diablicaXYZ
05.10.14,18:47
Idem si kúpiť byt a chcela by som sa poradiť ako vyriešiť problém, kto bude platiť za teplo, vodu a fond opráv v mesiaci kedy prebehne kúpa. Vybavujem si hypotéku na kúpu a nejaký čas potrvá, kým peniaze dostane predávajúci a kým bude kúpa zavkladovaná na katastri. Majiteľka bytu ale odo mňa požaduje, aby som zaplatila už celý tento mesiac, keďže byt bude onedlho môj. Neviem ako postupovať, kde si mám zistiť kto a koľko platí v takomto prípade. Ďakujem za vaše rady :).
zlatica76
05.10.14,16:53
je to o dohode, ale v zásade si myslím, že platby za energie a FOU by si mala začať platiť v tom mesiaci, kedy sa staneš vlastníčkou. Je dôležité aj spraviť všetky odpočty energií, tak aby správca / SVB vedel spraviť vyúčtovanie na starého vlastníka a nového vlastníka.
axeco
05.10.14,16:59
Od datumu, ked sa nastahujes do bytu a povodna majitelka odstahuje spravca urobi odpocty kurenia, vody a zacinas platit do FO. Vtedy ti urobia odocty aj plynari a dodavatel elektriny
Kvaka
05.10.14,17:00
V zákone 182/1993 o bytoch je napísané, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Pri preberaní bytu sa odpíšu stavy meračov vody v byte, ako aj stavy prípadných meračov na radiátoroch. Ak zaplatíš preddavky skôr, prejaví sa to na rozúčtovaní nákladov za daný rok.
arizona
05.10.14,17:17
Zle pises! Ved ona sa moze nastahovat aj rok od kupy...to akoze byvaly majitel bude do vtedy platit?. Zvacsa sa stavy energii odpisuju pri odovzdavani klucov a platit sa zacina od dalsieho mesiaca
sito
05.10.14,17:48
K názvu témy, kto a koľko platí za teplo a vodu + fond opráv. Spoluvlastníci domu v spôsobe rozpočítania spoločných nákladov za teplo a vodu, fond opráv sumou na jeden m2.

Pri predaji bytu má predávajúci uhradenú jednu mesačnú úhradu vopred, tú mu správa domu vráti. Kupujúci zaplatí za prvý mesiac dve platby, jedna spätne vopred. Ako vyžaduje zákon. V prípade, že predá aj kupujúci v budúcnosti, tiež má jednu platbu vopred.

Medzi predávajúcim a kupujúcim? Služba, teplo, ak sú merače, spotrebná zložka podľa nich, a odpísaných stavov k dátumu predaja bytu. Základná podľa spotreby fakturačného merača k dátumu predaja bytu, prípadne prílohy vyhláška 630/2005.

Teplú vodu, vodu? Treba k dátumu predaja bytu odpísať stavy spoločných meracích zariadení v byte, vodomerov. Odovzdať správcovi, o ostatné sa už postará správca.

Fond opráv? Rovnakú sumu akú schválili spoluvlastníci domu, až do doby pokiaľ ju na schôdzi nezmenia.
axeco
07.10.14,11:49
mozno len zle ty citas - ked sa povodna majitelka odstahuje tak platit nebude