alica
19.10.04,11:12
Koncom roka vždy platíme predplatné na rôzne odborné časopisy na budúci rok. V ktorom roku uplatníte daňový výdavok ? Týka sa JÚ. § 17 ods. (12) písm. b, ZDP hovorí, že uplatníme v roku, v ktorom došlo k dodávke tovaru, služby, etc.
Je to ďalšia zbytočná komplikácia.
Paula
19.10.04,09:27
V JÚ je to myslím daňový výdavok pri platbe ,len nájomné za január platené v decembri sa neberie ako daň.výdavok. Čo ostatní poradcovia?
alica
19.10.04,09:30
v PÚ áno, ale v JÚ platilo, že čo zaplatíš, to uplatníš. Zjavne to už neplatí. No čo už.
Lenočka
19.10.04,09:47
V jednoduchom účtovníctve okrem nájmu, všetko čo zaplatíš v danom roku je daňový výdavok, čiže v tvojom prípade ak si zaplatíš predplatné v roku 2004 bude to aj daňový výdavok v roku 2004, niečo iné by to bolo v podvojnom tam by to už išlo cez náklady bud.období.
Pekný deň
alica
19.10.04,09:54
Lenočka, v novom zákone o dani z príjmu je napísané - § 17, ods. (12), písm. b: Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, kt. účtuje v sústave JÚ ... - je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo i. plnení, na kt. úhradu bol prijatý alebo poskytnutý - podľa mňa sa to týka aj predplatného na budúci rok. Ak si to zle vykladám, budem strašne rada.
eviketa
19.10.04,10:47
Alica, ja si tiež myslím,že by to malo byť tak. Ak ale nedôjde k dodávke tovaru, služby, hoci aj zaplatenej, asi by sa to malo v rámci uzavier.oerácii vyňať. Preddavok bude daňový až v roku 2005.
Fajdy
19.10.04,16:01
Lenočka, v novom zákone o dani z príjmu je napísané - § 17, ods. (12), písm. b: Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, kt. účtuje v sústave JÚ ... - je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo i. plnení, na kt. úhradu bol prijatý alebo poskytnutý - podľa mňa sa to týka aj predplatného na budúci rok. Ak si to zle vykladám, budem strašne rada.
Podľa môjho názoru poskytnutý preddavok znamená, že neobdrží vyúčtovaciu faktúru za predplatné časopisu. V prípade, že faktúru obdrží, zaeviduje do KF (ako uhradenú zálohou) v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade je to v JÚ daňovo uznaný náklad. Iba v prípade ak by v danom roku skončila podnikanie v rámci uzávierkových operácií vyberá z nákladov. Podľa mňa predplatné na budúci rok s vyúčtovaním nie je poskytnutie preddavku. V starom zákone o DzP platilo, že ak FO účtujúca v JÚ poskytla preddavok (prijala) preddavok aj bez koncovej faktúry ovplyňovalo jej to základ dane.
Príjemný deň. :)
alica
20.10.04,12:17
Ministerstvo financií pripravuje usmernenie k výkladu tohto §, takže musíme počkať.