nagiko
02.10.14,09:58
Na vykon svojej prace potrebujem mobilny telefon. Kazde dva roky nam ho firma vymiena, ale novy telefon podmienuje tym, ze stary vratim v perfektnom stave, pretoze je urceny na dalsi predaj. Ak ma skrabanec, musim si ho odkupit ja, pretoze som znizila jeho hodnotu. Povodnu cenu, za ktoru firma telefon kupila, nepoznam, ale kedze sme pomerne velka spolocnost, tak tipujem, ze je aj v pripade smartfonu velmi nizka, akciova. Sumu, za ktoru si mam telefon odkupit zamestnavatel pocita tak, ze si na stranke mobilneho bazaru zoberie najvyssiu a najnizsiu cenu za tento druh telefona a vypocita priemer. Nechcem si kupovat niekolkorocny mobil za 100 eur, ale novy mi inak nedaju. Postupuje zamestnavatel korektne? Dakujem za radu.
ivka70
02.10.14,08:04
Zamestnavatel ta nemoze nutit odkupit firemny telefon.
Moze ale ziadat nahradu skody na telefone, ktory ti vydal a ktoru si na nom sposobila.
Skodu musi vycislit skodova komisia a ak mas poistenie za skody sposobene zamestnavatelovi, dokonca poistovna ti ju v takom pripade hradi.

Kazdopadne skoda sa pocita z povodnej ceny telefonu, ktora je aj pri akciach ina ako skutocne zaplatena, kedze v akcii sa za podmienok danych akciou, ten telefon zaplati.

Ja by som odkupenie telefonu odmietla a ci mi daju novy na vymenu nechala len na zamestnavatelovi. Viem zit aj s 2,5 rocnym mobilom :) Pride cas, ze mobil prestane fungovat, potom zalezi len na zamestnavatelovi, ci ti da dalsi alebo ta uz zastihnut na sluzobnom mobile nepotrebuje a vratis mu ho aj so SIM kartou.
Chobot
02.10.14,08:31
Nemôže ťa nútiť odkúpiť si ho. Ak je veľmi poškidený, ako napísala ivka, môžu žiadať náhradu škody (napr. nejaké percento z ceny). Ale bežné opotrebovanie nie je možné považovať za škodu. Ak sa telefón používa, je logické, že za 2 roky na ňom to opotrebenie sa prejaví (sem tam nejaké škrabance).

Ak ti ho budú ponúkať. povedz, že si ho ešte necháš, že nepotrebuješ nový.

Alebo keď dostaneš nový, vypýtaj si aj ochrannú fóliu na displej a plastový obal. Ja som si na služobný kúpil tieto veci cez eBay za vlastné, ja si veci šanujem, aj keď sú služobné.

Stojí to len pár eur, ale telefón je aj po 3 rokokch ako nový:

http://www.ebay.at/itm/Schwarz-Gel-TPU-Tasche-fur-HTC-Explorer-A310e-Android-Schutz-Hulle-Etui-Case-/321530865989?pt=DE_Handy_PDA_Taschen_Schutzh%C3%BC llen&hash=item4adcbba945

http://www.ebay.at/itm/6x-Savvies-SU75-Pellicole-Protettiva-display-per-HTC-Explorer-A310-A310e-/351168344051?pt=Segreterie_telefoniche&hash=item51c343aff3
nagiko
05.10.14,12:23
vdaka za radu!
nagiko
05.10.14,12:25
ďakujem, pomohlo mi to pri rozhodovani, co dalej :)