Peter Psotka
03.10.14,17:17
Kedy je podľa Vás vhodné prezuť zimné pneumatiky? Uvažujem, že ich prezujem už budúci týždeň.
Bývam síce v južnejšom okrese, ale každý týždeň jazdím do Popradu, tak neviem.
ivka70
03.10.14,15:30
Kľudne prezujte, už nie je a nebude tak teplo, aby to zimným pneu vadilo a v Poprade môžes čakať aj prízemné mrazy coskoro
Ing. Ľubomír Janoška
03.10.14,18:23
Ja prezúvam podľa predpovede, tak, aby som pri rannej teplote pod 7 °C mal zimné. Väčšinou to vychádza v polke októbra, takže s ohľadom na Poprad môžete prezuť už aj zajtra :)
bubkoch
03.10.14,18:28
ranna teplota pod 7 je v poprade od septembra do juna ... je to cele nezmysel, letna pneu nijako nestraca vlastnosti pri teplotach nad 2 stupne ... je to fakt rozumna rada nicit zimne pneu, jazdne vlastnosti auta a predlzovat brzdnu drahu pri dennych 15 stupnoch len preto ze rano je 6 ...
zimne treba obut az vtedy ked uz realne hrozi riziko SNEHU alebo mrznuceho dazda na ceste ...
jelalim
03.10.14,18:41
Ja som minuly rok prezul tiez zaciatkom oktobra a za celu zimu som nadaval, ze naco som to robil.. Mne sa na letnych jazdi lepsie, aj ked je pod nulou, nech si odbornici hovoria co chcu, tento rok prezujem az ked nastnezi a Iľko vyhlasi, ze min este tyden bude snezit.
lujza.j
03.10.14,18:44
ja som si minulý rok ešte aj nové kúpila:Dkvoli predchádzajúcej zime....
buchač
03.10.14,18:51
"Ja prezúvam podľa predpovede...."

Podľa koho predpovede/í ???

Dr. Iľka a jeho grafov ????
Šak ten nevie ráno, že ako bude po obede...;)

:D :D :D :D :D
lujza.j
03.10.14,18:53
no tak to áno...to je ten pravý :eek::D
Ing. Ľubomír Janoška
04.10.14,06:08
Chlapci, raďte a nebuzerujte, už to dosť dlho riešime na porade.
buchač
04.10.14,06:15
Každá rada drahá...

Vyhláška vraví jedno, počasie zasa druhé...a každý jedinec to svoje.

Južný okres kontra Popradský ale znamená aj niečo o vyjazdenosti šoféra. Dolné zeme sú len rovinky a hore sú zasa len kopce a zákruty. Postačí súbeh všetkých okolností a jeden je v šancu...
...a niekto sa vydrbe aj na letuškách v lete...;)
taiko
04.10.14,06:16
v tomto pripade urcite neplati, ze "kto setri ma za tri". Letna pneumatika pod "pod nulou" je hazard s Tvojim zivotom, co je teda Tvoja vec, ale je to hazard aj so zivotmi ostatnych okolo Teba. V NL tiez neprezuvali ale uz sa nastastie ucia a vidis v zime oveka menej nehod a polamanych naprav a poloosi. A to tu snezi tak dva tyzdne do roka a mrazy su len take vtione v porovnani so Slovenskom.
jelalim
04.10.14,15:43
taiko, presne takyto prispevok som cakal. Nie som vodic amater, najazdim vela a mne sa proste skutocne na suchych cestach jazdi lepsie na letnych aj ked je pod nulou. O setreni to nie je, zimne mam na diskoch, prezuvam si sam.
axeco
04.10.14,15:47
Ja prezuvam pri zmene casu na zimny , a na letny. Vtedy prezuvam aj svoje topanky
Chobot
04.10.14,16:02
JE to len na tebe, kedy ich prezuješ.
taiko
04.10.14,18:12
a co ked sa sucha cesta zrazu zmeni na zasnezenu ked si na ceste, resp co ked na suchej ceste bude ladovy , alebo snehovy jazyk, alebo usek, kde stiekla z kopca voda a zamrzla? Ci sa len tak so mnou zosrandy skriepis? :)
Chobot
04.10.14,18:49
Tak ti nepomôžu ani tie zimné gumy. Aj tie sa budú šmýkať na snehu alebo ľade. Zimné gumy nie sú zázračné. Na snehu musíš jazdiť opatrne, aj keď máš zimné gumy. Podstata rozdielu medzi letnými a zimnými je inde, nie pri jazde na snehu a ľade.

Trochu sa preceňuje význam tých zimných pneumatík.
lujza.j
04.10.14,18:59
každý nech si prezuje kedy chce.... každý má aj tak svoju pravdu prečo nie a prečo áno.....vtedy...alebo vtedy......
misoft
04.10.14,20:53
Zákonná povinnosť 15.november - 31.marec.
Potom radia, ak klesne teplota pod 7°C - lenže v tomto období je možno teplota 7°C max. ráno, ale potom vystúpi vyššie - a zimáky dostávajú zabrať.
Trochu to nedomysleli s tými radami.
No zákon vraví jasne. Zimáky, ake je na vozovke SÚVISLÁ vrstva snehu, ľadu alebo námraza.
Ak sa chcete riadiť podľa "teploty" už teraz - skúste tzv priemernú a ak sa bude priemerná denná blížiť k 10°C - vtedy prezuť (lebo pri takom priemere už ráno bude i menej ako 7°C.
axeco
05.10.14,07:52
15.november a 31. marec plati pre nakladne vozidla a vozidla na prepravu viac ako 8 osob. Inak nie je nutne prezutie, kym nie je namraza, sneh a policajti na ceste
sosak
05.10.14,08:06
Veru tak, fyziku neokabátiš, aj keď máš zimné pneumatiky.
taiko
05.10.14,08:22
jasne ze velimi dolezite je spravanie sa materialu pneumaitky pri nejakej teplote, Ale hadam neodskriepite, ze po nahlom snehovom jazyku, ci kasovitom snehu prejdem so zimnou pneumatikou bezpecnejsie ako s letnou. :) Nehovoriac o suvislej vrstve snehu, ci ladu. Podla mna ma proste zimna pneumatika ma na lade a snehu lepsi grip ako letna. Jasne ak vieme zarucit, ze pocas zimy budeme stale jazdit po suchej ceste, tak nie je problem.
http://www.mojevideo.sk/video/12cb0/test_zimne_pneu_vs_letne_pneu.html
taiko
05.10.14,08:38
nesuhlasim, velmi nerad sa necham na Donovaloch zdrziavat fesakmi, ktori sa tam snazia vyskriabat na letnych po snehu, ci namraze
lujza.j
05.10.14,08:44
aj ja....preto prezúvam k 15.10...tento rok asi k 1.11.....hlavne sa potrebujem v BA vyškriabať na hradný kopec.....a potom v At sa nebudem naťahovať s fízlami......ja to beriem, že počasie je nevyspytateľné a ja chcem byť pripravená...moja vec moje gumy moje lóve moj život-cudzí..
..by som chcela vedieť ...ako často tie letné- zimné ludia ešte kupujú nové.....
moja "rada"....vznikla na základe toho všetkého tu popísaného:)
dalid
06.10.14,12:28
OT:
Ak bude taká zima ako bola táto posledná a v Poprade bude opäť až 1 deň sneh, tak si stačí auto 4x4 na letných a jazdiť s trochou rozumu... :)