silvika72
03.10.14,08:06
Neviem, ci mi niekto bude vediet poradit, ale zatial mi rady z porady boli osozne, tak skusim. Mama sa dlhe roky, az desatrocia liecila na vysoky krvny tlak, hypertenziu. Pred necelym mesiacom vsak zaciname riesit uplne opacny problem, tak jej neustale klesa. Lekar jej uz vysadil takmer vsetky lieky, ale zrejme necche vysadit vsetky..Kedysi brala rano na obed aj vecer, teraz uz davame polovcinu davku na obed a polovicnu vecer, ale stale je to vela. Tlak v priebehu dna dosahuje hodnoty 100-110/55-65 tep okolo 65. obcas jej ten horny vybehne na 140-150, ale ten spodny je stale maximalne 70-72, vacsinou vsak okolo 60. Nerozumiemem preco k tomu doslo, kedze nic nezmenila v zivotosprave. Mam z toho obavy aby to nebol nejaka predzvest srdcopveho zlyhania, alebo niecoho podobneho... Mama ma 81 rokov. Nemala nikdy so srdom problemy, ma trosku problemy s mobilitou, klby, ale ked ma oporu, v pohode je schopna absolvovat dlhsie prechadzky, naprilad s vozikom v obchodnom centre, dokaze aj dve tri hodiny chodit bez nejakych priznakov ake mavaju kardiaci. EKG vzdy bolo perfektne... Nemam s tym niekto podobne skusenosti ? Dakujem za akykolvek, nazor.
arizona
03.10.14,07:20
To sa stava casto, ze ludia trpiaci vysokym tlakom zacnu mat tzv. "skakavy" tlak. teda problemy, ako opisujes...
Lekar nemoze zrazu, zo dna na den vysadit vsetky lieky,musi tak robit postupne,aby si organizmus zvykol. Zvacsa iba upravi davkovanie a ak berie viacero, tak niektore vysadi uplne,ale nieco necha.
Ak mama uziva Furosemid, Lasix,alebo ine "mocopudne" lieky , tie sa mozu tiez obcas "bit" s liekmi na tlak..Pomoze znizenie davky,alebo vysadenie na 1-2 dni,pokym sa tlak upravi.

Je vhodne si zaviest zosit, do ktoreho si budes zapisovat denne merania tlaku,ako aj zdr. stav matky.Lekarovi to pomoze pri upravovani liekov. Uprava tlaku sa tiez nekona zo dna na den,telo si musi postupne zvykat.

Kazdopadne treba pit dostatok tekutin a ak je mozne, tak dolezity je pohyb.A castejsie merat TK.
silvika72
03.10.14,07:46
Dakujem za rady. Mam dojem ze je to skor nizky tlak ako skakavy... Nic mocopudne neberie, nohy jej nikdy neopuchali, berie vsak Codiovan a ten by mal mat aj tieto ucinky. Okrem toho Monosan a Agem. Vecer este Concor, ale obcas tu obednu davku vynechame a aj vecernu sme zredukovali na polovicnu. Ano, s tymi tekutinami je problem, treba to sledovat...
arizona
03.10.14,10:19
Tie tekutiny su velmi dolezite! Stari ludia nepocituju nedostatok smadu,byva to problem. Treba postavit denne flasu s vodou na stol,z toho nech si mama cez den lieva do pohara,aby ste mali predstavu,kolko toho vypije...
Braňo
03.10.14,10:41
považuješ 100-110 za nízky? pri určitých typoch ľudí je to normálny tlak
JankaO
03.10.14,11:04
Ale nie u 81 ročného.
silvika72
05.10.14,15:08
Ano v tom veku je to nizky tlak. Zvlast ten spodny je stale len okolo 60 a casto aj menej...