ico 9
02.10.14,17:33
ide o manzelkinu dceru dceru z 1. manzelstva. postavila za ne dom, ktory je pisany cely aj s pozemkom na nu. teraz sa s manzelkou rozvadzame a neviem co robit. da sa v mojej situacii hovorit o bezdovodnom obohateni ? a co premlcacia doba ? dal som jej vsetko co som mal v dobrej viere s ani najmensim tusenim ze sa to moze takto zmenit. bolo to v roku 2012
lujza.j
02.10.14,15:44
no píšeš, že si "dal" tak čo riešiš.....?!
ico 9
02.10.14,15:58
myslel som ze si tu mozno poradime a nie sa sudime ......
lujza.j
02.10.14,16:03
ja nikoho nesúdim...ty si napísal, že si jej peniaze dal...
kukučka
02.10.14,16:04
Doplni: dal si dar, alebo požičal?
taiko
02.10.14,16:05
lui, mozno ked daval, neuvedomil si co vsetko sa moze stat, mozno to bol prejav dobrej vole, mozno..., mozno...
taiko
02.10.14,16:07
kedze si daval dobrovolne a nepodmienoval to nicim, dokonca ani nic nespisoval, tak sa asi o bezdovodne obohatenie nejedna. Tvoja nevlastna dcera, neurobila nic zle, nez ze prijala peniaze, ktore si jej dal.
Ci tam boli nejake podmienky?
lujza.j
02.10.14,16:11
tai.....jáj....tak ked sa budem s niekym rozchádzať a pred rokmi som mu dala ..to...to...to a ono...tak ....poviem daj mi späť ...nemyslíš vážne:eek:...no každý sme iný....
ico 9
02.10.14,16:12
ani dar, ani pozical, normalne som jej zaplatil nejake faktury pri stavbe domu
buchač
02.10.14,16:13
CITUJEM :
ico 9 (Dnes 18:58) myslel som ze si tu mozno poradime a nie sa sudime .....

ODPOVEDÁM:
...a teraz chceš akože radu ?

Lebo ja by som Ti dal tak maximálne rozhrešenie, lebo spoveď už bola ( viď zadanie témy ).
Modliť sa môžeš začať už teraz....;)
avalik
02.10.14,16:19
"bez akehokolvek dokladu som dal peniaze nevlastnej dcere a isto mi ich nebude chciet vratit."

no v prvom rade sa o tom porozpravaj s nevlastnou dcerou - uz teraz vies, ze ti ich nebude chciet vratit? zmeni sa tvoj vztah po rozvode k tejto osobe? len preto, ze sa budes rozvadzat prerusite vsetky kontakty?

"dal som jej vsetko co som mal v dobrej viere" ... co znamena v dobrej viere? co si od toho ocakaval?
ico 9
02.10.14,16:25
my v tom dome byvame spolu a ona bude chciet aby som odisiel az sa s jej mamou rozideme ...
alaya1
02.10.14,16:28
Pises, "isto mi ich nebude chciet vratit"- tak sa jej na to opytaj, ci ti ich vrati, ked to este neviem. Mozno ti ich da naspat bez problemov a mas po starostiach.
avalik
02.10.14,16:30
ak si tie faktury platil cez ucet tak mas aspon nejaky dokaz ak nie, tak potrebujes svedkov ... urcite ale sa s nou v klude porozpravaj a najdite spolocne riesenie ako tuto situaciu k spokojnosti oboch stran vyriesit
bubkoch
02.10.14,17:23
ak nemas absolutne ziaden doklad, mas smolu ...
ale ak si tie faktury zaplatil aspon zo svojho uctu, bez problemov tie peniaze vysudis ...
byvate tam spolu, teda si tie peniaze zaplatil v dobrej viere ze platis aj "na svoje", kedze v dome byvas ... teraz uz ide o bezdovodne obohatenie
premlcacia lehota zacala plynut dnom podania navrhu na rozvod, az vtedy si si objektivne mohol zacat mysliet ze budes musiet z domu prec a ze tvoja vypomoc do aj vlastneho byvania vyjde nazmar ... t.j. do dna podania navrhu na rozvod si objektivne nemal dovod pozadovat vratenie penazi
terezamaria
02.10.14,17:23
Jednoznačne musíš sám zájsť za ňou, vysvetliť, že sa rozvádzaš s jej matkou a že chceš aspoň splátkami vrátiť peniaze / všetky, nejakú časť, to je už na Tebe/ a uviesť za akú dobu ich chceš vrátiť. Ale z Tvojho textu otázky mi jasne vyznieva, že si ich daroval.
Andy Kralik
02.10.14,18:08
Tak potom to bol dar
kopretinka
02.10.14,18:08
ani dar,ani požičanie.tak teda čo potom to je? Na základe čoho chceš tie peniaze vymáhať naspäť?
bubkoch
02.10.14,18:15
v tejto chvili to je bezdovodne obohatenie na strane nevlastnej dcery
kopretinka
02.10.14,18:18
aké bezdôvodné obohatenie? On jej tú faktúru zaplatil dobrovoľne,nemá s ňou žiadnu dohodu,že mu to má vrátiť.
bubkoch
02.10.14,18:22
kopretinka prosim ta nevypisuj somariny ked tomu nerozumies ... nizsie som to vysvetlil ...
taiko
02.10.14,19:12
nejde mi to do hlavy. V dobrej viere platil za dom, o ktorom vedel ze patri nevlastnej dcere a myslel si ze pomaha aj vlastnemu byvaniu?
bubkoch
02.10.14,19:23
ano, ved predsa pise ze v tom dome BYVAL ... ine by to bolo keby byvali s manzelkou inde, potom by tazko zdovodnil poskytnutie penazi inac ako darom a nasiel nejaky dovod na pytanie penazi naspat ... sudca by sa spytal "a preco ste jej vtedy peniaze dali ?" ta len tak ... kedze tam byval, moze tvrdit, ze predsa prispel, ved tam byval, a teda aj uzival vysledok svojho prispenia ... no rozvodom dovod odpadol, a preto nastupuje bezdovodne obohatenie na strane nevlastnej dcery ...
je to podobne ako ked manzelia zrekonstruuju dom vo vylucnom majetku manzela ... rozvodom a odchodom manzelky z domu táto moze pozadovat polovicu investície, pretoze rozvodom odpadol dovod jej prispenia na majetok manzela a na strane manzela nastava bezdovodne obohatenie ...
pisem z vlastnej skusenosti, takmer identicky pripad som riesil v skutocnosti a to co pisem v prispevkoch tu je "volny preklad" odovodnenia rozsudku :-)
taiko
03.10.14,05:02
Ok, tak to by mu potom mohlo vyrazne pomoct. Ja som myslel, ze ked raz niekomu nieco davas dobrovolne a bez spisanych podmienok, tak si toproste dal a nemozes to pytat naspat.