Dadula 44
05.10.14,23:20
Zdravím, chcela by som vedieť, či je to nejako dané v zákonníku práce, že musíme mať jeden voľný víkend do mesiaca, lebo ja pracujem v Merkury Markete a zamestnávateľ to berie tak, že na nedeľu nemôžme mať voľno, lebo to nie je pracovný deň, aj ked sme otvorený a ak chceme mať voľný víkend tak nám automaticky sám od seba dá jeden deň dovolenky cez týždeň, môže to robiť?
veronikasad
06.10.14,05:37
Aký týždenný úväzok máš v pracovnej zmluve ? Ak robíš cez víkend, máš volno v iný pracovný deň ? (koľko dní v týždni máš volno) ?
Dadula 44
09.10.14,07:47
Mám odrobiť 5 dní do týždňa a z toho dva dni voľna, ktoré máme väčšinou za sebou, ale on nám stopol víkend, až do vianoc. Iba ak si dáš dovolenku v strede týždňa, tak ti ho dá. Ale ked nemáš dovolenku nemáš voľný víkend
veronikasad
09.10.14,11:25
Píšeš to dosť nezrozumitelne, ale myslím, že postup zamestnávatela je v poriadku, Ak máš stanovený 40 hod. týždenný prac.čas, musíš ho odpracovať, alebo si zobrať dovolenku. Keďže víkend je tvojim riadnym pracovným dňom a chceš naň ďalšie volno, chýbajúce hodiny musíš nahradiť dovolenkou.

Odsleduj si to na konkrétnom prípade, či máš odrobených 40 hodín, vrátane dovolenky, ak robíš na plný úväzok
veronikasad
09.10.14,11:30
Pokial chceš volno čerpať v nedeľu, odvolaj sa na § 93 odst. 5 ZP

(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-22-02-2014-a.html#93