ekofin
06.10.14,15:36
Slovenská firma, platca DPH na SK vystavuje fa za stráženie objektu v ČR fyzickej osobe v ČR neplatcovi DPH. Vystavuje ju bez DPH? Ak by bol platca DPH ide o prenos daňovej povinnosti, ale teraz na koho bude prenesená daňová povinnosť?
A tiež keď SK firma platca DPH vystavuje fa za stavebné práce na nehnuteľnosti pre fyzickú osobu CZ, neplatcu DPH vystavuje ju s DPH? Ak áno s našou DPH, alebo s českou?
Ďakujem všetkým, veľmi mi to súri.
Mishok
06.10.14,18:24
§ 15 Miesto dodania služby
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

§16
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Presná špecifikácia služieb: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2013/2013_01_09_dph.pdf

Ak sa služby vzťahujú k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v inom členskom štáte (IČŠ) alebo v treťom štáte, miestom dodania je IČŠ alebo tretí štát, kde sa odvádza daň, t.j. v takom prípade služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti sa nezdaňujú tuzemskou DPH.

Slovenský platiteľ platí daň v zahraničí – ak dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť nachádzajúcej sa v zahraničí pre súkromné osoby, alebo nepodnikajúce subjekty – overí si povinnosť registrácie v zahraničí
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/miesto-dodania-sluzieb#DodanieSluziebVynimky

Zákon o DPH v ČR:
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 6c

(2) Osoba povinná k dani, která nemá sídlo v tuzemsku a která uskuteční zdanitelné plnění dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, s výjimkou plnění, u kterých je povinna přiznat daň osoba, které jsou tato plnění poskytována, je plátcem ode dne uskutečnění tohoto zdanitelného plnění.
ekofin
07.10.14,10:45
ďakujem Mishok, podľa všetkého čo som si naštudovala, mi vychádza, že ak platiteľ DPH SK fakturuje služby spojené s nehnuteľnosťou v inom členskom štáte a fakturuje ich súkromnej osobe, nie podnikateľovi, mala by sa zaregistrovať v tom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza, v tomto prípade v ČR? Pretože nemá na koho preniesť daňovú povinnosť? Faktúra potom bude vystavená s českou DPH? Mám v tom chaos. Ďakujem.
Mishok
07.10.14,11:30
1. ano zaregistrujete sa na financnom urade praha 1
2. faktura bude s ceskou DPH a odvediete ju v CR (takisto si budete uplatnovat odpocty z nakupov v cechach. a podavat tam priznanie k dph)

mimochodom nie som si celkom isty a budem rad ak ma niekto usmerni ak sa mylil ale myslim ze je tu este povinnost zriadit stalu prevadskaren ak stavba trva dlhsie ako 12 mesiacov