sara-ke
24.04.06,10:31
Dobry den,

mam takuto otazku, som zaciatocnik v dph, mame ceskeho dodavatela, ale sklady ma aj tu na Slovens.,takze je tovar dovazany vlastne zo SK, ale fa mam v ceskom jazyku, je tam uvedene len ceske ič dph, ale na drujhej strane sumy su v Sk je tam uvedene zaklad dane (v Sk) + 19% dan, platime v Sk na ucet slovensk. banky, ale na kazdej fa je aj uvedene toto: Dodany tovar je oslobodeny od dph. Neviem ako to mam chapat a ako mam pocitat tu dph (sme mesacnymi platcami)poradte mi niekto prosim, uz som to tu pisala viackrat, ale nikto mi neodpoveda

dakujem
renča1
24.04.06,08:55
je na dodáv.faktúre uvedené vaše IČ DPH? a aké je ich IČ DPH slovenské alebo české?
sara-ke
24.04.06,08:58
na fa je uvedene nase ic dph, ale ich som nasla len ceske dph ako to bude?
renča1
24.04.06,09:13
Pôjde o samozdanenie podľa § 11a zákon o dph. Odpočet dane sa vykoná podľa § 49-51 a zároveň sa vykoná daňová povinnosť podľa § 20.
renča1
24.04.06,09:33
Teraz neviem, ako to je na faktúre presne rozpísané, aká suma je faktúrovaná či vo faktúrovanej sume je už započítana dph alebo ako?..Treba sa odraziť od faktúrovanej sumy a urobiť samozdanenie, teba učite teraz mýli, že fakturácia bola v SK a dokonca je tam vyčíslená dph.... Samozdanenie sa vykoná tým istým spôsobom, akurát sa faktúr.suma nebude prepočítavať kurzom nbs.
sara-ke
24.04.06,10:16
Teraz neviem, ako to je na faktúre presne rozpísané, aká suma je faktúrovaná či vo faktúrovanej sume je už započítana dph alebo ako?..Treba sa odraziť od faktúrovanej sumy a urobiť samozdanenie, teba učite teraz mýli, že fakturácia bola v SK a dokonca je tam vyčíslená dph.... Samozdanenie sa vykoná tým istým spôsobom, akurát sa faktúr.suma nebude prepočítavať kurzom nbs.


teraz si budete mysliet, ze som uplne mimo, ale asi je to tak pretoze ked sa mam priznat, netusim ,co sa tym samozdadenie mysli, ako to funguje? co vsetko mam urobit ako to mam samozdanit, z coho pocitat a kde to mam uviest? normalne na danov. priznani DPH v nejakom osobitnom riadku, alebo kde? takze tie faktury mam ako uctovat, s nulovou dph-mam uvadzat celkovu sumu, alebo to mam normalne rozpisovat (zaklad+dph=suma spolu)
prosim pomozte mi
renča1
25.04.06,03:26
príklad na samozd., u Vás sa nebude prepočtavať kurzom, pretože fa máte vystavenú v slov.mene.Dúfam,že Vám to pomôže.

http://www.porada.sk/showthread.php?p=223322#post223322
renča1
25.04.06,03:32
teraz si budete mysliet, ze som uplne mimo, ale asi je to tak pretoze ked sa mam priznat, netusim ,co sa tym samozdadenie mysli, ako to funguje? co vsetko mam urobit ako to mam samozdanit, z coho pocitat a kde to mam uviest? normalne na danov. priznani DPH v nejakom osobitnom riadku, alebo kde? takze tie faktury mam ako uctovat, s nulovou dph-mam uvadzat celkovu sumu, alebo to mam normalne rozpisovat (zaklad+dph=suma spolu)
prosim pomozte mi

- do r.4 v daň.priz.k dPH sa zapíše základ dane
- do r.2 vypoč.dph zo základu´, ako daň.povinnosť
- do r.16 vypoč.dph zo základu , ale ako odpočet
sara-ke
25.04.06,04:59
- do r.4 v daň.priz.k dPH sa zapíše základ dane
- do r.2 vypoč.dph zo základu´, ako daň.povinnosť
- do r.16 vypoč.dph zo základu , ale ako odpočet


najprv Vam dakujem, ze ste sa nado mnou zlutovali a napisali mi, neviem ci som to dobre pochopila, takze nic nebudem prepocitavat len doplnim do tych riadkov sumy a co este mam ja uhradit, ved ked som zaplatila fa tak uz som platila aj dph, ?

dakujem
sara-ke
25.04.06,05:17
este by som sa chcela opytat, nerobite nahodou niekto v Omege, ako mam zauctovat tie fa, aby sa mi objavilo to dph v dan. priznani spravne???

please
sara-ke
25.04.06,05:21
prepacte uz som to pochopila, to tak skoro z rana mi nepali

este by som sa chcela opytat, nerobite nahodou niekto v Omege, ako mam zauctovat tie fa, aby sa mi objavilo to dph v dan. priznani spravne???

please
ennako
25.04.06,05:22
Predovšetkým nerozumiem, prečo Váš český dodávateľ vystavil faktúru s DPH a na faktúre uvádza, že dodaný tovar je oslobodený od DPH. Správne mala byť vystavená faktúra bez DPH, vo faktúre mal by byť uvedený len základ dane (túto sumu by ste mali uviesť na r. 04 DP) a z tohto základu dane treba vypočítať 19 % daň, ktorú napíšete na r. 16.
sara-ke
25.04.06,05:51
neviete mi poradit co teraz? mozem to tak napisat, tu sumu dph do riadku 2 aj do r. 16?? a zaklad do riadku 4? alebo ako?

dakujem
renča1
25.04.06,06:10
neviete mi poradit co teraz? mozem to tak napisat, tu sumu dph do riadku 2 aj do r. 16?? a zaklad do riadku 4? alebo ako?

dakujem

ešte pokiaľ začnete účtovať, zavolajte pre istotu českému dodávat. a opýtajte sa prečo uvádzal na fa základ dane a dph? Prečo na faktúre na jednej strane uvádzajú, že ide o oslob. a na druhej strane uvádzajú slov.základ dane a dph. Potom dajte vedieť, čo vám na to povedala.
martinez
25.04.06,06:18
No ja som mozno uplne mimo, mozno som to zle pochopil, ale nepaci sa mi tento pripad..

V otazke je napisane, ze tovar je dovazany zo skladov zo Slovenska. Takze, cesky dodavatel musel tovar doviest najskor z ciech na slovensko a tam ich ulozit do skladov. Potom nasledne z tohto skladu uvedeny tovar predava konecnemu zakaznikovi.

Ak si dame dohromady §8,4 a §11,8 tak je zrejme, ze taketo premiestnenie na uzemie SR do skladov na uzemi SR za ucelom jeho dalsieho predaja konecnym spotrebitelom je povazovane za "dodanie tovaru za protihodnotu". A az nasledne sa tento tovar predal slovenskemu subjektu. Podla mojho nazoru, cesky subjekt sa mal zaregistrovat na ucely dph v SR, dovezeny tovar samozdanit v SR a potom ho fakturovat ako predaj tovar v tuzemsku slovenskemu subjektu so slovenskym IC DPH a uplatnit slovensku DPH...

Ak by bol tovar pri predaji dovezeny z CR slovenskemu odberatelovi, prichadza do uvahy klasicke samozdanenie odberatelom popisane vyssie....

Aky mate nazor?
renča1
25.04.06,06:23
ja by som pre istotu zavolal českému dodáv. a spýtala sa na slov.dph. Možno prídeme na koniec na to, že vystavil a už poslal poštou opravenú faktúru...a my tu zatiaľ riešime nepochopiteľný problém . A čo tak § 11 a? zákon o dph. Nedá sa presne odpovedať na otázku, z príspevkov sa nedá vyčítať čo presne a ako je uvedené v skutočnosti na faktúre. Možno dph je len informatívna.
martinez
25.04.06,06:31
ja by som pre istotu zavolal českému dodáv. a spýtala sa na slov.dph. Možno prídeme na koniec na to, že vystavil a už poslal poštou opravenú faktúru...a my tu zatiaľ riešime nepochopiteľný problém . A čo tak § 11 a? zákon o dph. Nedá sa presne odpovedať na otázku, z príspevkov sa nedá vyčítať čo presne a ako je uvedené v skutočnosti na faktúre. Možno dph je len informatívna.

presne tak, treba dalsie info... §11,a by prichadzal do uvahy, ak by tovar v sklade bol umiestneny vopred pre jedneho konkretneho odberatela... a tento platitel/odberatel to aj pisomne oznami DU...