kopi
24.04.06,12:40
Mám osobný problém. Môj týždenný pracovný úväzok je 18.75 hodín, denný 3.75 hod. Pracovný čas mám ale rozvrhnutý len na tri dni v týždni a to nasledovne: pondelok 6 hod., streda 7.75 hod. a piatok 5 hodín. Som vyplácaná mesačnou mzdou. Ak štátny sviatok pripadne napr. na piatok, tak môj zamestnávateľ mi preplatí len 3.75 hod - teda môj denný úväzok. Myslím si, že nerobí správne a má mi dať toľko hodín, koľko mám dohodnuté - teda 5 hodín. Keď sú v mesiaci napríklad dva sviatky, tak mi chýbajú hodiny a musím si vypisovať dovolenku. Je to podľa mňa zle. Podľa vás, na koľko hodín mám nárok? Prosím, poraďte mi niekto.
Hronská Iveta
24.04.06,11:07
Mám osobný problém. Môj týždenný pracovný úväzok je 18.75 hodín, denný 3.75 hod. Pracovný čas mám ale rozvrhnutý len na tri dni v týždni a to nasledovne: pondelok 6 hod., streda 7.75 hod. a piatok 5 hodín. Som vyplácaná mesačnou mzdou. Ak štátny sviatok pripadne napr. na piatok, tak môj zamestnávateľ mi preplatí len 3.75 hod - teda môj denný úväzok. Myslím si, že nerobí správne a má mi dať toľko hodín, koľko mám dohodnuté - teda 5 hodín. Keď sú v mesiaci napríklad dva sviatky, tak mi chýbajú hodiny a musím si vypisovať dovolenku. Je to podľa mňa zle. Podľa vás, na koľko hodín mám nárok? Prosím, poraďte mi niekto.
Ak máte rozvrhnutie pracovného času dojednané podľa toho, čo vyššie uvádzate, teda napríklad ten spomínaný piatok, kedy vždy pracujete 5 hodín, nevidím dôvod, aby ste mali preplatené len 3,5 hod. Naviac, keďže uvádzate, že máte mesačnú mzdu (nie hodinovú), v zmysle Zákonníka práce (ak nemáte dohodnuté inak), sa vo Vašom prípade ten deň sviatku považuje za odpracovaný a nepatrí Vám ani náhrada mzdy, ale mzda (za 5 hodín, lebo za týchto 5 hodín Vám z dôvodu sviatku ušla mzda).
Viď. §122 ods.3 ZP:

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.