editka1608
06.10.14,09:59
Ahojte chcela by som Vas poprosiť o radu pracovala som vo firme 6 rokov išla som na materskú a tak na rodičak trvalo to presne 3 roky po ukončeni rodičaku som nastupila do firmy kde som 5 dni čerpala dovolenku a dostala som výpoved na základe vzájomnej dohody. Zaregistrovala som sa na UPSVaR do evidencie nezamestnaných a tak nasledovne som žiadala aj o podporu na ktorú by som mala mať nárok, teraz čakám na rozhodnutie či mi schvália podporu. A moja otázka znie či budem mať nárok na dávku počas druhej materskej zatial ešte tehotná nie som , ako by som mala postupovať či si predlžiť radšej starostlivosť dietata do 6 rokov kde sa platia celkové odvody alebo až po vyčerpani podpory ktorá by mala trvať do januára Dakujem krásne
veronikasad
06.10.14,08:00
K akému dátumu bol ukončený pracovný pomer ?
editka1608
06.10.14,08:07
tak synček mal 3.8.2014 3 rôčky ja som do práce nastúpila 4.8.2014 výpoveď bola k 10.8.2014
veronikasad
06.10.14,08:11
Za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku štát platí len zdravotné (do prísl.ZP) a dôchodkové poistenie (v SP). Nárok na materské vzniká z nem.poistenia (SP). Ak by si bola tehotná v čase ukončenia prac.pomeru, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba.
Podmienkou nároku na materské je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.
V deeň nástupu na materskú musíš mať aktívne nem.poistenie (zo zamestnania, alebo ako dobrovolne poistená osoba)
editka1608
06.10.14,08:28
čiže napr. keby som otehotnela do konca roka 2014 tak by som mala ešte nárok na materskú či nedostanem nič ked som na podpore podpora neplati nemocenské poist?, alebo sa musim niekde zamestnať ? alebo sa potom dobrovoľne poistit? joj ja sa tomu vôbec nerozumiem :-(
veronikasad
06.10.14,08:31
Dôležitý je dátum nástupu na MD, príp. dátum pôrodu. K tomuto dátumu potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch + aktívne nem.poistenie (stačí jeden deň pred nástupom na MD). Pre účely materského nem.poistenie trvalo aj počas materskej a rodičovskej dovolenky.
editka1608
06.10.14,08:41
čiže ak tomu dobre rozumiem tak počas materskej a rodičovskej dovolenky bolo za mňa platené to nemocenské poistenie čiže mne len ostava potom sa nahlásiť na to DNP aspon keby som chcela že čerpať marodku alebo potom materskú že ?
veronikasad
06.10.14,08:44
Doba poistenia počas MD a RD platí len pre materskú. Pre nemocenské z dobrovolného poistenia musíš splniť podmienku 270 dní poistenia, započítavajú sa ti len dni po skončení RD. Ak by si sa zamestnala, máš nárok na nemocenské od 1. dňa poistenia zo zamestnania (nevyžaduje sa splnenie podmienky 270 dní poistenia)
Katy a R
06.10.14,08:53
a ešte dodám, že na DNP sa už samostatne nedá "nahlásiť" - musíš mať balík min NP+celé DP
editka1608
06.10.14,09:18
no to viem že ma byť cely balik to jest minimalna suma 140 eur že ?