Petruska82
06.10.14,19:56
alaya1
06.10.14,17:58
za kalednarny rok 7krat so sebou a 7krat ako doprovod rodinnemu prislusnikovi.
Katy a R
06.10.14,18:05
Presná definícia - "Na nevyhnutne potrebný čas" ..čiže vtedy, keď počas pracovnej doby potrebuješ lek ošetrenie - vyšetrenie a keď ti to aj lekár potvrdí. :)
avalik
06.10.14,18:16
Ako často? Podľa potreby, v nevyhnute potrebnom čase (musíš doložiť potvrdenie od lekára) - rozdiel je len či je to platené pracovné voľno alebo nie.

Zákonník práce

§ 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

+ je tam aj o sprevádzaní rodinného príslušníka (ale na to si sa asi nepýtala)


(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi

a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

doplnenie:

Nie zamestnávateľ ale lekár rozhoduje o tom kedy je vyšetrenie/ošetrenie potrebné - ak teda zubár vyhodnotí, že je to možné až o dva mesiace, OK (napr. preventívna prehliadka) - ale nie ošetrenie akútneho stavu ... a ďalšia vec, záleží od kapacít lekára (kedy má voľné termíny)

.... ak ti je prekážka v práci známa, musíš ju oznámiť zamestnávateľovi vopred - ak už máš vyčerpané platené pracovné voľno - môžeš to riešiť ako je vyššie citované zo zákona - alebo sa dohodnúť na náhradnom voľne (ak ti vznikol nárok), alebo na voľne s tým, že si to nadpracuješ, alebo môžeš požiadať o dovolenku (čerpanie dovolenky ale určuje zamestnávateľ)
Katy a R
06.10.14,18:22
u každého to môže byť rôzne - "7x " veru nemusí každému stačiť!
Petruska82
06.10.14,18:26
Z toho čo som tu vyčítala na stránke sa budem riadiť podľa toho paragrafu.
Ako mám reagovať v práci u nadriadenej, ktorá mi povie, že by som si mala objednať zubárku až o mesiac alebo mesiac a pol? Po využití 7 dní v roku môžem ísť po k lekárovi hocikedy s tým že si zoberiem dovolenku alebo mi to strhnú z nadčasov? Ďakujem za všetky odpovede. Som ešte v takýchto veciach mladá a neskúsená. :)
Katy a R
06.10.14,18:31
- ak si vyčerpáš 7 platených dní - môžeš to tak riešiť - a aj neplateným voľnom .. ale zubári robia aj mimo bežnej pracovnej doby
alaya1
06.10.14,18:33
to su uz myslim specifika pri nepravidelnom pracovnom case, myslim vsak, ze po precitani komentarov som sa trafila :)
avalik
06.10.14,18:36
doplnila som odpoveď
Katy a R
06.10.14,18:37
prečo pri nepravidelnom čase? .. teoreticky - ak by niekto naozaj potreboval aj 10x do mesiaca - tak môže ... ale načo by už bol zamestnávateľovi taký zamestnanec! asi by sa s ním rýchlo rozlúčil! ;)
avalik
06.10.14,18:51
píšeš len o platenom voľne, a pravidelnosť pracovného času s tým nemá nič spoločné
alaya1
06.10.14,19:01
Katy, myslim, ze som zadavatelku pochopila spravne, na co sa pytala a podla toho som aj odpovedala.
Ak som spravne neodpovedala, tak to vymazem.
veronikasad
06.10.14,19:12
U zubára (a možno aj u iného lekára) asi na jedno vyšetrenie vždy nestráviš celý deň. Hodiny sa spočítavajú, takže tých návštev u lekára môže byť oveľa viac ako 7 v roku - ak to potrebuješ.
alaya1
06.10.14,19:36
To si ma Veronika teraz prekvapila. ja ked som v robote doniesla Pcko, aj ked som na osetrni nebola celu prac. dobu, vzdy mi to pocitali ako cely den- odskrtli mi jeden "pouzity" listok .
Chobot
06.10.14,19:52
Nie je to 7krát za rok, ale 7 pracovných dní za rok. Hodiny vo viacerých dňoch sa spočítavajú. Takže teoreticky by si mohla 14 krát po 4 hodiny (na seba a ďalších 7 dní na rodinného príslušníka).
avalik
06.10.14,19:58
aj viac ako 7 pracovných dní - tie ale nemusia byť s náhradou mzdy
Katy a R
07.10.14,12:39
aly - ZP nikde nepíše, že 7x ... - je tu už aj citovaný - ak bude nevyhnutne treba ísť k lekárovi aj 100x - tak ti to musia v robote uznať ako prekážku v práci (samozrejme, to preháňam!) - dôležitá je tá nevyhnutnosť počas pracovnej doby.