Silvia XX
24.04.06,12:04
Mohol by mi niekto poradiť?
Sme vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú prenajímame ako kancelárske priestory. Niekoľko nájomcov je platiteľmi DPH a niekoľko nie je. Môžeme fakturovať prenájom tým, ktorí sú platiteľmi DPH, aj s DPH? Teda môže byť situácia, že na časť budovy sa prenajíma aj s DPH a časť bez DPH (tým, ktorí nie sú platcami)? Pretože podľa vyjadrení niektorých ľudí - ak je čo len jeden nájomca neplatiteľ DPH, musím fakturovať nájomné bez DPH všetkým?
Je to tak?

vopred ďakujem
plavčík
24.04.06,10:10
Myslím si, že môžeš fakturovať s DPH aj bez DPH, ale nezabudni, že ak sa takto rozhodneš MUSÍŠ rátať koeficient na došlé fa. na vstupe.
ilona
24.04.06,10:11
Ak prenajímaš budovu,si platca DPH,tak neplatičom DPH faktúruješ bez DPH a platcom sa môžeš rozhodnúť,ja to faktúrujem s DPH.
Silvia XX
24.04.06,10:19
Ďakujem za rýchlu reakciu - tiež som si tak myslela, ale presviedčajú ma o tom, že to konzultovali s daňovým úradom a ten im povedal, že buď budú fakturovať bez alebo s DPH, ale nemôžu časť tak a časť tak. Podľa mňa je to blbosť a v zákone to opodstatnenie nemá.
DušanČ
24.04.06,10:44
Táto problematika bola práve v tieto dni na porade preberaná s tým záverom, že nie je možné v rámci jednej budovy používať dvojaký meter. Keďže sú medzi nájomcami aj neplátcovia DPH, ktorým nie je možné fakturovať s DPH, rovnako treba postupovať aj u ostatných. Je to v podstate pre zadávajúceho jedno, lebo koeficientovať treba tak či tak.
Jana Acsová
24.04.06,10:45
Táto problematika bola práve v tieto dni na porade preberaná s tým záverom, že nie je možné v rámci jednej budovy používať dvojaký meter.Neskúsili by ste pripnúť link?
Silvia XX
24.04.06,10:53
nie je to úplne jedno, lebo mi to ovplyvní výšku koeficientu.
syamlee
24.04.06,11:51
Vysvetlivky k § 38
Od dane je oslobodené aj dodanie a nájom nehnuteľnosti.

Uvedené oslobodenia od dane sú v súlade s čl. 13 B písm. g) (dodanie stavby alebo jej časti vrátane stavebného pozemku), s čl. 13 B písm. h) (dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku) a s čl. 13 C šiestej smernice.

Platiteľ dane sa bude môcť pri nájmoch nehnuteľnosti inému platiteľovi dane rozhodnúť, že ich bude zdaňovať. Nájmy neplatiteľovi dane budú od dane oslobodené. Oslobodenie od dane a možnosť voľby uplatňovať daň sa bude vzťahovať aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Silvia XX
24.04.06,12:59
vďaka, veľmi mi to pomohlo.
Marianna01
24.04.06,16:01
Vysvetlivky k§38
Od dane je oslobodené aj dodanie a nájom nehnuteľnosti.

Uvedené oslobodenia od dane sú vsúlade sčl.13 B písm.g) (dodaniestavby alebo jej časti vrátane stavebného pozemku), sčl.13 B písm.h) (dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku) a sčl.13 C šiestej smernice.

Platiteľ dane sa bude môcť pri nájmoch nehnuteľnosti inému platiteľovi dane rozhodnúť, že ich bude zdaňovať. Nájmy neplatiteľovi dane budú od dane oslobodené. Oslobodenie od dane a možnosť voľby uplatňovať daň sa bude vzťahovať aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.



Presne tak! Je tu možnosť výberu aj na časť!
K DU a ich "vedomostiam" ku koeficientu - klient prenajíma kanc. priestory - už niekoľko rokov. V priebehu roka 2004 (november) prenajal kanc. pr. neplatcovi DPH, čím musel začať uplatňovať koeficient. Išla som na DU so žiadosťou o odsúhlasenie koeficientu, kde som bola slovne napadnutá pracovníčkou na podateľni (!), že ako si to predstavujem v priebehu roka meniť spôsob uplatňovania DPH (!) a keď chcem uplatniť koeficient, mala som ho uplatňovať od januára(!!! :eek: ). Nepomohlo, keď som jej vysvetľovala situáciu, ktorá v novembri nastala - musela volať na metodické odd., kde jej povedali, že áno, je to možné :rolleyes:. No ale ja som si tam nechala nervy a samozrejme som bola patrične znechutená. Mimochodom, rozhodnutie, resp. súhlas s koeficientom, či akékoľvek vyjadrenie z Du mi do dnešného dňa neprišlo !!! :cool:
babenko1
24.04.06,16:41
sa ti čudujem, že si sa bavila s pracovníčkou na podateľni... tá nie je nijako kompetentná, okrem preberania dokladov a ich pečiatkovanie
Marianna01
24.04.06,19:49
sa ti čudujem, že si sa bavila s pracovníčkou na podateľni... tá nie je nijako kompetentná, okrem preberania dokladov a ich pečiatkovanie

Spätne sa aj ja čudujem...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Silvia XX
25.04.06,06:23
Štátna správa je štátna správa ........
sara-ke
19.05.06,13:20
dobry den,

sme s.r.o., sme platcami dph, mame v prenajme budovu, za ktoru platime stvrtrocne FO(samozrejme nie je platca dph) a zaroven prenajime (my) cast budovy SZČO(nie je platca dph) chcem sa opytat ako mam vystavit doklad pre SZČO (bez dph?) /nam zaplatil na 2 roky za cely najom-v hotovosti - to mozem dat normalne ako prijem - bez dph, alebo ako??)

vlastne pri najme nebudem uctovat dph, ani si odpocitavat (zauctujem spolu sumu??)

prosim poradte mi? dik :confused:
KEJKA
19.05.06,13:42
[quote=sara-ke]dobry den,

sme s.r.o., sme platcami dph, mame v prenajme budovu, za ktoru platime stvrtrocne FO(samozrejme nie je platca dph) a zaroven prenajime (my) cast budovy SZČO(nie je platca dph) chcem sa opytat ako mam vystavit doklad pre SZČO (bez dph?) /nam zaplatil na 2 roky za cely najom-v hotovosti - to mozem dat normalne ako prijem - bez dph, alebo ako??)
/quote]
nájomné medzi neplatiteľmi = náklad,alebo výnos,...o DPH nerozmýšľate. Teda až na skutočnosť, že tržba-príjem za nájom ide do obratu pre prípadnú povinnosť registrácie za platiteľa.
Teraz k otázke
Vy ste platiteľ DPH, a prenajímate. Prenájom je oslobodený - a pre neplatiteľa povinne. teda sa nemôžete rozhodnúť inak. Vystavíte faktúru na dohodnutú cenu nájmu a neuvádzate DPH. Všetky vstupy musíte podrobiť testu, či sa týkajú oslobodených činností a podľa toho krátiť DPH na vstupe.
.................
Ak máte zaplatené na 2 roky doprddu, časť ktorá je nájomným na obdobie od 1.1.2007, zaúčtujete na 384 Dal.
aju
19.05.06,18:07
Nezbudni vsak na jednu vec, pred tym ako sa rozhodnes fakturovat platcom DPH najom s DPH, treba to oznamit pisomne na DU.
aju
19.05.06,18:09
Na kazdom DU existuje oddelenie kontaktu so zakaznikom. Mali by byt skoleni na odpovede podnikatelov a obcanov. Jediny zadrhel je v tom, ze kazdy DU da iny nazor.