Marek098
03.10.14,18:14
Dobry den mam otazku dal som kamaratovi peniaze aby mi doviezol auto zo zahranicia a aj motorku. Nemam ziadny doklad bola to ustna dohoda a mam ako takeho svedka. On doviezol auta ktore som neodsuhlasil a jedneho skutra. Ja som si pozical koli tomu v banke a potreboval som to doriesit kedze ma natahoval 6 mesiacov ze uz to bude. Dal mi auta ja som ich pocistil atd a povedal aby som ich predsl za nakup a budu peniaze. Tak som urobil. Potom prisiel a kedze jedno suto som predal na diely tak doklady mu ostali a povedal ze dava na mna oznamenie za spreneveru. Hodnota auta bola 500 e tolko stalo a za tolko som ho predal. Chcel by som vediet ci ustna dohoda ma nejaku vahu ci vsetko musi bytspisane. Dakujem.
buchač
03.10.14,16:46
Všeobecná úprava dohôd (zmlúv) je obsiahnutá v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len “OZ”, “Občiansky zákonník”).

V zásade rozlišujeme dohody uzatvorené písomne, ústne a tzv. konkludentne.
Na záver teda je možné zhrnúť, že ústna dohoda je dohoda, ktorá bola uzatvorená tak, že na ústny návrh navrhovateľa na uzatvorenie dohody bolo reakciou ústne prijatie tohto návrhu bez výhrad, doplnkov a zmien, a to buď medzi osobami prítomnými, alebo tiež na diaľku prostredníctvom telefónu. Ústna dohoda je právne záväzná a platná, pokiaľ zákon nepredpisuje pre danú dohodu písomnú formu.

Čítaj ďalej...
http://www.e-pravo.sk/questions/view/302/ustna-dohoda

P.S.:
No stáva sa, že aj písomné dohody sú len a len zdrapom papiera...
Marek098
03.10.14,17:12
Dakujem za odpoved mam z toho divny pocit a som z toho na prašky kedze som dovercivy poctivec. Len neviem co dalej ci mam zhanat pravnika aj ked ma este nikto nekontaktoval.
buchač
03.10.14,18:57
Na právnika je vždy dosť času...

Šrac asi len skúša.
Marek098
04.10.14,04:04
No dufam ze len skusa. Ja mam rodinu a uz teraz z platom nevychsdzam koli nemu lebo som si pozical z banky peniaze a od znameho. on je slobodny a je mu vsetko jedno.
Chobot
04.10.14,16:39
O akej sprenevere to splieta? čo si mal spreneveriť?

Tvoj príspevok je strašne chaoticky napísaný. Nie je jasné, či si tie autá dal priviezť pre seba, alebo na kšeft.

Na čom ste sa to vlastne konkrétne dohodli?
Marek098
04.10.14,17:10
No dal som mu peniaze na auta a motorku 3200 e a on za pol roka mi dal len skuter za 500 e a dve auta skoro vraky. Boli jeho ale odidiel do zahranicia a 4 mesiace bolo tazke s nim komunikovat proste nechcel ked som mu napisal nech vrati peniaze. Potom prisiel na cca tyzden a vyhovaral sa a povedal aby som predal tie auta a budu aspon peniaze nech sa predaju aspon za nakup. A zmizol zasa. Tak horko tazko som to predal kedze mi nic ine neostavalo. Od jedneho mi nechal doklady a od druheho nie kedze sa stale vyhovaral ze ich ma v taliansku. Tak to druhe bez papierov som predal za nakup na diely. Vsetko ustne a teraz prisiel ako voda ze so mu predal auto . To bez papierov. Pritom komunikacia s nim skoro ziadna ked bol prec akurat predtym povedal to o tom predaji. Ja v banke platim uver co on viuzival moje peniaze. A stale nemam vsetky spat. Doklad o uvere mam ako aj doklad o dalsej pozicke od znameho koli autam a motorke.
rozmery3
04.10.14,17:45
z banky požičal na papier

a jemu dal iba tak, bez papiera a špecifikácie

No ako myslíš (ak teda myslíš)
ale odporúča sa najprv myslieť a až potom robiť
Marek098
04.10.14,18:03
Poznam ho cez znameho tak som mu doveroval kedze znami ho pozna a dlho s nim spolupracuje. Ani znami si to jeho spravanie nevie vysvetlit.