matus7
03.10.14,14:23
Ahojte,
som poistenec statu (zdravotne poistenie) podľa §11, ods. 7 písmeno t) zakona o zdravotnom poisteni. Od 1.10.2013 som aj SZČO, pričom za tri mesiace v roku 2013 som zarobil 2500 eur. Pred 2 dňami mi prišiel nedoplatok na zdravotnom poisteni za rok 2013, podla mojich vedomosti by som vsak do vysky prijmu 15 nasobku ziv. minima (cca 2900 eur) zdravotne poistenie platit nemal - pretoze som poistenec statu.

Konkretne o tom, kedy prestavam byt poistencom statu hovori §11 ods. 8.

Poistovna ma tento pravny nazor:
--> kedze som mal za 3 mesiace vyssi prijem ako 3-mesacne ziv. minimum, zdravotny odvod platit musim

V zakone o zdravotnom poisteni (konkretne §11 ods. 8) som sa nedocital o tom, ze by existovala akakolvek pomerna cast pri urcovani vymeriavacieho zakladu (je tam iba nieco, ak som nebol poistencom statu cely rok, nie opacne) - ten by sa mal pocitat len za rozhodujuce obdobie - teda cely rok.

Budem vdacny za kazdu radu - sice ide iba o cca 150 eur, ale mne tu ide hlavne o princip (pani v poistovni neochotna, telefonicky ma upozornil na porusovanie zakona a exekuciu - pricom mi nevedel povedat aky paragraf a odstavec porusujem a pod.).

Dakujem!
avalik
03.10.14,13:53
No je tam aj § 11 ods. (9) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.

§ 10b
Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá

b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta,21)


§ 13
Vymeriavací základ

(2) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a koeficientu 1,486.
NPeter
03.10.14,15:25
SZČO je povinná platiť poistné samostatne. Nie je možné byť naraz aj poistencom štátu a aj SZČO. Pohľadávka je oprávnená je a určite odporúčam ju zaplatiť, lebo neskôr sa suma môže zvýšiť.
Pokiaľ by ste sa ale rozhodli pohľadávku neuhradiť, tak sa môžete odvolať na Úrad nad dohľadom zdravotnej starostlivosti. Určite by som neignoroval výzvu.
Katy a R
03.10.14,16:44
tak sem dám ten odstavec 8 - je to tam.
(8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u) (ďalej len "15-násobok životného minima").
samozrejme - za obdobie prvých 9-tich mesiacov v tomto prípade je platiteľom štát.
evuš
04.10.14,03:52
3 mesačné životné minimum si prekročil ! ZP nedoplatok zaplať do lehoty...inak máš exekútora aj s jeho "poplatkami"