lesan
06.10.14,20:56
Zdravím poradu!
Mám jeden problém a chcel by som čo najlepšie poradiť (ja viem, to asi každý)
začnem informáciami, mám pozemok na okraji obci, medzi lesom a obcou. pozemok je na katastry ako záhrada. na pozemku sa nachádza chata (cca30m2) v dezolátnom stave a je zakreslená v katastrálnych mapách, ďalej je na pozemku elektrika a voda. nie je tam kanalizácia ani plyn. prístupova cesta je asi 50m po urbárskej ceste, ktorá sa napája na obecnú cestu, ako urbárnik to nerobí problem.
na pozemku nie je možne postaviť rodinný dom, ale maximalne celoročne obyvatelnú chatu a nie su tam žiadne podmienky (max. výška stavby, rozloha atď.)
Prvá hlavná otázka je ako by ste poradili vyriešiť bývanie na takomto pozemku, ak by som to chcel čo najlacnejšou cestou?
prvá z možností ma napadla prestavba chaty ktorá tam už je. je to drevena chata s betonovým základom, ale rozmer je malý..
predstava: zväčšiť plochu, skelet domu z trámov dreva, zateplenie, paropriep., fasada atd...
druhá možnosť ma napadla mobilny dom, na ktorý vraj netreba stavebne povolenie, ibaže dom ktorý by sa mi pozdával ma 3,7x11m a bol by problém s jeho dopravou na pozemok, no nebudeme brať na to ohľad. Dom by som mal v plane dopraviť na pozemok a upraviť ho. v prvom rade by to bolo vonkajšie zateplenie aspon 10cm polystyrenom a fasadou, tak isto by pripadla aj sedlová strecha,, (vpodstate prerobiť mobilny dom tak aby mal štatút mobilneho domu, aj ked sa predpokladá že sa už z miesta nepohne, no aby vyzeral ako staticky malý dom.) práce spojene z takouto "prestavbou" neberme tak isto do úvahy, nie je to problem. Problém je, či by takto upraveny dom vydržal niekolko rokov, či by nezačal jeho pôvodny obal hrdzavieť, pretože to nebude priepustne a predpokladám že sa tam môže kondenzovať voda... za ďalšie dom by musel byť na podbetonovaných stojkách, pretože hmotnosť sa riadne zvýši a potom je treba riešiť stavebne povolenie?
posledná vec je ako riešiť odpad? žumpou alebo ČOV? v blizkosti sa nenachádza potok
ĎAKUJEM za každú radu a tiež aj za nejaký iný návrh riešenia bývania v týchto podmienkach.
osky
23.10.14,19:39
vydala som sa do rakuska,nasi sa prestahovali ku mne a tak sme rodicovsky dom na sk predali...
na pozemku zdedenom po rodicoch mojej mamy mame mobilny dom.
nedam nan dopustit.
sice ho mame len ako letne sidlo,ale je to super vec.
nakolko je postaveny na ornej pode,museli sme podat ohlasenie na obecnom urade,a poziadali sme o vynatok z ornej pody-tej casti kde stoji.
stavebne povolenie netreba,na to sluzi ten vynatok a ohlasenie-pokial viem.
tiez sme to postavili na betonove stojky.
my sme vsak nerobili strechu na to
urobili sme zastresenie na vlastnej konstrukcii,celkom nezavisle na dome,on je len skryty pod tou konstrukciou a k nemu sme este v rovine vchodov pristavili velku drevenu terasu,ktora ma v "okienkacch osadeny lexan,ten sa zasuva,takze ked chceme terasu otvorenu,len sa to odsunie.ked je teraz v jeseni cez den teplo,nechame to zatiahnute,cez to sa dom krasne yhreje,vecer pozatvarame dvere a netreba urit vecer,ked sa zu ochladi.
ta terasa zdvojnasobila plochu byvania,pretoze tam mame jedalen aj obyvaciu cast,hostia teda malokedy vodu do samotneho domceka :-D.
z druhej strany sme pristavili malu miestnost-z dreva,sluzi ako ulozny priestor na bycikel a naradie,mame tam i pracku ,mrazak....proste vsetko mozne.
na minimalnom priestore je vsetko a zatial vsetci co u nas boli su z tho paf.
ja vrelo odporucam.
pokial to vsak chces na stale byvanie,treba dat pozor,napr.iste do kuchynky namontovat Digestor,a dolezite je na zimu to dobre zateplit.
my sme nezateplovali,osadili sme 2 elektricke radiatory a ked treba si to zapneme ale my sme tam v zime neni...
tento rok nam prasklo potrubie,pretoze nebola na zimu dobre vypustena voda z trubiek.tak sme nechali tie trubky potiahnut zvnutra,po plafone,vobec to esteticky nerusi a je ist ze zu nebudu problemy.
wabi
25.10.14,04:16
Super! Pekne popísané! Teším sa že si to niekedy prídem pozrieť asi najlepšie v marci a zaštepím ti aj tie hurmi kaki a čo treba...
lesan
28.10.14,18:58
Ďakujem za odpoveď, pomohla :)
je možnosť aj zaslať nejake fotky ako to asi vyzera?
ešte raz ďakujem
osky
28.10.14,20:57
velmi Rada by som poskytla fotky,ale zial som technicky uplne nechopna-neviem to....