fortunka
06.10.14,09:24
Zamestnanec nezatvoril vodu v piatok po praci, tiekla prudom az do pondelka rano, ked si to majitel vsimol a vypol/odpisal stavy vodomerov, minulo sa cca 19 m3, ktore chce zamestnavatel dat k nahrade zamestnancovi (necelych 50EUR).

Je toto nutne riesit cez mzdy - zrazkou?
Alebo mozem spisat dohodu a daj ju uhradit v hotovosti?
Alebo vystavit fakturu a dat uhradit?
Je to vobec mozne urobit? Je za to zodpovedny zamestnanec aj po finančnej stránke? (nik iny v tej prevadzke nerobi, cize o tom, ze to zavinil sam nie je pochyb).
Tweety
06.10.14,07:28
Vyberám zo ZP
§ 178
(1) Zamestnanec je povinný si počínať tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu života, zdravia a poškodeniu majetku alebo k jeho zničeniu, ani k bezdôvodnému obohateniu.
§ 179
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

V každom prípade je na zrážku zo mzdy potrebná dohoda o zrážkach.
ivka70
06.10.14,08:03
K tomu je treba zapis zo skodovej komisie s vycislenim skody, ktora bola sposobena. Potom si mozete uplatnit nahradu skody od zamestnanca.
veronikasad
06.10.14,08:16
Zrážkou zo mzdy len na základe Dohody o zrážke zo mzdy, podpísanej zamestnancom.
jslancik
06.10.14,08:23
no, pokiaľ nemá zamestnávateľ odsúhlasený stav na vodomere pred tesne pred incidentom, tak to môže zamestnanec oprávnene rozporovať. Treba spraviť rozumný prepočet na priemernú spotrebu pre dni od posledného odpisovania vodomerov.
dmc
06.10.14,11:12
Zamestnanec uznal ze prave ON neuzavrel vodu ? Mate preukazanu pricinnu suvislost s jeho konanim a otvorenou vodou ? Narazam napriklad na to, ze mne pakovy uzaver vody otvorila macka pri vyskoceni na okno - keby som nebol pri tom tak by som tomu asi neuveril. Pokial ma zamestnanec poistku na sposobenu skodu zamestnavatelovi, poistovnu budu podobne otazky zaujimat.
fortunka
07.10.14,08:31
Máme pár dní predtým odpísaný vodomer, čiže toto viem podložiť bez problémov... taktiež ku koncu každého mesiaca. Za mesiac cela firma neminie ani 3 m3 a to celé roky.
fortunka
07.10.14,08:33
Ano, prave on... nikto iny tam nechodi a nemame ani macky vo firme ;) A nebol to pakovy uzaver, on bol na toalete (dokonca na takej, co sa nema ani pouzivat, dohodli sme tam na schodzi ze budu chodit inde, kde je tepla voda a chodi sa tam upratovat atd) a nechal tiect vodu vo WCku, nie v umyvadle.. cize to tam lialo ako z vodopadu... co si mohol/mal vsimnut, kedze ma pred odchodom vsetko skontrolovat, pozhasinat a zamknut.. a to ze to tam tecie bolo pocut az na parkovisko (tak sme si to v pondelok rano vsimli). Samozrejme skodu si uznal, neviem ci rata aj s tym, ze to uhradi.. poisteni nie je.
fortunka
07.10.14,08:34
A to co je skodova komisia? Vo firme kde su 3 ludia?
jslancik
07.10.14,08:45
tak to má byť.
denis_m6
07.10.14,08:58
aby to este neuhral na pokazenu toaletu, ale to by ste mu asi pohrozili vypovedou :)

ale teraz vazne, neviem si predstavit, ze by niekomu firma zosobnila skodu za vodu, ktora pretecie z pokazeneho zariadenia, musi to ist zakonnym sposobom, nie ze zamestnanec sa "dobrovolne" priznal, lebo ked sa v tom zacne niekto rypat, este sa to moze aj proti vam otocit v pripade sudneho sporu.
fortunka
07.10.14,09:55
Neotočí sa, záchod nie je pokazený, on sa ani len nemá používať. Čiže ja viem, čo myslíte, ale toto nik nebude riešiť, lebo sa môže aj niekto iný v niečom zákonne rýpať a môže sa vyrýpať o veľa viac ;) Nemusím mu hroziť výpoveďou, on ju nedostane a ani ju nepodá. Ako príde k tomu podnikateľ, že to musí uhradiť...? Kde je podľa Vás hranica za čo je zodpovedný človek, čo neberie na nič ohľad a správa sa nezodpovedne ku vzťahu k cudziemu majetku? Z tejto strany ma to tiež zaujíma.... rovnako ako keď si zamestnanec sam od seba zapne elektrický ohrievač a nechá ho naplno bežať celý víkend a možno aj viac, odíde domov a urobí pekný účet na elektrine... (o tom, že mohlo dojsť napr. k požiaru nehovorím). Je to úplne rovnaký scenár. Toto sa nám stalo minulý rok v septembri, ale zase s jednou slečnou. Je za to zodpovedný len a len ten zamestnanec, alebo treba zamestnať ešte strážcu, čo pekne po pracovnej dobe všetko obehne a skontroluje, povypína elektriku, vodu a pod. ;)
denis_m6
07.10.14,10:44
v tom mas pravdu, naschval sposobena skoda je ineco ine, v kazdom pripade by som kvoli vztahom so zamestnancami rozmyslal ci bola skoda sposobena umyselne alebo nie, ja viem ze je to take slovenske, kazdy halier zosobnovat, ale ja osobne by som v pripade ze by sa jednoznacne nepreukazalo, ze to spravil naschval nezosobnoval, a potom si mozno bude zamesnanec davat o to vacsi pozor, niekedy nestaci pouzit len bic, ale aj cukor...
evuš
07.10.14,10:50
..hm...ja by som kvôli 50 € mu to nestrhla, ale dostal by upozornenie, že ak sa to bude opakovať /či už voda, alebo niečo podobné/ budem to musieť už riešiť cez zrážku zo mzdy...ak je rozumný, bude si dávať pozor...
denis_m6
07.10.14,10:59
presne, myslim ze ked mu nic nestrhnu, bude sa este viac snazit a mozno aj hanbit, treba to podat vtipne, ved sme ludia preboha.
jslancik
07.10.14,11:14
"nechal tiect vodu vo WCku, nie v umyvadle" No počkaj, počkaj... Kde teda tiekla voda? V splachovači, alebo v umývadle? To ako teraz má každý zamestnanec počkať tých cca 30 sekúnd od spláchnutia, či sa splachovač vypne, alebo je pokazený? Na mieste toho zamestnanca by som sa do krvi hádal, ak je to takto. Dať niekomu upozornenie za to, že neodhalil pokazený splachovač, hm, hm...