Niuška
03.10.14,08:56
Viem,že sa tu popísalo viac článkov, názory sa však rôznia. Firma predáva tonery,perá,kancel. potreby. Urobili inventúru. Vyradili tovar za cca 7tis.€. Išlo o perá, ktoré nepísali, náplne do tlačiarní, ktoré sa už nevyrábajú, náplne, ktoré boli vyschnuté. Tvrdím, že treba napísať škodový protokol a tovar odpísať zo skladu. Mám za to, že ide o nezavinenú škodu ergo by nemala zvýšiť ZD a ponížiť výdavky.. Na druhej strane však dilema, lebo tovar už vo výdavkoch bol uznaný pri nákupe a DPH odpočítaná. Dnes idem k majiteľovi a chcem mu povedať ako sa to dá odpísať bez toho, aby sme to museli stornovať z výdavkov a ešte i doplatiť DPH. Firma vedie JÚ,je mesačný platca DPH. Viete mi niekto poskytnúť info z Vašej praxe?
Soňa K
03.10.14,07:12
To je vysoká suma, zavolala by som na infolinku Finančnej správy.
Dáša_
03.10.14,07:18
ja osobne by som sa co najviac snazila "prehnat" to cez vypredaj - vtedy sa odvadza DPH z predajnej ceny. Žiadne stornovanie výdavkov, žiadny doplácanie DPH z nákupu. Veď nikto nebude zisťovať, kto to v tom výpredaji kúpil. Obzvlášť, keď máte registračku.
Niuška
03.10.14,07:24
to moc nesúhlasím. už logicky, kto si kúpi pero,čo nepíše a toner,keďani tlačiaren nemá taku? ale dobre,ak by som to robila takto, tak potom to predám za 10€ všetko a bodka? nezdá sa mi to....
Dáša_
03.10.14,08:42
a to vždy skúmaš umysly zákazníkov, prečo si kupujú to alebo ono? A ako vieš, že nemá doma výbehovú tlačiareň a nerobí si zásoby tonerov? Ja osobne mám doma tlačiaren, ktorá ma cca 15 rokov a furt je funkčná. Alebo chce niekto ten prášok z tlačiarne použiť na niečo úplne iné? Vieš povedať, ktorý paragraf daňových zákonov toto zakazuje?
Niuška
03.10.14,09:16
To nie je predmetom mojej otázky. Pýtam sa na spôsob odpisu tohoto tovaru s minim. zásahom do DPH a ZD a teda,ak myslíš,že predať, tak akože stanovím cenu zo 7 tis napr. na cenu "výpredaja" an blok za 70 €?
Dáša_
03.10.14,11:16
keby som to mala robit ja, tak sa s tým pohrám a preženiem to cez registračku počas dvoch troch mesiacov postupne ako výpredaj. Toto je spôsob, keď najmenej negatívne ovplyvníš toky peňazí vo firme.
Adiks
03.10.14,11:24
Je pravda, že pri výpredaji sa odvádza DPH z predajnej ceny, ale pravdou je aj to, že na tovar, ktorý bude predmetom výpredaja je potrebné vytvoriť opravné položky. Čo ušetríte na DPH, doplatíte na dani z príjmov.
Dáša_
03.10.14,11:37
ako sa tvoria opravné položky v jednoduchom účtovníctve?
Adiks
03.10.14,11:56
Ďakujem za upozornenie.
Niuška
03.10.14,14:38
to by šlo. hoci stanovenie ceny je otázne. spravím súpis napr. tonery NC 20 € (vymýšľam) x 70 ks = 1400 bez dph. predám za 14 €.
Dáša_
03.10.14,14:55
no, práve takto by som to nerobila - ale postupne po kuse. Ako vypredaj, ozajstny. No ale urob ako myslíš.