andree77
06.10.14,08:58
Dobrý deň. Prosím Vás je nejaká stanovená lehota do kedy je zamestnanec povinný informovať zamestnávateľa čo sa s ním deje (napr. ak nepríde do práce)? Jedna naša zamestnankyňa 30.9.2014 smskou oznámila svojej vedúcej, že nepríde do práce pretože sa stalo niečo vážne (zamestnankyňa vykonáva prácu v noci). Vedúca to akceptovala s tým že zamestnankyňa sa čo najskôr ozve. Neozvala sa. Až vo štvrtok (2.10.) poobede jej volala vedúca, že čo je s ňou, tak zamestnankyňa jej povedala, že chodí po vyšetreniach a že všetky papiere donesie, že je ešte v lehote.... V piatok 3.10. som odoslala výplaty na účet a po odoslaní dotyčná zamestnankyňa ani nie osobne ale po svojej neveste doniesla doklad od DPN s dátum začiatku PN 30.9.2014.
Chobot
06.10.14,07:23
Nie je striktne stanovené, do kedy má zamestnanec oznámiť dôvod neprítomnosti. Ale lgika káže, aby to oznámil ešte pred začiatkom neprítomnosti alebo v deň neprítomnosti, aby nadriadení a prípadne kolegovia (ak je súčasťou nejakého tímu alebo ak ich prítomnosť či neprítomnosť súvisí) vedeli, prečo chýba a koľko bude chýbať.

A kedy to zdokladovať? No najneskôr do konca mesiaca, aby bolo možné vykonať zúčtovanie mzdy. Ak ide o PN, treba doložiť začiatok PNky, aby mohli byť vyplatené nemocenské dávky.

Všetko záleží od vzájomnej dôvery a vzťahu nadriadený - podriadený. Ak by bola vedúca prísna, tak by jej kľudne mohla dať aj absenciu, keďže nedoložila do konca mesiaca doklad.

Ak zamestnankyňa 2.10. oznámila, že je PN, tak ste jej mali na 30.9. dať neprítomnosť z dôvodu PN s tým, že neskôr doloží doklad.

A prečo by muselia osobne priniesť doklad o PN? Ten sa môže kľudne poslať poštou alebo po niekom. Ak to poslala po neveste, nevidím na tom nič zlé. Navyše, ak PN trvá, tak ani to nemôže doniesť osobne! Veď by porušila liečebný režim.

Nepíšeš, aký konkrétny problém ti vlastne vznikol. Myslím, že zamestnankyňa v rámci možností dostatočne informovala nadriadenú. Len ona ti tie informácie nespávne postúpila. Neverím, že vedúcej povedala iba to, že sa stalo niečo vážne a preto nepríde do práce.
fortunka
06.10.14,07:30
Nič sa nestalo, PNka sa zvyčajne nosí do 3 dní a žiadny problém s tým nevznikol podľa mňa. Do SP sa posiela neskôr, do ZP stačí tiež nahlásiť neskôr. Otázne je prečo si odoslala výplaty, keď si ju nemala dňa 30.9. uzavretú, čiže mala si mať absenciu, DV, PN alebo niečo. Pravdepodobne ti ide o prepočítanie miezd za tento jeden deň, preto taký stres... Kluden stačí telefonicky oznámiť PN a následne poslať PN, alebo ju iba poslať....
veronikasad
06.10.14,07:30
zrejme zaplatila za 30.9. mzdu, namiesto náhrady mzdy pri DPN, len neviem preco, ked v praci nebola
andree77
06.10.14,07:37
Ďakujem za odpoveď... ja viem o akú zamestnankyňu sa jedná a čoho je schopná, možno preto som trošku aj nahnevaná... ale to je môj problém. No a aký problém mi vznikol, no predsa ten, že za 30.9. mala mať náhradu príjmu, a keďže nás neinformovala, tak tú náhradu za ten deň som jej ani nemohla dať.... Keby že je to v priebehu mesiaca tak mi to nevadí. Ale prechod z mesiaca na mesiac,,,, v ZP § 144 ods.1 sa píše, že zamestnanec má informovať zamestnávateľa bez zbytočného odkladu! (a 2.10. neoznámila, že bude PN...)
Tweety
06.10.14,07:39
Mali ste trvať na dokladoch o neprítomnosti s tým, že pokiaľ ich nepredloží, nebude mať vypočítanú mzdu.