Katka_Ke
05.10.14,09:32
Dobrý deň,
môj otec podpísal dohodu o odstúpení prenajatej parcely v záhradkarskej oblasti, ktorú chcel kúpiť do vlastníctva, ktorá bola podpísaná medzi ním a odstupujúcou nájomníčkou. Potom však náhle zomrel. Jeho manželka, by rada odstúpila od tejto dohody, kedže nemá financie ani náladu na starostlivosť o záhradu vzhľadom ku okolkostiam.
Bývalá nájomníčka, ktorá spísala pôvodnú dohodu sa s nami nechce baviť, len nám oznámila, že chce dohodu o odstúpení od pôvodnej dohody doručiť poštou spolu s originálom.
Netuším však, ako dohodu o odstúpení od dohody spísať, vzhľadom na to, že dohoda bola podpísaná medzi ňou a už zosnulým.
Dohoda vyzerá takto:
DOHODA
Gabriela K., bytom xxx, týmto prehlasujem, že som odstúpila svoju prenajatú parcelu v záhradkárskej osade xxxxxxx pánovi Vlastimilovi V., nar. xxx, bytom xxx, podľa vzájomnej obojstrannej dohody, za dohodnutú čiastku xxx€, ktorú som vynaložila na ďalšie zveľaďovanie záhrady a opravenie prívesu.
V xxx dňa xxx
Odstupujúca:
Preberajúci:
Svedok
Mária27
05.10.14,10:01
Ak otec podpísal dohodu bez matky, matka nech oznámi písomne (s doručenkou) druhej strane, že sa v zákonnej lehote dovoláva neplatnosti tej dohody v zmysle § 145 ods.1 a § 40a občianskeho zákonníka, nakoľko išlo o dohodu len manžela a spoločné peniaze , na ktoré ona nedala súhlas.
Ide o realtívnu neplatnosť právneho úkonu, kde stačí takéto onámenie, netreba výrok súdu. Len v prípade neuznania dôvodu sa môžu aj súdiť.


§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.


§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. ...