chudaska
24.04.06,13:05
V roku 2005 nám bol faktúrovaný tovar v sume 110398,50 bez dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) + dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) 20975,71 Sk, zaúčtovala som klasika cez 131 + 343 / 321. Na konci mesiaca účtujem výdajky 504/132 -podľa toho čo sa predá. Ale v roku 2006 nám dodávateľ vystavil dobropis na celú sumu -131374,21 Sk -tak sa dohodli so šefstvom a ja teraz neviem čo s tým, keďže časť z toho tovaru bolo predané. Takže vyskladním ten zostatok,čo máme ešte na sklade 504/132 to je v sume 57128,66 Sk, ale čo s tým ďalej,ešte podotýkam,že medzitým dodávateľ už nie je platca DPH. Prosím poraďte lebo som zúfalá.
Milan Benka
24.04.06,11:24
A ako to zdôvodnili, myslím tu "dohodu"?
Marianna01
24.04.06,14:49
To je zrejme špekulácia s DPH, však? :cool:
Konatelia vymýšľajú "kraviny" a my aby sme to za nimi uhládzali... Ale ak je to tak s tou DPH, neviem, neviem... dala by som si pozor! Lebo to z toho trčí ako nôž z rebier. A bol by to v tom prípade daňový podvod.
A k Tvojej otázke- ako môže dobropisovať tovar, ak ste ho predali??? To akože čo? Darovali vám ho? Benka mala správnu otázku - ako to zdôvodnili? Lebo to, čo máš predané, môžu dobropisovať, len ak to zákazníci reklamovali a Ty si to dodávateľovi zaslala v reklamačnom konaní. Ony by uznali reklamáciu a potom Ti dobropisujú tovar. Ty ho normálne vyskladníš (nie cez 504) a máš "vystaráno". Ináč neviem, ešte počkáme na ten dôvod.
va1ke
24.04.06,15:47
ja by som to riešila asi takto. Ak od toho dodávateľa beriete pravidelne, tak by som dala aby bolo v texte napísané. Dobropisujeme Vám zľavu za odobraté množstvo tovaru. No proste aby to bola zľava z ceny. Aj my vo firme dostávamae dobropisy za tovar, ktorý sme už dávno predali. V tedy to účtujem -504/-321 a ak ten tovar mám ešte na sklade tak -132/-321. Pokús to nejako prešpekulovať cez tie zľavy.
Marianna01
24.04.06,19:01
Ano, zľava za odobraté množstvo by mohla byť. Je len otázka, či je to pravidelný dodávateľ... Vtedy by dokonca nemuseli riešiť ani otázku DPH, lebo po dohode oboch strán je možné takúto zľavu dať bez DPH - ak sa nemýlim. Opravte ma, ak to tak nie je.
va1ke
24.04.06,19:06
Ano, zľava za odobraté množstvo by mohla byť. Je len otázka, či je to pravidelný dodávateľ... Vtedy by dokonca nemuseli riešiť ani otázku DPH, lebo po dohode oboch strán je možné takúto zľavu dať bez DPH - ak sa nemýlim. Opravte ma, ak to tak nie je.

Tak to teda neviem či je to tak. Musela by som pozrieť zákon. Ale nezdá sa mi. My dostávame všetku zľavu z DPH. No ale ona písala, že už ten dodávateľ nieje platca DPH.
alušik
25.04.06,07:06
Ak by sa písomne na tom dohodli, tak v prípade skonta, zľavy z ceny - nie je potrebné dobropisovať s DPH.;)
chudaska
04.05.06,07:28
Ahojte, tak konečne sa dostávam k písaniu,bola som s chorou dcérkou doma. Ako dôvod mi nepovedali nič,proste ten dodávateľ ide do konkurzu a aby nás nenaháňali kvôli platbe (podotýkam,že tá faktúra nebola uhradená dodávateľovi),tak sa šéfstvo dohodlo,že jednoducho tú faktúru stornujú, oni nevidia tie ďalšie dôsledky; s tou DPH už nenarobím nič,my sme ju mali na vstupe,keď som dostala faktúru a tovar sme prijali na sklad. Len neviem, ako zaúčtovať ten tovar, ktorý bol predaný a ja mám naň dobropis. A ešte nie je to náš pravidelný dodávateľ, raz nám dodal tovar a ja mám teraz iba problémy s účtovaním.
Baková
14.05.06,13:52
Ahojte, tak konečne sa dostávam k písaniu,bola som s chorou dcérkou doma. Ako dôvod mi nepovedali nič,proste ten dodávateľ ide do konkurzu a aby nás nenaháňali kvôli platbe (podotýkam,že tá faktúra nebola uhradená dodávateľovi),tak sa šéfstvo dohodlo,že jednoducho tú faktúru stornujú, oni nevidia tie ďalšie dôsledky; s tou DPH už nenarobím nič,my sme ju mali na vstupe,keď som dostala faktúru a tovar sme prijali na sklad. Len neviem, ako zaúčtovať ten tovar, ktorý bol predaný a ja mám naň dobropis. A ešte nie je to náš pravidelný dodávateľ, raz nám dodal tovar a ja mám teraz iba problémy s účtovaním.
Obstarávacie naklady k tovaru účtujete priamo do ceny alebo rozpúšťanie koeficientom, lebo dodatočný doropis k cene predaného a aj nepredaného tovaru, keď sa to nedá rozčleniť dávam na obstarávacie náklady a potom ich rozpúšťam.
Ak idú priamo do ceny tovaru na sklade, tak nepredaný tovar upraviť cenu a predaný tovar priamo 504 mínusom.