mystya
03.10.14,10:44
Dobrý deň, nastúpila som do jednej firmy , prebrala som účtovníctvo po inej účtovnícčke. Minulý mesiac nám daňový úrad vyrúbil pokutu - úroky z omeškania v sume 104 € a následne nám poslal oznámenie o kompenzácii, že nám to vyrovnávajú preplatkom ktorý nám vznikol minulý rok. Lenže tento preplatok nemáme nikde evidovaný v účtovníctve. Vznikol minulý rok, keď sa omylom poslalo daňovému úradu viac na DPH-čke. Účtovníčka to vôbec nezaúčtovala. Čo teraz s tým??Nechápem prečo to nieje nikde zaúčtované.
zlatica76
03.10.14,08:48
jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?
zlatica76
03.10.14,09:03
Odpoviem z pohľadu podvojného účtovníctva:

1. uzatvor účtovníctvo k nejakému dátumu (najlepšie koniec niektorého mesiaca) - nečakaj na december!
2. sprav dôkladnú inventúru súvahových účtov - keď myslím dôkladnú, tak dôkladnú. Pri každom účte sa pýtaj - z čoho sa skladá táto suma? Má zmysel?

Ak zaplatila na DPH viac, tak to znamená, že určite je bordel minimálne na účtoch 343.

V podstate máš dve možnosti:
- buď pri inventúre prídeš na to, kde sa to stratilo a opravíš to (napravíš stavy)
- ak nie, tak to zaúčtuj do výnosov/nákladov (t.j. ktorá strana ti pri účtovaní bude "chýbať"

Viem, je to robota navyše, ktorú ti možno ani nikto nebude chcieť zaplatiť, ale zase mať zodpovednosť za niečo, kde môže byť ktoviekoľko kostlivcov?
mystya
03.10.14,10:01
Ok, idem hľadať chybu, nedá mi to :-) ale čo sňou keď ju nájdem??Minulý rok sa opravovať predsa nedá..
Adiks
03.10.14,10:19
Nerozumiem, prečo by chyby nemala opraviť tá, ktorá ich spôsobila, čiže predchádzajúca účtovníčka. Samozrejme, ak nie je teraz na obežnej dráhe Zeme na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, vtedy samozrejme, treba počkať na jej návrat. Polievku by mal zjesť ten, kto ju navaril.
mystya
03.10.14,11:01
No firma sa sňou nerozišla práve najlepšie..
zlatica76
03.10.14,11:50
opravíš to v tomto roku. Ale tvojím zámerom by malo byť, aby si opravila do decembra stavy na súvahových účtoch tak, aby si vedela do posledného centu, čo na nich je.

Viem, ide o ťažkú a piplavú záležitosť, ale ak máš mať za to zodpovednosť, tak je to aj v tvojom záujme. Nepredpokladám, že stará účtovníčka ti s tým akokoľvek pomôže. Ak hej, bolo by to plus.
zlatica76
03.10.14,11:52
Dá sa ešte (podľa zmluvy - ak to bola externá účtovníčka a má nejakú možnosť pokút v zmluve) jej takéto dodatočné náklady prefakturovať. Ale tiež je to beh na dlhé trate s neistým výsledkom.
mystya
06.10.14,08:28
Trápim sa nad tým už od piatku, chybu som nenašla, môžem ten preplatok 104€ teda zaúčtovať ako 343/648?? Je to takto správne z pohľadu účtovníctva??