KTS0000
02.10.14,07:40
V 09/2014 sa mi narodila dcera. Na mterskú som nemala nárok, lebo som do 05/2014 pobera rod.príspevok na prvé dieťa, ktoré v máji dovršilo 3 roky. Bola som živnostníčka, ale keď sa mi narodilo prvé dieťa, som živnosť zrušila, Teda nepracujem nikde. Na úrade mi povedali, že nemám nárok ani na rodinné prídavky ani na rodičovský príspevok, lebo manžel sa zamestnal v nemecku u nemeckého zamestnávateľa. On tiež zrušil v 09/2014 živnosť, lebo mu na SK dlhovali viac ako 3000 EUR, tak aby uživil rodinu, išiel do nemecka. Je pravda, že nemám nárok na žiadny príspevok. A čo mám robiť, ako postupovať, kde žiadať o tieto dávky???
Ďakujem za odpovede a rady.
evuš
02.10.14,05:42
Ak manžel pracuje v Nemecku, nech o rodinné prídavky zažiada on tam !!!!
Sú určite vyššie ako na SK...... V AT je to odstupňované od veku detí...
pozri i tu :

http://europa.eu/youreurope/citizens/family/children/benefits/index_sk.htm

http://www.porada.sk/t195619-rodinne-pridavky-v-nemecku.html
primi
10.11.14,17:45
Okrem toho ak socialka zisti ze jedna z opravnenych osob (otec deti) pracuje mimo SK, tak Vas bude sama posielat aby ste si to pytala v Nemecku :) Tu Vam zastavia vyplatu RP pokial neprijde rozhodnutie z Nemecka a ked Vam ho priznaju tam tak tu ho neobnovia, mohli by vam akurat vyplacat rozdiel ak by v Nemecku bol priznany nizsi RP. Preverte si najprv v Nemecku, ci nan mate narok.
veronikasad
10.11.14,18:07
§ 11 odst. 6)
(6) Platiteľ rozhodne o zastavení výplaty prídavku oprávnenej osobe od kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa uţ prídavok vyplatil, ak
a) oprávnená osoba nesplnila povinnosti podľa § 14,
b) z vlastného podnetu, z podnetu inej právnickej osoby, alebo z podnetu fyzickej osoby vznikol dôvod na prešetrenie, či oprávnená osoba naďalej spĺňa podmienky nároku na prídavok a na jeho výplatu alebo
c) na poskytovanie prídavku alebo obdobnej dávky je príslušná inštitúcia iného členského štátu.

§ 11 odst. 8 Zákona o prídavku na dieťa

(8) Platiteľ rozhodne o obnovení výplaty prídavku, ktorá sa zastavila podľa odseku 6 písm. c), ak príslušná inštitúcia členského štátu rozhodla o poskytnutí prídavku alebo obdobnej dávky v niţšej sume ako v sume podľa § 8 alebo rozhodla o neposkytovaní prídavku alebo obdobnej dávky a ak je na výplatu prídavku príslušná Slovenská republika podľa osobitných predpisov.19b) Platiteľ rozhodne o doplatení prídavku, ak oprávnená osoba spĺňa podmienky nároku na prídavok za obdobie zastavenia jeho výplaty z dôvodu podľa odseku 6 písm. c).

odkaz 19b)
19b) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 5/zv. 5; Ú. v. EÚ L 200, 7. 6. 2004) v platnom znení.
zanetth
10.11.14,18:09
Ako písala Veronika, platí nariadenie ES o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, podľa ktorého sa príslušnosť k systému soc. zabezpečenia určuje v prvom rade podľa miesta zamestnania ...

Z titulu manželovho zamestnania v Nemecku máte nárok aj na rodičovský príspevok v Nemecku tzv. Elterngeld aj na rodinné prídavky tzv. Kindergeld. Kindergeld vyplácajú aj spätne 5 rokov, čo však neplatí o Elterngeld, ktorý sa vypláca len 3 mesiace spätne od podania žiadosti, maximálne do 12 mesiacov veku dieťaťa, čiže mali by ste to začať vybavovať čo najskôr. Minimálna výška Elterngeld je 300 Eur/mesačne, Kindergeld na 1 dieťa 184 Eur / mesačne. Je okolo toho kopec papierovačiek a treba množstvo potvrdení, vypísať príslušné nemecké žiadosti a poslať ich na príslušnú Familienkasse a Elterngeldstelle podľa sídla firmy, kde pracuje Váš manžel... Ale určite sa Vám to oplatí...Ak by ste potrebovali pomoc s vybavovaním, ozvite sa mi cez SS.
veronikasad
10.11.14,18:10
nesúhlasím.