jednaotazocka
03.10.14,08:04
Ahojte,

chcem sa opýtať, či je potrebné stavebné povolenie, alebo len ohlásenie v prípade, ak chceme miesto klasických balkónových dverí s oknom, osadiť francúzske okno. Ide o tehlový bytový dom, nie panelák.
Je potrebné príp. ďalšie povolenia? (hl. architekt, spoločenstvo vlastníkov a pod.?)

Ďakujem za reakcie.
Chobot
03.10.14,06:47
Viem, čo je francúzsky balkón, ale neviem, čo je francúzske okno.

Teraz tam máš riadny balkón?

Franczsky balkón sú vlastne klasické balkónové dvere, ale nie je tam balkón. Ak tam máš balkón, tak aké okno tam chceš dať? Nebudeš chodiť na balkón. Z popisu som nepochopil, čo vlastne chceš.
jednaotazocka
03.10.14,06:53
Ahoj, hovorím o francúzskom okne, nie francúzskom balkóne. Balkon mame klasicky, s "klasickym" usporiadanim a to balkonove dvere s oknom, pod ktorym je tehlový múrik, ktorý ak odstránime, vznikne priestor pre francúzske okno (akoby dve balkónove dvere vedľa seba).
Misicka21
03.10.14,06:56
... majú to vedľa nás v paneláku a vyzerá to neskutočne, ale neviem čo potrebujete na to ;)
buchač
03.10.14,06:58
Fááááákt neskutočne ....;) :D :D :D
Misicka21
03.10.14,07:17
ja viem
Chobot
03.10.14,07:59
Aha, už chápem. Len som si to chcel ujasniť.
Chobot
03.10.14,08:02
Nakoľko ide o zásah do nosných stien a to dokonca do obvodového plášťa, povedal by som, že je potrebný nielen odborné stanovisko statika a súhlas spoluvlastníkov, ale navyše možno aj ohlásenie a možno aj stavebné povolenie, lebo meníš štruktúru okien a vzhľad fasády.

Ja som pre niekoľkými rokmi chcel vymeniť práve francúzsky balkón za okno (domurovať spodok) a na stavebnom odbore miestneho úradu mi to neschválili, lebo to je zásadná zmena fasády (ten kryt pred dverami by som bol ponechal).
arizona
03.10.14,08:52
Ked si bude kazdy vlastnik bytu menit velkosti okien a dveri podla seba, tak ten cinziak bude vyzerat fakt neskutoooocneee!!! je dobre, ze existuju aj zakony a zdravy rozum, ktore tieto hluposti nepovoluju a neschvaluju
buchač
03.10.14,10:02
Misicka21 ma asi nepochopila...;)
lujza.j
03.10.14,10:07
ja by som si tiež hned vrazila francúzske a čo je na tom:D...buchi nemachruj:---
jednaotazocka
03.10.14,10:16
arizona ... sam od seba znamena ze podla zakona? na tie sa totis pytam. prosim o radu.
arizona
03.10.14,10:31
Ano, potrebujes stavebne povolenie ,vyjadrenie statika a suhlas ostatnych spoluvlastnikov. Lebo ta vonkajsia fasada nie je tvoje vlastnictvo,takze nemozes si robit otvory,ake sa ti pacia a kazdy zasah do fasady meni celkovy vzhlad bytovky. Na nete najdes vela rad, napr. http://mojdom.zoznam.sk/cl/100509/1336535/Renovacie-obytnych-budov-z-pohladu-uradov
zavesnebalkony
18.11.14,21:19
suhlasim..
Katy a R
18.11.14,21:36
ja by som ti (po mojej čerstvej skúsenosti) poradila - že presne sa dozvieš len u vás na MU (stavebný odbor). že či bude treba aj stavebné povolenie. v každom prípade ti treba minimálne "ohlásenie" .
napr v našom meste bolo treba pri rekonštrukcii kúpelne (vyhodenie papundekla - a nahradenie Yporom, bez zásahu do nosných priečok) k "ohláseniu" doložiť aj posudok statika.
a v inom meste na takú istú rekonštrukciu stačí "ohlásenie" bez posudku statika.
takže - nie všade rovnako postupujú:
kukučka
18.11.14,22:02
Predpokladám, že chceš vybrať múrik pod oknom. Ak máš klasický balkón, načo ti je francúzske okno? = okno so zábradlím??? To zase sme niečo vymysleli?

Schválne som pozrela na poľské stránky:

https://www.google.sk/search?q=francuskie+okna&client=firefox-a&hs=Cct&rls=org.mozilla:sk:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=a89rVJzTE4rdywO80oGQBA&ved=0CCAQsAQ&biw=960&bih=454
ivka70
19.11.14,05:20
V bytovom dome mozno aj suhlas architekta, ktory bytovy dom navrhol :)
alaya1
19.11.14,06:48
ivka a co ked ma dom 70 rokov? kde je uz ten architekt? :)