Jimmyx
02.10.14,20:02
Dobry den,odišiel som do zahraničia platil stále zdravotné na Slovensku až kym som nenašiel prácu a prestal platit hned ako som začal odvádzat tu.Odhlásit som sa ale mohol až ked som v ruke mal zmluvu,takže cca 3 mesiace neskor.Na pobočku VšZP som odoslal žiadost o odhlásenie,kopiu zmluvy a všetko prebehlo hladko,doplatil som pár dní a podakoval,na svojom Saldokonte skontroloval či je skutočne všetko vyrovnané,ano je tam ,,stále,, aj dnes 0€.....teraz problém,na slovensku adresu mi VšZP poslala šek že mám zaplatit cca 7€ vraj,citujem ,, V čase od bla bla bla ste NEBOLI poistencom VšZP ale VšZP za Vás ZAPLATILA tuto sumu,predpokladám nejakému obvodákovi u ktorého som x rokov nebol,nič nečerpal,náklad nevznikol proste len tam niekde mám asi svoju kartu a som vedelný asi ako ,,čierna duša,,..........další problém je že to poslali na adresu kde nebývam,byt sa predal,poslali to uplne normálne,nie ani doporučene.Tak neviem je toto normálne nahánat mna a nie požadovat po ,,obvodákovi,, vrátenie platby neoprávnene vyplatenej,kedže som ,,technicky,, aj oni priznávaju poistencom nebol,je mi jasné že to celé vzniklo mojím čakaním na zmluvu ale aj tak,takto totiž vznikaju pár 100 eurové nedoplatky ked Vám za X rokov niekto tvrdí že ste vedel a nechcel zaplatit.Tak čo navrhujete Vy?Dakujem
avalik
02.10.14,18:30
Vyžiadaj si u nich špecifikáciu danej sumy, kedy a u ktorého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti ti mala byť poskytnutá zdravotná starostlivosť, taktiež si prever či si v tom čase nebol náhodou na SK.
ivka70
02.10.14,18:47
Ja by som odporúčala zaplatiť, to bude poplatok obvodnému lekárovi, ktorý ZP platia ako mesačný paušál na poistenca. Ak teda tento vyplatili v čase, kedy si im neoznámil, ze už nie si ich poistencom, majú právo to vymáhať. A vymáhať od teba, lebo ani ZP ani lekár to nespôsobili, zlu platbu si zapríčinil ty oni postupovali podľa zákona.
Časom sa ti ta suma len predraží.
jelalim
02.10.14,19:06
Ak si odhlaseny zo Slovenskej ZP, treba to oznamit aj svojmu praktickemu lekarovi, u ktoreho mas kartu. Podla vsetkeho si to neurobil, tvoja povodna ZP za teba zaplatila. Ma pravo na tu sumu co pozaduje.
xeva
02.10.14,21:25
jelalim na základe akého zákona resp. predpisu treba praktickému lekárovi oznamovať skončenie poistného vzťahu ? v ZP odhlásenie do 8 dní po uzavretí zdravotného poistenia v zahraničí, ale aj u praktického lekára ? gynekológa, zubára...
evuš
03.10.14,03:44
Ahoj....tak takýto prípad poznám osobne....ZP zaplatila kapitáciu obvoďákovi a vymáhala si 10,95 € - bolo to uhradené a je s tým pokoj....Samozrejme doklady si o výzve na úhradu ako i samotnú úhradu ponechaj....
branislavp
03.10.14,03:54
Doporučujem, aby si komunikoval so VZP a oznámil im Tvoju skutočnosť, že pracuješ v zahraničí, odhlásil si sa a všetky dlhy si si vyrovnal. Ak si bol poistencom na Slovensku, nebol si odhlásený zo VZP a zo zákona Ti prislúchalo platiť mesačne zdravotné poistenie, aj keď si nevyužíval lekárske služby, t.j. nebol si ošetrený u lekára a ani si sa na Slovensku nenachádzal. Najskôr si to všetko prever, ak zistíš, že skutočne nejaký dlh máš, určite ho zaplať, lebo by si mal potom z toho problémy, dlh by sa navyšoval.
.
Chobot
03.10.14,07:43
§ 22 ods. 2 písm l) záknoa o zdravotnom poistení:

(2) Poistenec je povinný

a) ...
l) oznámiť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, s ktorým má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, 53ac) zmenu zdravotnej poisťovne,
m) poskytovať súčinnosť pri kontrole poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

Je pravdou, že tam nie je lehota ani sankcia za nesplnenie, ale ak tak neurobí a poisťovni vznikne škoda tým, že poskytovateľ si fakturoval kapitáciu, tak poistenec zodpovedá za túto škodu a je povinný ju zdravotnej poisťovni uhradiť.

Je tam ale uvedené, že oznámiť zmenu - a zmena nastala odhlásením, resp. vznikom poistenia v cudzine. Lekári si faktúrujú kapitácie napr. za január v mesiaci február, takže mal mesiac čas to oznámiť. Stačilo aj telefonicky, lekár by si to zaevidoval.

ALe keď sa niekto oháňa len svojimi právami a na svoje povinnosti zvysoka dlabe..... tak to takto dopadne.
Chobot
03.10.14,07:55
Odhlásiť si sa mal hneď, ako ti vznikol pracovný pomer, resp. zdravotné poistenie v zahraničí. Tým, že si to poisťovni oznámil až 3 mesiace po vzniku poistenia v zahraničí, si brutálne prešvihol termín daný zákonom (8 dní!!!) na nahlásenie skutočností podľa § 23 ods. 1 písm c):

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) ...
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,

Poisťovňa ťa počas tohto obdobia viedla ako poistenca a hradila za teba úhrady poskytovateľom zdravotnej staroslivosti - t.j. kapitácie všeobecnému lekárovi. A tento si ich veselo faktúroval, lebo nevedel o tom, že v tom čase už nie si poistencom danej poisťovne.

Všetko to vzniklo z tvojej viny a nesplnenia si povinností. Poisťovňa by mohla požadovať vrátenie kapitácie od lekára, ale to by on musel uznať, že si k danému mesiacu nebol jeho pacientom. A podľa jeho evidencie si jeho pacientom bol, lebo si dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s ním nezrušil. Takže od lekára to žiadať nemôže, tak ty si povinný uhradiť vzniknutú škodu.

Poisťovňa to od teba vymáha oprávnene. Nie pre srandu sú v zákone uvedené oznamovanie povinnosti a lehoty na ich plnenie.
evuš
03.10.14,07:59
Hm, nie je to celkom také jednoduché..... SZČO sa na SK odhlásil zo ZP ako SZČO /pozastavenie živnosti/, platil si ako samoplatiteľ....potom oznámil ZP, že má živnosť v EÚ - neodhlásili ho, dokým to nezdokladoval /čo v danej krajine EU/ im trvalo vystaviť všetky formality cca 2 mesiace....kapitáciu, čo si medzitým skásol jeho "obvoďák" musel zaplatiť - ako som už hore vyššie písala v odpovedi !
Chobot
03.10.14,08:39
Ale to nie je prípad, ktorý uviedol Jimmyx.

A aj tam mohol svojmu lekárovi nahlásiť, že ide do zahraničia a nebude viac k nemu chodiť a nemá si ho kapitovať.
evuš
03.10.14,08:42
..mne sa to zdá skoro rovnaké...akurát rozdiel v tom, že jeden je zamestnaný a druhý je SZČO.. poisťovňa chce peniaze za to isté..od oboch...
Chobot
03.10.14,09:11
Tomu zamestnancovi vznikol pracovný pomer na základe niečoho - napr. pracovná zmluva. A neverím, že mu pracovnú zmluvu vystavili až 3 mesiace po vzniku prac. pomeru. To bol taký problém odmailovať kópiu prac. zmluvy do poisťovne?

A to isté platí aj pre živnostníka - chceš mi tvrdiť, že 2 mesiace podnikal v zahraničí bez akéhokoľvek dokladu o tom, že má živnosť? Čo by predložil v prípade kontroly? Povedal by kontrolórom, že mu úrady vystavia živnostenský list až o 2 mesiace? Nezdá sa mi to.
evuš
03.10.14,09:15
ŽL samozrejme mal vystavený....problém bol vo vystavení potvrdenia od ZP v zahraničí a VŠZP to nechcela akosi akceptovať, dokým im nedodal všetky potvrdenia, prehlásenia....a pod..... zaplatil ZP tých ich 10,95 € a má pokoj !
evuš
03.10.14,09:18
Neobhajujem ani jedného, iba vravím aká bola realita...takže zadávajúcemu radím, nech to čím skôr zaplatí a má pokoj..to je všetko.../a odloží si doklady/ :-)
Chobot
03.10.14,09:33
Súhlas.
Jimmyx
03.10.14,10:26
No ja ako som už v otázke písal,som si vedomý, že chyba je na mojej strane,tým že som sa odhlásil až po pár mesiacoch a tieto neplatil,o tom žiadna,mna len zaráža ten postup poistovne,posialat vyzvu na zaplatenie poštou,nevyužit iné cesty,hlavne ked vedia že dovod odhlásenia je poistenie v zahranici,dalšia vec je,že ja si fakt nemyslím že by som ja mal chodit za svojím ,,obvodákom,, ktorého ani nepoznám,proste ten starý zomrel a kartotéku po nom niekto ,,zdedil,,.A otázka čo potom zobral by som si svoju zdravotnú kartu kam,domov?Na Slovensku funguje verejné zdravotníctvo,človek má jednu zdravotnú kartu od narodenia a nemyslím si že táto patrí niekam do krabice v skrini,ale vždy by mala byt ,,poruke,, doktorom v prípade nehody,urazu,čo človek s alergiou na liek alebo liečbu,po nehode leží niekde v nemocnici na opačnom konci sveta a nikto sa o nom nič nedozvie pretože jeho karta kde je zaznačené všetko od narodenia leží niekde v krabici doma,je toto normálne?
Takže samozrejme im napíšem na pobočku pod ktorú som patril,že sa mi nepáči ich postup,že su len banda byrokratov ale nakoniec to zaplatím,pretože ako som písal z nezmyslov ako tento vznikaju tahanice po súdoch po rokoch a platenie astronomických sum za nič......tak dakujem za odpovede,idem na to.
evuš
03.10.14,10:37
..hm...na Slovensku je to tak...
BXLmiami
03.10.14,10:48
:-))-napísať môžeš,ale toto sú zákony a tie ani ZP nevie zmeniť.Karta patrí veducemu lekárovi kraja a je v opatere obvodáka,ktorý ju vydať nesmie,ak by si tak veľmi chcel kartu so sebou,nikto Ti nebránil spraviť odpisy.Obvodák je platený kapitáciou či prídeš raz za rok alebo Tvoj príbuzný 5x denne vždy je to jedna suma a chybu nespravila ani ZP ani obvodák.No,že sa Ti to nepáči chápem,ale neznalosť zákonov neospravedlnuje.
xeva
03.10.14,14:21
Chobot - myslím si, že zmena zdravotnej poisťovne je niečo iné ako ukončenie štatútu poistenca v SR. Sú to dva rôzne paragrafy. Poisťovňa predsa nemá prečo platiť za niekoho, kto už jej poistencom nie je a v súlade so zákonom svoj poistný vzťah s ňou ukončil.
avalik
03.10.14,14:39
Ja si tiez myslim, ze poistovna by mala zamietnut kapitaciu za takeho poistenca - ved predsa maju poistenca evidovaneho v systeme a maju k nemu sparovane platby pre poskytovatelov - poskytovatelia si uplatnuju platby cez formulare, kde uvadzaju rodne cisla poistencov - takze ak poistovna zisti ze platila poskytovatelovi u ktoreho uz nema poistenca, tak si ma preplatok uplatnit voci poskytovatelovi a nie voci poistencovi.
xeva
03.10.14,14:40
Hneď po otvorení živnosti v zahraničí sa žiada o formulár E 106 - ten je so ŽL dokladom pre ZP. Poistenie je spravidla aktívne od začiatku živnosti - prechodné obdobie sa rieši cez formulár E 107, prostredníctvom neho žiada SK ZP o refundáciu nákladov zahraničnú ZP. Poistenec môže sám v zahraničí požiadať o refundáciu úkonov, ktoré sám zaplatil na SK. Neviem či sa to týka aj kapitácie.
Mila123
03.10.14,14:42
7 € ťa zruinuje? nie, tak zaplať, je to tvoj problém, že si mal neskoro PZ k dispozícií.....
arizona
03.10.14,15:03
Chybu si urobil ty, ze si neskoro oznamil zmenu,preto vznikli tie zmatky a nedoplatok. Keby si vcas oznamoval zmeny ZP, tak nemusis osobne aj obvodakovi,lebo on je prepojeny zo ZP, takze ten udaj sa k nemu dostane...(osobna skusenost)
Peter Psotka
03.10.14,15:14
Určite by som to zaplatil, lebo suma sa bude zvyšovať o rôzne úroky z omeškania a sankcie.