolo nám odkázané, že treba čestné vyhlásenie na kataster, že ide o matku a dcéru.
Vedel by niekto poradiť ako to sformulovať?
Iné ma nenapadá ako ..... čestne vyhlasujem, že ja "meno" som matkou jej "meno" :)))
Prosím poraďte, ďakujem moc!
buchač
02.10.14,06:00
Osobne si myslím, že ide o nejaký omyl alebo zle pochopenie - niekde nastala chyba v komunikácii.

1. Kataster neodkazuje, kataster vyžaduje alebo požaduje, usmerňuje (nazvime všeliako)...no vždy je to písomnou formou, kde je uvedený nejaký ten dôvod.
Takže sa pýtam..." došiel nejaký papier z KN ?"..

2. Náležitosti na vklad http://www.nehnutelnosti.sk/vklad-do-katastra-nehnutelnosti/

3. ..." čestné vyhlásenie na kataster, že ide o matku a dcéru..."
Toto je tiež niečo od veci, VIĎ bod 2.
Darca nemusí zdôvodňovať vzťah k obdarovanému.
Chobot
02.10.14,06:00
Presne tak, stačí jednou vetou, že čestne vyhlasujem, že ja, ...... som matkou ....... Dátum a podpis.

Ak by neverili, zobral by som so sebou rodný list dcéry.
Chobot
02.10.14,06:03
Pravdepodobne darovala poľnohospodárske pozemky, kde sa teraz sprísnili pravidlá prevodu. Viď zákon 140/2014 § 4 ods.1 písm. c):


(1) Vlastník alebo iná osoba oprávnená previesť vlastníctvo poľnohospodárskeho pozemku (ďalej len „prevádzajúci“) môže poľnohospodársky pozemok, bez použitia postupu podľa odsekov 3 až 10 a podľa § 5 a 6, previesť do vlastníctva

a) osobe, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu9) ako podnikanie najmenej tri roky predo dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza,

b) spoluvlastníkovi poľnohospodárskeho pozemku, ak ide o spoluvlastnícky podiel podľa osobitných predpisov,10)

c) blízkej osobe podľa § 116 Občianskeho zákonníka a osobe príbuznej podľa § 117 Občianskeho zákonníka.
szivics
02.10.14,06:29
ďakujem! istota je gulomet ako sa hovorí, pekný deň
szivics
02.10.14,06:31
"kataster neodkazuje" ...to som sa zle vyjadrila, nakoľko známa ktorej dcéra tam pracuje to spomenula a poslala číslo na osobu, ktorá je za to zodpovedná pre objasnenie :) netreba chytať za slovíčka :) sa ako bolo spomenuté sú sprísnené podmienky a keď išlo o viac pozemkov, treba aj cestne prehlásenie